پاکستان و ایران حاميان اصلی طالبان و عاملان فاجعه در…

نویسنده: مهرالدین مشید ابراز نگرانی پاکستان و ایران از گروه‌ های…

چند شعر از دارین_زکریا

برگردان چند شعر از #دارین_زکریا شاعر سوریه‌ای خانم "دارین زکریا" (به…

چهار هایکو

ترجمه‌ی چهار هایکو از #توروالد_برتلسن هایکوسرای دانمارکی* توسط #زانا_کوردستانی  آقای "توروالد…

فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

«
»

در ایستگاه آخر !

  wordt weergegeven

واقع سیاسی در خاورمیانه با ابزارهای مختلف نظامی و مذاکره پیش میرود . تابستان 2015 نزدیک است و موعد انجام توافق جامع بین غرب و حکومت اسلامی ایران ! وقایع یمن یحتمل آخرین ایستگاه دست و پا زدن حکومت اسلامی ایران باشد . بقیه نقاط طی چند سال گذشته تقریبا تعیین تکلیف شده است . غرب بازنده هیچکدام از صحنه های رویارویی ها سیاسی نظامی نبود . فقط قیمت این بازیهای احمقانه را مردم عادی در هر جغرافیایی پرداختند !

حدود چهار سال پیش درهمین ایام ، قرارهایی گذاشته شده بود تا اسد و سوریه را به شکل نظامی تعیین تکلیف کنند . موضوع فقط شخص اسد یا سوریه نبود . برای غرب موضوع اصلی تعیین تکلیف تهران بود . یعنی چنانچه غرب سوریه را به روش نظامی تعیین تکلیف میکرد ، اجبارا باید تهران را هم به عنوان سرمار میکوبیدند ! اما این اتفاق نیافتاد . طبیعی است که حکومت اسلامی در تهران به اطلاع غرب رسانده که خط سیاسی استحاله را اتتخاب خواهد کرد ! این انتخاب البته به سادگی پیش نرفت . دست وپای حکومت اسلامی ایران که طی 35 سال گذشته و با اطلاع کامل غرب در کل خاورمیانه پهن شده بود ، باید به شیوه های جنگ نیابتی قطع شود تا حضرتش درلاک خود بماند !

عبدالحلیم خدام در 1390 : اگر نظام سوریه تا چند هفته دیگر سقوط نكند، سازمان پیمان اتلانتیك شمالی (ناتو) برای دخالت نظامی در سوریه طرح‌هایی تهیه كرده است . مدیای جهانی تیتر زدند ، حمله آمریکا به سوریه پنجشنبه و یا جمعه شب آینده صورت می‌گیرد . بنا به این گزارش، فرودگاه های سوریه، مقرهای ارتش سوریه، کاخ های ریاست جمهوری اهدافی هستند که مورد هدف قرار می گیرند. مدیای جهانی همچنین ادعا کرد که طرح حمله در ابعاد گسترده انجام می شود و تنها سوریه را شامل نمی شود بلکه به لبنان و مناطق تحت نفوذ حزب الله در بیروت نیز کشیده می شود…وهمان زمان نوشتم که غرب مجبور است با شروع حمله به سوریه همزمان بالای سرتهران هم باشد . منابع خبری زمان حمله آمریکا به سوریه را پنجشنبه و یا جمعه اعلام کرده بودند ، اما صحنه در کمتر از 2 روز عوض شد و این اتفاق نیافتاد .

با مشخص شدن مسیر استحاله ، غرب سازوکار این مسیر را روی میزش گذاشت . این مسیر با هر تلاشی از سوی حکومت اسلامی ایران ، مثل قماری میماند که بازنده اش تحت هیچ شرایطی غرب نیست چون کازینو دارهیچ زمانی بازنده نیست . حکومت اسلامی ایران در تمامی قدمها ظاهرا اشتباه محاسبه های فاحش داشته است و یا مشاوران علی خامنه ای ، صحنه های غیرواقعی برای حضرتش ترسیم کردند تا آقا با هر تلاشی فقط در باتلاق بیشتر فرو رود . با روی کار آوردن روحانی ، و پیام واضح سپاه پاسداران جهت مذاکره با غرب ، حکومت اسلامی ایران جهت چانه زنی و سهم خواهی بیشتر از تمام اهرمهای نفوذی خودش هم غافل نبود . درمقابل غرب هم خلق و لجستیک انواع گروههای مزدور در سوریه تحت عنوان ارتش آزاد را روی میز گذاشت . گزینه های همیشگی غرب روی انواع میزها ، ظاهرا و روزانه با جنگهای نیابتی درحال تحقق بود . در سوریه مردم قتل عام میشند تا چسب مذاکراتشان شُل نشود. جنگ داخلی سوریه وارد پنجمین سال شد. به گزارش برخی رسانه ها ، در طول بیش از چهار سال گذشته بیش از 220 هزار نفر از مردم در سوریه کشته شده‌اند !

