مختصری درباره تاریخچه احیای مجدد و باز ساز ی…

جهان درویرانی افغانستان دست داشت درین شکی نیست و اظهر…

ازمثالهای زشت ونامیمون فدرالیزم

برګرفته برخی از مقاله تحقیی تحت عنوان (سیستم ونظام های…

تجمع گروه های تروریستی در شمال؛ بستر سازی برای جنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید جغرافیای شمال زیر پاشنه های تروریسم و سکوی…

پاکستان و ایران حاميان اصلی طالبان و عاملان فاجعه در…

نویسنده: مهرالدین مشید ابراز نگرانی پاکستان و ایران از گروه‌ های…

چند شعر از دارین_زکریا

برگردان چند شعر از #دارین_زکریا شاعر سوریه‌ای خانم "دارین زکریا" (به…

چهار هایکو

ترجمه‌ی چهار هایکو از #توروالد_برتلسن هایکوسرای دانمارکی* توسط #زانا_کوردستانی  آقای "توروالد…

فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

«
»

دست‌ها از کوبا کوتاه!

مترجم: سایت «۱۰ مهر»

مشکلات نسبت داده‌شده به کوبا هرچه باشد، کوبا دقیقاً به این دلیل مورد حمله قرار می‌گیرد که این جزیرهٔ کوچک نویدبخش یک بدیل انسانی برای نظم نئولیبرالی رو به زوال سرمایه‌داری امروزین و بحران مشروعیت فزایندهٔ آن است. اگر مسأله‌ای باید مورد توجه جدی گیرد، آن مسأله این نیست که کوبایی‌ها چگونه می‌توانند با این مقدار کم امکانات خود بهتر عمل کنند، بلکه این است که چگونه می‌توان امپریالیسمِ دارای این‌همه امکانات را شکست داد.
 

شورای صلح ایالات متحده آمریکا در همبستگی
با انقلاب کوبا ایستاده است!

 

اعتراضات اخیر به‌خاطر وخیم شدن اوضاع در کوبا پایه‌های مادی‌ای دارند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. مردم هر قدر هم که قهرمان باشند، سوسیالیسم باید نیازهای مادی آنها را تأمین کند. محاصرهٔ کوبا توسط ایالات متحده دقیقاً برای فلج ساختن این روند و بی‌اعتبار کردن سوسیالیسم در کوبا و هر جای دیگر است که مردم مظلوم سعی در بهتر کردن وضعیت خود دارند.

رئیس جمهور کوبا دیاز کانل در سال ۲۰۱۹ هشدار داد:

«ایالات متحده، بدین امید که بتواند با دامن زدن به ناآرامی‌های گسترده اجتماعی در کشور ما، و با تشدید مبارزهٔ ایدئولوژیک به بهانۀ این ناآرامی‌ها، خواستار دخالت بشر‌دوستانه‌ای شود که به مداخلهٔ نظامی‌ منجر گردد و حق حاکمیت و استقلال مردم ما را خدشه‌دار سازد، مجموعه‌ای از اقدامات محدود‌کننده، تنگ‌تر کردن محاصرهٔ اقتصادی، و فشار مالی علیه بخش انرژی را، با هدف خفه كردن اقتصاد ما، آغاز کرده است .»

مشکلات نسبت داده‌شده به کوبا هرچه باشد، کوبا دقیقاً به این دلیل مورد حمله قرار می‌گیرد که این جزیرهٔ کوچک نویدبخش یک بدیل انسانی برای نظم نئولیبرالی رو به زوال سرمایه‌داری امروزین و بحران مشروعیت فزایندهٔ آن است. اگر مسأله‌ای باید مورد توجه جدی گیرد، آن مسأله این نیست که کوبایی‌ها چگونه می‌توانند با این مقدار کم امکانات خود بهتر عمل کنند، بلکه این است که چگونه می‌توان امپریالیسمِ دارای این‌همه امکانات را شکست داد. این امر به‌ویژه در مورد کسانی مثل ما مطرح است که امتیاز داشتن شیر آب و آب آشامیدنی را داریم و از امکان دسترسی ۲۴ ساعته به برق برخورداریم، شرایطی که برای بخش عظیمی‌از بشریت وجود ندارد.

