افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

«
»

جشن ۱۰۰‌مین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی در تالار فرهنگی مینسک

مترجم: محمد چابکی برگرفته از : سایت «اشتراک» (منبع: «خبر بلتا» و «سایت حزب کمونیست بلاروس»)

دبیراول حزب کمونیست بلاروس گفت اطمینان دارم  که در سال‌های آینده، اتحاد بین کشورها تشدید خواهد شد. جهان دیگر نمی‌تواند تک قطبی باقی بماند. ایالات متحده در حال از دست دادن نفوذ خود بر فرآیندهای جهانی است، هرچند مدت‌ها است آنرا را از دست داده است. امروز تأثیرگذاران دیگری نقش سیاست جهانی را ایفاء می‌کنند، چین، روسیه، هند، ویتنام …. ما نیاز به روابط نزدیک و همکاری مشترک با جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی در همه جهات و همگرایی را داریم.

با فرارسیدن سال نو میلادی ۲۰۲۳، در ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ تالار فرهنگی شهر مینسک پایتخت جمهوری بلاروس میزبان جشن یکصدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی ــ اولین قدرت سوسیالیستی که سرنوشت بشریت را دیگرگون ساخت، زحمت‌کشان جهان را دریک خانواده بزرگ و متحد فراخواند و به خلق‌های روسیه فرصت توسعه ملی، فرهنگی و اقتصادی داد، بود.

دراین جشن نمایندگان مناطق، نهادهای دولتی، دیپلماتیک، فعالان حزب کمونیست بلاروس دعوت شدند. حضور شهروندان در تالار یادآور فراز و نشیب‌های دوران گذشته، و گرمی‌بخش خاطراتی پُر از امید برای زندگی است که با همراهی بسیاری از جوانان با آموزه‌های گذشته از پدران و مادران و پدربزرگان، افتخار شرکت دراین جشن را داشته‌اند.

در افتتاحیه رسمی‌، از سوی دبیراول حزب کمونیست بلاروس الکسی سوکول خاطرنشان شد:
دنیای مدرن با بلایای طبیعی، مشکلات اجتماعی ــ اقتصادی و سیاسی، چالش‌ها و تهدیدات در حال تجربه‌آموزی از بحران عمیق تمدنی است، که مبتنی بر ارزیابی‌های مجدد و جهت‌گیری‌های اخلاقی و ارزشی می‌باشد. باید آشکارا برای حل مشکلات، حفظ و انتقال تجربه، از ارزش‌های معنوی و اخلاقی، و الگوهای رفتاری، با عناصر تشکیل‌دهنده از میراث فرهنگ ملی برای نسل‌های آینده، آماده شد.

الکسی سوکول گفت از حافظه تاریخ دریافت می‌کنیم که پایه و اساس جمهوری ما اتحاد جماهیر شوروی است. ما این سالگرد بزرگ را گرامی‌ می‌داریم. زیرا بهترین‌ها دراین دوره برای ما رقم خورده است. اتحاد شوروی همه ملت‌ها را متحد کرد، ۱۵ جمهوری با هم دوست بودند، ما روابط نزدیک فرهنگی و اقتصادی با هم داشتیم …. اکنون دولت ما این مسیر اجتماعی را که در اتحادشوروی پیش‌بینی شده بود ادامه می‌دهد. بهترین برنامه و استراتژی، زمانی که تنها سرمایه‌داری استثمار خالص انسان بر انسان براساس سود بود، سوسیالیسم جایگزین این دوران شد.

از زمان تشکیل جمهوری‌های شوروی، دولت‌های جهان به دو اردوگاه تقسیم شدند:
در اردوگاه سرمایه‌داری دشمنی و نابرابری ملی، بردگی و شوونیسم استعماری، ستم و قتل‌عام ملی، جنایات و جنگ‌های امپریالیستی ادامه یافت.
اینجا در اردوگاه سوسیالیسم، اعتماد متقابل و صلح، آزادی و برابری ملی، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برادرانه خلق‌ها وجود دارد.

زندگی واقعیت صحت راهی را که اجداد ما انتخاب کرده‌اند تأیید می‌کند، ماهیت ضدِبشری غارتگرانه دنیای سرمایه‌داری غرب را به‌خوبی نشان می‌دهد که تمام ملت‌ها و قاره‌ها را به گرسنگی و فقر محکوم می‌کند و انواع درگیری‌ها را برمی‌انگیزد. دشمنی قومی، مذهبی، اجتماعی و غیره. را دامن می‌زند، بنابراین با اطمینان می‌توان گفت:

با تشکیل اتحاد جماهیر شوروی، امپراتوری بر اساس اصول انترناسیونالیسم، عدالت اجتماعی، صلح، دوستی و حسن همجواری. تغذیه عمومی ‌برای گرسنگان، پوشاک برای نیازمندان، از بین بردن بی‌سوادی، ساختن شهرها و شهرک‌های مدرن، تضمین استانداردهای زندگی برای همه مردم بدون استثناء، به اجراء درآمد.

الکسی سوکول گفت: جمهوری سوسیالیستی شوروی بلاروس به‌عنوان یکی از بنیانگذاران اتحاد جماهیر شوروی، سهم خود را در صنعتی کردن کشور، توسعه علم و آموزش، فرهنگ رایگان و مراقبت‌های بهداشتی ایفا کرده است.

