چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

مختصری درباره تاریخچه احیای مجدد و باز ساز ی…

جهان درویرانی افغانستان دست داشت درین شکی نیست و اظهر…

ازمثالهای زشت ونامیمون فدرالیزم

برګرفته برخی از مقاله تحقیی تحت عنوان (سیستم ونظام های…

«
»

خالق رُمان سایه های هول درگذشت

با درد و اندوه فراوان آگاهی یافتیم که سترجنرال ارکانحرب محمدنبی عظیمی یکی از چهره های سرشناس سیاسی، نظامی و فرهنگی کشور در پی بیماریی که داشت با زنده گی بدرود گفته است. مشعل درگذشت این چهره تابناک نظامی و یکی از نویسنده گان فرهیخته کشور را به خانواده، همرزمان و دوستان او تسلیت گفته و روان آن بزرگمرد تاریخ را شاد می خواهد.

اینک بخاطر ارج گزاری از کارنامه های ماندگار ادبی زنده یاد عظیمی، یکبار دیگر یکی از مطالب منتشره پیرامون رمان سایه های هول در مشعل را به خواننده کان گران ارج خویش پیشکش می داریم.

ازسايه های هول تا واهمه های زميني

مشعل

29 هفته پر از هيجان و دلهره به سان انتظار بسیاری از خانواده ها پيرامون سريال های مهيج جهان که از تلويزيون ها پخش مي گردد،برای دوستداران رُمان خواندني ،جالب و دلنشين “سايه های هول” پايان يافت، ولي سوگمندانه که رحمت قهرمان رُمان به دلباخته ء سالهای شبابش  سارا که همواره در قلبش جا داشت،ظاهراً نرسيد. رحمت درهمان روز برای چيدن گل نسرين به زادگاهش برگشت و سارا به اردوگاهي که رحمت ده ساعت پيش در آن زنده گي مي کرد. همانگونه که رُمان با هنرعالي نويسنده گي و ذوق پالوده نويسنده کتاب در انتخاب سوژه ها نگاشته شده است،با همان مهارت هنرمندانه و به کارگيری تخيل ژرف و لطيف که خواننده را به توانايي سترگ نويسنده،نه تنها در نگارش کتاب های مستطاب سياسي وتاريخي،بلکه در بخش ادبيات هم مات مي سازد، این رُمان پايان يافت . اين دگرمربوط به تخيل خواننده است که اميدش را برای پيوستن رحمت وسارا ازدست ندهد وامکان پيوستن آنان را که با رسيدن سارا به اردوگاه پناه گزينان بيشتر شده است ، ممکن شمارد.

آری خواننده عزيز! سايه های هول که سوگمندانه کمتر به دسترس خواننده در غربت نشستهء ما در اروپا و امريکا قرار گرفت،بسياری ها را که با سبک نوشتاری آقای محمدنبي عظيمي آشنايي داشتند و پيرامون محتوی گرانسنگ آن از لابلای نشرات برون مرزی آگاهي پيدا نموده بودند،به آن واداشته بود تا نه تنها کتاب فروشي های هم ميهنان ما را پرس و پال نمايند،بلکه خواهشمند دريافت آن از دوستان و عزيزان شان نيزگردند.

مصداق اين ادعای من،تماس های تيلفوني و سراغه های برقي(ايميل) به آدرس مشعل است و ابراز سخنان نهايت دوستانه و آرزوهای پُرباری هرچه بيشتر قلم آقای عظيمي .

هدف از سخنان بالا شناختاندن کتاب نيست،چه اين کار را ماهنامه و تارنمای مشعل درست در همان روزهايي که کتاب به آذين چاپ برآمده بود،انجام داد و هرگاه آقای عظيمي به گفته دوست گران ارج من آقای سليم سليمي که در نبشته اش پيرامون سايه های هول در تارنمای مشعل نگاشته بود،پاشنه آشيل نمي داشت و آنهم وابسته گي پرافتخاروی به حزب و دولت جمهوری افغانستان،جامعه ادبي کشورما نه تنها به بررسي و نقد آن،بل به گونه گسترده در شناخت و بيان خوبي های آن هم ميپرداخت.

زيرا کمتر ديده شده که همچو رُمان واقعبينانه که آيينه نمای درد يک ملت خسته از جنگ،مناسبات پوسيده ميان سده يي و… جامعه ما باشد از سوی نويسنده گان ما نگاشته شده باشد.

به هرسو هرگاه از پيشگفتار بگذريم، جا دارد تا از نام همه خواننده گان تارنمای مشعل از نويسنده رُمان ماندگار سايه های هول که هر خواننده گوشه يي از زنده گي خود را در آن مي يابد،نه تنها به خاطر آفرينش اين کتاب گرانمايه،همچناني که برای رنج تايپ و گسيل اين کتاب ضخيم برای به خوانش گرفتن شما عزيزان انجام داده است، اظهارسپاس گردد.

 از آنجايي که داستان واهمه های زميني سوژهء ديگری از واقعيت های تلخ جامعه ما در قالب يک اثر شگرف ادبي از خامه توانای دوست نهايت عزيزم آقای عظيمي پس از رُمان سايه های هول نگارش يافته و همچنان کمتر به خواننده دور تر از مرزهای کشورمان رسيده  است، بنابرآن از وی صميمانه تقاضا مي نمايم تا با گسيل داشتن بخش بخش  آن به گونه پياپي ، خواننده گان عزيز مشعل را در جريان رويدادهای زنده گي پر از درد و رنج، گرسنه گي و آواره گي که پيش زمينه های تبهکاری و جنايت برضد منافع ميهن و مردم مان را آماده ساخته  و بهانه يي مي گردد تا بانوان بيچاره يي مانند ” شيرين “ همچون بازيچه یی در دست خدايان مرگ ودهشت بیفتند ، قرار داده و لذت به خوانش گرفتن یک رمان جذاب ديگر را برای آنان ارزاني نمايند.

با سپاس بيکران
February 4th, 2008

http://archive.mashal.org/content.php?t=%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D9%8A%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D9%87%D9%88%D9%84%20%D8%AA%D8%A7%20%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%85%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D8%B2%D9%85%D9%8A%D9%86%D9%8A&c=marifiketab&id=00088

 علاقه مندان می توانند با مراجعه به آدرس بالا رمان را به خوانش گیرند.