دویچه وله: سیاست آمریکا در منزوی کردن روسیه شکست خورده است

یک رسانه آلمانی گزارش داد: سفر جان کری به روسیه نشان می دهد که آمریکا به همکاری روسیه نیاز دارد و سیاست واشنگتن در منزوی کردن مسکو عمل نکرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله، سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به روسیه نشان می دهد که روسیه را نمی توان از اتخاذ سیاست های بزرگ در جهان کنار گذاشت.

کری قرار است روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه در شهر سوچی دیدار و در مورد جدیدترین تحولات سوریه، یمن، اوکراین و مذاکرات هسته ای ایران رایزنی کند.

دویچه وله عنوان کرد: این سفر برای همگان ناگهانی بود و نشان از تغییر چشمگیر در دیپلماسی آمریکا – روسیه دارد. این سفر تاکید دارد که آمریکا به همکاری های روسیه در تحولات جهانی نیاز دارد.

به نظر می رسد که آمریکایی ها در نهایت به این نتیجه رسیده اند که بدون مشارکت روسیه نمی توان مهمترین چالش های جهانی را حل و فصل کرد.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، جان کری به این نتیجه رسیده که مذاکره مستقیم با پوتین مهم است.

دویچه وله در ادامه گزارش خود آورده است: یکی از دلایل اصلی سفر کری به روسیه مذاکره در مورد طرح های اتحادیه اروپا و ناتو برای انجام عملیات های نظامی در لیبی است. روسیه پیش تر هدفش برای وتو کردن هرگونه پیش نویس قطعنامه در این رابطه را اعلام کرده که کری ممکن است به دنبال متقاعد کردن پوتین برای وتو نکردن این طرح باشد.

دویچه وله عنوان کرد: آمریکا تلاش کرده بود تا روسیه را از عرصه سیاست گذاری های جهانی دور کند اما در حقیقت این اقدام آن قدرها که واشنگتن تصورش را می کرد، ساده نبوده است. آمریکا دیگر نمی تواند به تنهایی با چالش های جهانی مقابله کند و به همکاری روسیه نیاز دارد.