«به لطف فعالیت‌های فداکارانه پدران و پدربزرگ‌های ما، در طول سال‌های برنامه‌های پنج ساله قبل از جنگ، پایگاه مادی و فنی جدیدی از اقتصاد و حوزه اجتماعی در بلاروس سوسیالیستی ایجاد شد.» دبیراول حزب کمونیست بلاروس یادآور گردید، اتحاد و دوستی مردم اتحاد جماهیر شوروی، با اراده سرسختانه، عملیات شجاعانه، با قهرمانی‌ها، با شخصیت والای اخلاقی و میهن‌پرستی منبع اصلی پیروزی‌ها و دستاوردها بوده‌اند.

معاهده تشکیل اتحادیه اتحاد جماهیر شوروی که برای نسل جوان در ۳۰ دسامبر ۱۹۲۲، در اولین کنگره اتحاد شوروی، نمایندگان RSFSR، جمهوری‌های سوسیالیستی شوروی اوکراین و بلاروس و فدراسیون ماوراء قفقاز اعلامیه‌ای را امضاء کردند، دراین فرایند قرار دارد.

تاریخ چند‌صد ساله سرزمین بلاروس زمان‌های مختلفی را می‌شناسد، اما ریشه‌های موفقیت فعلی ما، در‌واقع، تا حد زیادی در سال‌های اتحاد جماهیر شوروی به‌وجود آمد. پس از آن بود که پایه‌های قدرتمند صنعت، علم و فرهنگ پی‌ریزی شد. با پیروزی نیروی کار با آهنگ رشد جدید، بلاروس مدرنی را ساختیم. کشور مستقل ما برای زندگی نسل‌های این سرزمین به‌وجود آمد. ما، وارثان دستاوردهای بزرگی هستیم که بدان افتخار می‌کنیم.

دبیراول حزب کمونیست بلاروس گفت اطمینان دارم  که در سال‌های آینده، اتحاد بین کشورها تشدید خواهد شد. جهان دیگر نمی‌تواند تک قطبی باقی بماند. ایالات متحده در حال از دست دادن نفوذ خود بر فرآیندهای جهانی است، هرچند مدت‌ها است آنرا را از دست داده است. امروز تأثیرگذاران دیگری نقش سیاست جهانی را ایفاء می‌کنند، چین، روسیه، هند، ویتنام …. ما نیاز به روابط نزدیک و همکاری مشترک با جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی در همه جهات و همگرایی را داریم.

پس از پایان سخنرانی رسمی ‌الکسی سوکول، کنسرت استادان هنر شامل هنرمندان فولکلور، گروه‌های افتخاری و هنرمندان جوان آغاز شد. شرکت‌کنندگان در شب سالگرد توانستند آثار موسیقی‌دانان بزرگ را بشنوند که هنوز هم برای همه ما عزیزاند، زیرا این آهنگ‌ها درباره ارزش‌های انسانی، درباره دوستی، درباره عشق و در مورد میهن‌پرستی اهمیت بسیار دارد.

در صحنه تالار فرهنگی گروه کر آواز و رقص‌های کلاسیک نیروهای مسلح جمهوری بلاروس اجراء شد، آهنگ معروف با «آواز میهن» اثر اسحاق دونایفسکی تا آیات واسیلی لبدف ــ کوماچ به صدا درآمد.

شایان ذکر است که این آهنگ در سال ۱۹۳۶ نوشته شده و در فیلم سینمایی «سیرک» پخش شده است. بسیاری از مردم به‌یاد دارند که این سینمای شوروی بود که به بسیاری از آثار موسیقی جان بخشید، که با دست شاعران، و سبک آهنگ‌سازان و کارگردانان فیلم، زندگی خود را آغاز کرده‌اند، در صحنه هنری اتحاد شوروی، بلاروس جایگاه برجسته‌ای داشت.

در میان نام‌های نمادین، می‌توان آهنگ‌سازان ایگور لوچنکو، ادوارد زاریتسکی، والری ایوانوف، لئونید زاخلونی، ولادیمیر مولایوین، واسیلی راینچیک و بسیاری دیگر را به‌یاد آورد.

همه می‌دانند که رویداد خلاقانه مهم نمی‌تواند بدون اتحادیه‌های گروه‌های ساز و آواز آکادمیک انجام شود. آنها دوست دارند، آهنگ‌های اختصاصی ثبت تاریخ شود. البته گروه کنسرت افسانه‌ای «Pesnyary» (پسنیاری) (۱)  که نه‌تنها در اتحاد جماهیر شوروی، بلکه در خارج از کشور نیز تجلیل شد. در پایان جشن ۱۰۰‌مین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی در تالار فرهنگی با استقبال  زیاد همراه بود که دوران جوانی بلاروس‌ها را زنده کرد.

۱ــ «پسنیاری» یک گروه آواز و سازهای شوروی و بلاروسی به رهبری هنرمند خلق اتحاد جماهیر شوروی ولادیمیر مولیوین است که در سال ۱۹۶۹ در مینسک تشکیل شد. سبک Pesnyary بر اساس فولکلور مردم بلاروس با تنظیم‌های پاپ از آهنگ‌های اختصاصی محلی  در کارنامه فرهنگی هنری بلاروس‌ها قرار دارد.