از آیزنهاور تا امروز ، سیاست ایالات متحده در مورد کوبا ادامهٔ بی‌وقفهٔ تحریم‌های اقتصادی، حمایت فعال از اقدامات تغییر رژیم و اشغال گوانتانامو بوده است. باید این توهم از بین برود که با تغییر فرد ساکن در دفتر ریاست جمهوری، یک امپریالیسم آمریکایی انسانی‌تری جایگزین خواهد شد. تاکتیک‌های خاص ممکن است از یک رئیس‌جمهور به رئیس‌جمهور دیگر متفاوت باشند، اما هدف خفه کردن سوسیالیسم همیشه اصل راهنما بوده است.

ظلم و ستم بی‌رحمانه و حسابگرانۀ سرمایه‌داری ایالات متحدهٔ آمریکا بیش از پیش زمانی آشکار شد که با شروع بحران پاندمی‌ کووید ۱۹، دولت ترامپ از فرصت به‌دست آمده بهره گرفت تا با افزایش تحریم‌های غیرقانونی، مردم کوبا را بیشتر مجازات کند، که البته جانشین او نیز همان راه را ادامه می‌دهد.

بایدن، علی‌رغم تظاهر به چپ بودن در مبارزات انتخاباتی، به‌جای خاتمه دادن به سیاست ترامپ، آن را تشدید هم کرده است. او به‌جای آغاز گفت‌وگو با دولت منتخب دموکراتیک ونزوئلا، به‌بهانهٔ دفاع از «حاکمیت مردم» آغوش خود را به روی یک رئیس‌جمهور عروسکی به‌نام گوایدو، گشوده است. و به‌جای پذیرفتن حق مردم نیکاراگوئه برای انتخاب رهبران خود، بایدن تحریم‌های غیرقانونی تازه‌ای را وضع کرده که هدف آن، زیر پوشش «دمکراسی»، تضعیف انتخابات آتی آنان است. «سه‌گانهٔ زورگویی» ترامپ ـــ که کوبا (با ۲۴۳ تحریم جدید)، نیکاراگوئه و ونزوئلا را هدف قرار داده است، اکنون به «سه‌گانهٔ» بایدن … و چالش ما بدل شده است.

انقلاب کوبا، از شش دههٔ پیش که پیروز شده است تا امروز، به‌ناچار در برابر یورش‌های ایالات متحده و متحدانش مقاومت کرده است. اینکه کوبا نه‌فقط با موفقیت پابرجا مانده بلکه الگویی بین‌المللی برای پیروزی‌های سوسیالیسم نیز بوده است، بدین معنی نیست که همیشه نیز چنین خواهد بود. کوبایی‌ها می‌توانند مقاومت کنند، اما این ما، که ـــ به‌قول چه گوارا ـــ در «شکم هیولا» زندگی می‌کنیم، هستیم که باید با پایان بخشیدن به محاصرهٔ اقتصادی از انقلاب دفاع کنیم. اکنون زمان دست روی دست گذاشتن نیست. دخالت شدید ایالات متحدهٔ آمریکا در کوبا، همبستگی هرچه بیشتر ما را می‌طلبد.

ما از همهٔ هواداران صلح، حاکمیت خلق‌ها، و عدالت اجتماعی در ایالات متحده و سراسر جهان می‌خواهیم تا برای پایان بخشیدن به تحریم‌های جنایتکارانه، ضد بشری و مداخلات غیرقانونی ایالات متحده در امور کوبا و سایر ملت‌های مستقل دست به دست هم دهند.

شورای صلح ایالات متحدهٔ آمریکا در همبستگی با انقلاب کوبا ایستاده است!

ـــ دست‌ها از کوبا کوتاه!
ـــ به تمامی‌ تحریم‌های جنایت‌کارانه علیه کوبا و دیگر ملت‌‌های مستقل پایان دهید!

