طالبان، حقوق زنان و نشست دوحه

سیامک بهاری اواخر ماه ژوئن امسال، سومین نشست دوحه برای آنچه…

فلسفۀ امرور، سفسطۀ فردا و فلسفۀ پس فردا، سفسطۀ پس…

نویسنده: مهرالدین مشید مطلق انگاری و بسته شدن دریچه های انعطاف…

دو جهت شناخت- مکمل بودن و وابستگی آن‌ها به یکدیگر

یوری آنتونوف (Yuri Antonov)  ا. م. شیری فرآیند شناخت در دو جهت…

در بارۀ تغییر تقسیمات طبقاتی

یوری آنتونوف (Yuri Antonov) ا. م. شیری بسیاری از نویسندگان به تغییر…

تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

«
»

جنگ اوکراین درواقع جنگ میان روسیه وناتواست

     ثبوت ناکارآمدی ناتو ــ

     نوشته ی :اسماعیل فروغی

     تهاجم روسیه بر اوکراین، قبل ازهمه ناکارآمدی پیمان نظامی ناتورا برملاترخواهد کرد.ارچند ناکامی ها وناکارآمدی های ناتو، قبلاً درجنگها ومنازعات افغانستان، سوریه، عراق،لیبیا ویمن برجسته شده بود ؛ اما اینباراین ناکارآمدی چنان مسلم وقطعی به نظرمی رسد که حتا اگرجنگ دراوکراین به بن بست هم برسد ، دستگاه نظامی ناتوویکه تازی های آمریکا درسیاست‌های جهانی به آخرخط خواهد رسید.

     حقایق میدانی جنگ دراوکراین نشان می دهد که جنگ اوکراین درواقع جنگ میان روسیه و ناتوست نه جنگ میان روسیه واوکراین . با آنکه آمریکا وغرب اذعان داشته اند که نمی‌خواهند با روسیه درگیرجنگ شوند ؛ اما آنان با ارسال سیل سلاحهای خطرناک و مدرن ( از توپ وتانک وتجهیزات مرگبارنظامی گرفته تا راکت‌های استنگر ، راکتهای ضدتانک وتسلیحات دفاع هوایی وضدهوایی ) به اوکراین ، عملاً دربرابر روسیه وارد میدان جنگ شده اند ـ جنگی تمام عیار. قرارمعلوم ایالات متحده ی امریکا و شماری ازکشورهای اروپایی تعهد داده اند که تسلیحات نظامی پیشرفته وبسیارفراوان به اوکراین ارسال نمایند . به گزارش وال استریت جورنال تنها کمک های تسلیحاتی امریکا به اوکراین دراولین گام شامل  1400موشک استنگر،5000موشک ضدتانک جاولین ،7000موشک ضدزره دیگر،صدهاپهبادنظامی وهزاران نوع سلاح و تجهیزات دیگر می شود. به همین سان کمکهای نظامی ازسوی تعدادزیادی ازکشورهای اروپایی به اوکراین که به گفته ی تعداد زیادی ازکارشناسان باعث طولانی‌ترشدن جنگ وطولانی ترشدن حملات روسیه خواهد شد وجنگ اوکراین را به “جنگ فرسایشی” تبدیل خواهد کرد.

    ناتوهم اکنون باتمام توان وبا تخصیص آشکاروپنهان میلیاردها دالربرای تأمین مالی این جنگ ،می خواهند روسیه را به زانو درآورده ، به هدف بزرگ استراتژیک شان که بازگرداندن روسیه به دوران بوریس یلسن است ، دست بیابند ؛ اما روسیه که حالا خوداش را ضعیف ترازناتو نمی بیند ، می‌خواهد با ایستادن دربرابرپیشروی های فزاینده ی ناتو ، با زورمانع پیوستن اوکراین به پیمان نظامی ناتو شده، به این وسیله سیلی محکمی بروی آمریکا و ناتو بکوبد .

    روسیه خوب می داند که پس ازلغو پیمان نظامی وارسا ، ناتو ــ دررأس امریکا بجای اعلان لغو متقابل آن پیمان ، خلاف توافقات بین المللي و بی توجه به منافع امنیتی روسیه ،عمداً به گسترش آن پیمان پرداخته، بحران وجنگ را درنزدیکی مرزهای روسیه دامن می زنند.

    بی‌مورد نیست که هفته ی پیش آقای ” ژائولیان ” سخنگوی وزارت خارجه ی چین با انتقاد تنداز گسترش ناتو به شرق اروپا و کشورهای جدا شده ازپیکراتحادشوروی سابق بصراحت گفت که : « این ائتلاف نظامی باید پس از فروپاشی اتحاد شوروی درهمان زمان – درسال 1991 منحل می شد … »

      این دیپلومات بلندپایه ی چینی درباره ی نقش ناتوبعنوان ابزارجیوپولیتیک ایالات متحده ی آمریکا درادامه میگوید که : « برخلاف وعده های داده شده به سران شوروی سابق ، ناتوچندین دهه به سمت شرق دراروپا گسترش یافت واین امرگام به گام روسیه را به محاصره کشیده ودرنهایت منجر به این بحران گردید. »

      چین که ازآغازبحرانِ اوکراین با تحریم های آمریکا وغرب مخالفت کرده است ، غربی ها راعامل تشدید تنش ها با روسیه پنداشته ، خودداری ناتوازرسیده گی به نگرانی های مشروع امنیتی روسیه را علت اصلی این جنگ و ویرانی دانسته است.

    “وانگ لوتونگ” مدیرعمومی اموراروپا دروزارت خارجه ی چین هم به وضاحت گفته است که : « ما با تحریم ها مخالفیم چون اثرات این تحریم هابه سایرنقاط جهان نیز سرایت کرده ، منجربه جنگهای ارزی ، تجاری ومالی و به خطرافتادن زنجیره ی صنعتی ، جهانی سازی و حتا نظم اقتصادی جهانی می شود… »

    طوری که دیده می شود سیاستمداران روسی و چینایی متفقاً به این باوراند که ناتو – درراس امریکا عامل اصلی بحران ها وجنگها درتمام نقاط جهان ازجمله دراوکراین استند که باید جلوآنان گرفته شده و به ناکارآمدی ولغوناتو سرعت بیشتربخشیده شود.

    بسیاری تحلیلگران به این باوراند که جنگ اوکراین به هرنتیجه ای برسد، بی تردید یکی ازنتایج روشن این جنگ ، تثبیت دوباره ی نا کارآمدی ناتو ، پایان جهان یک قطبی وپایان یکه تازی های امریکا درجهان نو خواهد بود.