در واپسین ساعات ۹ ژوئن و شب ۱۰ ژوئن (شب ۲۰ خرداد) ۲۰۱۴ نیروهای دولت اسلامی عراق و شام داعش ، از زمین و هوا و طی چند روز کنترل نیمی از عراق تحت نخست وزیری مالکی و نماینده حکومت اسلامی در عراق را به دست گرفتند . حدود 2000 نیروی شبه نظامی و مسلح به انواع سلاح سنگین و نیمه سنگین ، کنترل نیمی از کل عراق را طی چند روز در دست گرفتند . داعش کارت بازی غرب در مقابل نفوذ حکومت اسلامی ایران است. خامنه ای نهایتا در این زمین هم خیلی بی سرو صدا بازی خونین را واگذار کرد و با کناره گیری مالکی ، سیستم  سیاسی دولت جدید عراق ، این بار بدون اذن ولی فقیه چیده شد !

درگیریهای متعدد حزب الله لبنان ( کارت دیگر حکومت اسلامی ایران درخاورمیانه )  با ارتش اسرائیل طی این سالیان یکی دیگر از صحنه های این جنگ احمقانه نیابتی است . طبیعی ست که گزینه های کوچک و بزرگ نظامی از هر طرف فقط ماشین جنگی ولایت و غرب را با ، خون انسان سرویس میکند. با انجام تفاهم لوزان جهت توافق جامع در تابستان 2015 ، وقایع یمن یحتمل به عنوان آخرین ایستگاه تلاش و تقلا و تحرکات مذبوحانه حکومت اسلامی ایران است !

مدیر مناسبات دوجانبه در بخش امور اقتصاد وزارت خارجه سوئیس ، پس از اعلام تفاهم سیاسی که در شهر لوزان در آن کشور حاصل شد، گفته بود اکنون زمان برای سفر به ایران بسیار مناسب است . یک هیات بازرگانی سوئیسی با هدف گسترش روابط تجارتی با ایران ، برای نخستین بار پس از یک دهه ، روز یکشنبه 26.04.2015 رهسپار تهران خواهد شد . تجار آمریکایی درتهران منتظر انجام توافق جامع هستند. به گزارش رادیو فردا ، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی وزارت خارجه ایران وعضو تیم مذاکره ‌کننده هسته‌ای، از آغاز تدوین متن توافق جامع هسته‌ای در مذاکرات وین خبر داد. دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ در سطح معاونان ، که از روز چهارشنبه در وین آغاز شده بود ، ادامه خواهد یافت .

موضوع هژمونی سیاسی بین حکومت اسلامی ایران وعربستان در منطقه بعد از توافق جامع ، احتمالا در یمن تعیین تکلیف خواهد شد . علائم عقب نشینی و باخت حکومت اسلامی ایران در یمن به وضوح دیده میشود . در یمن و هیچ جای دیگر منطقه ، برنده این قمار خونین حکومت اسلامی نیست . تمامی این تلاشهای مذبوحانه توسط ولی فقیه ، حاصلش فقط اندکی خرید زمان است در کُند کردن این جبر تاریخی ! این همان ویروسی است که زمانی درآغاز بهار موسوم به عرب ، اسد اطمینان داشت به سوریه نمیرسد . اما ویروس تغییر فراتر ازهر زورگیرِ بزرگ و کوچک و حسین و یزیدی….هنگامی که به وقت و ضرورتش عمل کند ، با هیچ زنده و غیر زنده ای تعارف ندارد….

اسمش تکامل است !

اسماعیل هوشیار