شورای صلح ایالات متحدهٔ آمریکا
۱۴ ژوئیه ۲۰۲۱

بیانیه شورای جهانی صلح در مورد اعتراضات اخیر در کوبا
 

شورای جهانی صلح (WPC) از برنامه اخیر امپریالیستی برای ایجاد هرج‌و‌مرج و بی‌نظمی ‌در کوبا که به‌بهانۀ کمبود شدید واردات و سایر محصولات اساسی و نیز قطعی برق، با پرداخت پول و کاملاً هماهنگ‌شده به‌راه انداخته شده است، نگرانی جدی خود را ابراز می‌دارد؛ کمبودهایی که در واقعیت بیشتر به‌دلیل محاصره جنایتکارانه‌ای است که تقریباً ۶۰ سال است از سوی ایالات متحده آمریکا بر كوبا اعمال شده و می‌شود. به‌ویژه اینکه در این اواخر و تحت شرایط همه‌گیری جهانی پاندمی ‌کووید ۱۹، با وضع تحریم‌های جدید و اضافی و اقدامات سخت‌گیرانه مانع از خرید و وارد کردن داروها، مواد اولیه دارویی و همچنین تجهیزات فنی بیمارستان‌ها برای کوبا نیز شده است.

شورای جهانی صلح (WPC) ضمن آگاهی بر درد و رنج مردم کوبا، به‌شدت بر مخالفت خود با هرگونه دخالت در امور داخلی و اقدامات براندازانه، همانطوری که در سایر مناطق جهان با نام «انقلاب‌های رنگی» شاهد بوده‌ایم، با هدف «تغییر رژیم» از طریق مزدوران و عناصر اجیر شده ، تأکید می‌کند. مردم کوبا خیلی خوب می‌دانند که امپریالیست‌ها، صرف نظر از تغییر روش‌ها یا ساکنان کاخ سفید، هرگز جنگ علیه کشورشان را متوقف نکردند. این سیاست‌های جنایتکارانه و غیرانسانی که توسط متحدان امپریالیستی آنها در اتحادیه اروپا و عوامل آنان در کوبا و فلوریدا مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد، امروز حتی به بهانه‌های انسان‌دوستانه، همانطور که قبلاً در مورد دیگر کشورها نیز مشاهده شده، خواستار مداخله علنی نیز می‌باشند.

ما منافع آزمندانۀ آن نیروهایی را که با دو‌رویی و ریا و از طریق تحریم‌ها و محاصره‌های سیاسی و اقتصادی «مردم فقیر کوبا» را برای آموزش «دموکراسی و حقوق بشر» تحت رنج و ستم قرار می‌دهند، تقبیح می‌کنیم. كوبا به‌ویژه از زمان پیروزی انقلاب در سال ۱۹۵۹ بارها درس‌های عزت و همبستگی را آموخته است، اما در این اواخر و در طی دوره همه‌گیری كووید ۱۹، بار دیگر جزیره انقلاب در حالی که در شرایطی بسیار دشوار و با‌سرعت واکسن‌های خود را با این هدف که به همه مردم نیازمند و مظلوم جهان برساند، تولید می‌کند، کارزار كمك‌های فداكارانه انترناسیونالیستی خود به مردم فقیر و مظلوم جهان را نیز ادامه می‌دهد.

ما خشم خود را از برنامه‌های امپریالیستی برای ایجاد نارضایتی اجتماعی و معکوس ساختن آن علیه دولت مستقل کوبا ابراز می‌داریم. دستاوردهای کوبای سوسیالیست یک نمونه و منبع الهام برای مردم آمریکای لاتین و جهان است.
شورای جهانی صلح همبستگی خود را با مردم قهرمان کوبا و انقلاب آنها اعلام می‌دارد!
ما خواستار رفع سریع محاصره اقتصادی و کلیه تحریم‌ها علیه کوبا هستیم!
تحریکات امپریالیستی بس است!
دست‌ها از کوبا کوتاه!
دبیرخانه شورای جهانی صلح، آتن، یونان ۱۲ ژوئیۀ ۲۰۲۱