حسن چنین گفت !


حسن روحانی رئیس جمهور ولایت فقیه گفت : استبداد سلطنتی اصلا نباید برگردد ، اونا خیلی بد بودن ، ما بهتریم ، من عاشق اسلام و یه کمی هم عاشق جمهوری هستم . شاه فکر می‌کرد سلطنت او مادامالعمر و حکومت سلطنتی ابدیست، به این دلیل همه چیز را از دست داد ، صدای اعتراض مردم را هم نشنید و گاهی وقتا چه زود دیر میشود….

خلاصه که ما نفهمیدیم حسن خامنه ای یا علی روحانی فازش چیه ؟ تاج بهتره یا عمامه ؟ اگه عمامه بهتره دیگه چه لزومی داره خودش را دعوت کند به شنیدن اعتراضات مردم ؟ خوشحاله یا وحشت زده ؟

یک آشنای نزدیکی داشتم به نام حمزه ، زمان شاه کتابی داشت و به جرم کتاب خواندن شش ماه انفرادی در ساواک بود . همان فرد با همان کتاب سال 1360 اعدام شد . اینجوری هم تفاوت بین تاج و عمامه رو میشه دید .هر چند اساسا نباید استبداد سلطنتی و فاشیسم دینی را با هم مقایسه کرد .

به نظر میرسد برجام نفسهای آخر رو میکشد . هشدارهای مکرر غرب ظاهرا حاکمان را کمی نگران کرده است . سخنان حسن روحانی در سالگرد ورود خمینی همینطوری نیست . سناتور مک کین رسما هشدار داد که برجام بزودی ( بالقوه ) از موضوعییت خارج است . قیمت دلار درمرز 5000 تومان ، گرانی افسار گسیخته ، بانک ملی در آستانه ورشکستگی ، اعتراضات مردم در شکلهای مختلف ادامه دارد ، غرب در مسیر برجام و مردم ایران از سر ناامیدی همزمان در آستانه تمام شدن تحمل شان هستند ! همزمانی این 2 پارامتر برای سیستم ولایت از زهرهم بدتر است . اروپا یا قاره سبز با آمریکا در مسیر برجام تضادی ندارد . تصمیمی اگر بگیرند مثل بردن شاه و آوردن خمینی بر بالهای فرشته ایرفرانس….اشتراک منافع استراتژیک همگانی دارند . فراموش نکنید حکومت اسلامی ایران در منطقه آخرین میخ تابوت خاورمیانه قدیم است که برخلاف بقیه و به هر دلیلی ترجیحشان پیش بردن همین مسیر برجام و استحاله حکومت اسلامی است ، ولی این به معنی این نیست که چاره دیگری ندارند .

صحبتهای حسن روحانی خطاب به هر کسی که باشد ، در اصل موضوع تفاوتی ندارد . حدود نیم قرن پیش شرایطی خاصی در جهان پیش آمد که غرب به خاطر منافع خودش سلطنت را در ایران ملغی کرد و عمامه را جایگزین کرد ، حالا بعد از 4 دهه دوباره خیز چیده مان جدید را در خاورمیانه بعد از جنگ سرد برداشته است . سیستم ولایت فقیه حاکم منتظر معجزه ای از طرف قاره سبز نباشد . هر شکلی از ادامه انقباض در برابر واقعیتهای سیاسی و اجتماعی امروز، فقط درد فقها را بیشتر میکند و رنج مردم را بیشتر ! پلیس مقام عظما 29 شهروند معترض به حجاب را بازداشت کند یا 2 میلیون نفر را ! دعوای اصلی حاکمان مسلمان قرن پیش با دنیای امروز خارج از خودشان به قوت خودش باقی میماند .

اویل‌پرایس نوشت: کاهش صادرات نفت ایران در ماه دسامبر، نتیجه تهدیدات دولت ترامپ در خصوص بازگشت محتمل تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای بود. آینده برای حکومت اسلامی ایران تلخ است، حتی حامیان آسیایی بزرگی همچون چین، علاقه‌شان به بخش نفت و گاز ایران کمتر می‌شود. در ماه‌های آینده، با افزایش فشار واشنگتن بر شرکت‌های بین‌المللی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، انتظار می‌رود تحولات بیشتری از این نوع رخ دهد. توتال، شرکت نفتی فرانسه، به دلیل تهدید تحریم‌ها، درحال ارزیابی مجدد گزینه‌های خود در ایران است.

و بدین شکل در چهلمین سالگرد ورود خمینی به ایران و جلوس در ماه و ریدن به کائنات ، با سخنان حسن روحانی زمینه های خروج این تفکر نمور و مرتجع از دولت و سیاست به حوزهای علمیه را محترمانه باید فراهم کنند .

نکته پایانی : یک مجاهد دو نبش به یک شاعر بی نبش و گرد گفته خوکچه هندی ، شاعر هم جواب داد به خوک بی احترامی نکن ای گاو و گوساله سامرایی….کلا اینا مشکلی بنیادین با حیوانات معصوم دارند نمیدانم چرا ؟ اینکه دعوای این قوم و قبیله چه ریشه ای دارد ، بماند . ولی وقتی هیئت اصلاح طلبان مجاهد و مصداق نشان به شکلی جمعی سینه میزند ، حتما دنبال دلیلی بیرونی باشید والا در این آشفته بازار سیاست ، زمانه یهویی فکر لچک مریم رجوی نمی افتد . کلا در زمین سیاست هر گوشه چشمی معنایی دارد و این به راحتی قابل تشخصی است اگر که با کسی دشمن یا پسرخاله نباشی !

02.02.2018

اسماعیل هوشیار