مکر دشمن

  نوشته نذیر ظفر با مکـــــر خصم ، یار ز پیشم…

نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

«
»

جبهۀ خارکوف، یک درس و یک مدرسه

C:\Users\User\Pictures\g-z.jpg

آندری پالونین (Andrey Polunin) «سوابودنایا پرسا» (رسانۀ آزاد).

ا. م. شیری

گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رهبر فراکسیون حزب در دومای دولتی فدراسیون روسیه: جبهۀ خارکوف یک درس و یک مدرسه است برای ما. 

نیروهای مسلح اوکراین خود را در دامی گرفتار کردند که نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به زودی آن را قویاً خواهد بست – و آن‌ یگان‌ها راخواهد کشت.

‌۱۳ سپتامبر، گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه در نخستین جلسۀ پائیزی دومای دولتی طی سخنانی اظهار داشت: |«روسیه به بسیج  حداکثری نیروها و منابع نیاز دارد. عملیات نظامی- سیاسی در اوکراین به یک جنگ گسترده تبدیل شده است که ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو به روسیه اعلام کردند». او تاکید کرد: «مسئله پیروزی در دونباس مسئلۀ بقای تاریخی ماست. آنچه را که اتفاق می افتد، همه باید واقع‌بینانه ارزیابی کنند».

گنادی زیوگانوف در مصاحبه‌ مفصل با «مطبوعات آزاد» در مورد اینکه این عمل به چه معناست و چه نتایجی باید رهبری سیاسی کشور از آن بگیرد، مفصل صحبت کرد.

گنادی زیوگانوف در جلسۀ مجلس دوما اظهار داشت: «ما در شرایط اضطراری به سر می‌بریم، در اوج یک جنگ ترکیبی. این کاملاً خطرناک است. به نظر من، طی دو ماه گذشته، عملیات ویژه در اوکراین به یک جنگ تمام عیار تبدیل شده است که آمریکایی‌ها، اعضای ناتو و کل اروپای متحد علیه ما به راه انداخته‌ است.

باید درک کرد که عملیات ویژه با جنگ متفاوت است. در طول عملیات ویژه، می‌توان اهداف مورد نظر را تنظیم نمود. علاوه بر این، می‌توان آن را در هر زمانی که صلاح باشد، متوقف کرد. اما جنگ را حتی در صورت تمایل، نمی‌توان متوقف کرد.

چرا اینطور فکر می‌کنم؟ زمانی، من مجبور شدم روی یک «پروندۀ ویژه»- سندی که سه وظیفۀ دولتی در زمینه‌های امنیتی را پیش‌بینی می‌کند‌، کار کنم. این‌ها عبارتند از مقررات وضعیت اضطراری، خطر نظامی و جنگ. می‌توان گفت «پروندۀ ویژه» با خون روس‌ها نوشته شده است. اجازه دهید یادآوری کنم که روس‌ها تقریباً ۷۰۰ سال از هزار سال تاریخ خود را سلاح در دست، صرف دفاع از حق زندگی و تکلم به زبان مادری خود در این فضای وسیع کرده‌اند.

لازم به یادآوری می‌دانم، که جهانی‌گرایان مدت‌هاست روسیه را همراه با حزب کمونیست چین که چین را به یک ابرقدرت تبدیل کرد، دشمن شماره یک خود می‌نامند. یانکی‌ها به خوبی می‌دانند که سلطۀ آنگلوساکسون‌ها بر این سیاره در حال پایان است. اما برای طولانی کردن آن، پیش از همه، شکست روسیه را ضروری می‌دانند.

به همین دلیل، آمریکا از همۀ جهات به ما اعلان جنگ کرد. فاز گرم آن اکنون در اوکراین که به یک سر پل، به یک پایگاه نظامی تبدیل شده، در جریان است. ایدئولوژی نازی و باندری تقریباً کل جمعیت آن را آلوده است. به کتاب درسی کلاس دوم ابندایی اوکراین توجه کنید. در این کتاب، به هر چیز روسی نفرت القا می‌شود. اجازه دهید متذکر شوم که این وضع بلافاصله پس از کودتای ۲۰۱۴، با ممنوعیت تکلم روس‌ها به زبان مادری خود در اوکراین آغاز شد. این در حالی به اجرا گذاشته شد، که ۸۲ درصد اوکراینی‌ها طی یک نظرسنجی، زبان روسی را بعنوان زبان مادری خود تأیید کردند. اما هیچ کس به نظر اکثریت مردم اهمیت قائل نشد.

تاریخ می‌آموزد که چنین ممنوعیت‌ها یک راه مستقیم به سوی جنگ است. یک فرد عادی نمی‌تواند با ممنوعیت تکلم به زبان مادری خود موافق باشد. زیرا، همه چیز خود را- هم تاریخ و هم آینده اش را از دست می‌دهد».

«رسانۀ آزاد»- وضعیت در اطراف اوکراین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

زیوگانوف- اکنون این وضعیت به حالت فاجعه‌باری رسیده است. من از این واقعیت که اروپای متحد به طور کامل تحت سلطۀ آمریکایی‌ها قرار گرفته، رفاه و حتی قدرت صنعتی خود را قربانی می‌کند، در حیرتم.

من هرگز گمان نمی‌کردم که مثلاً، آلمان با این وضعیت موافق باشد. آلمانی‌ها خودروها و تجهیزات برقی عالی تولید می‌کنند. اما مزیت‌های رقابتی آن‌ها، پیش از همه، بر مبنای منابع انرژی مقرون به صرفه و ارزان روسیه استوار است. حتی در تاریک‌ترین دوره‌ها، در اوج جنگ سرد، آلمان مشارکت بسیار فعال در احداث خط لولۀ گاز از اتحاد جماهیر شوروی داشت. در آن زمان آمریکایی‌ها به شدت مخالف بودند و واردات لوله را براب ما ممنوع کردند. پس از این، ما خط تولید آنرا در چلیابینسک راه‌اندازی کردیم و در این امر، آلمانی‌ها فعالانه به ما کمک کردند.

اما حالا چه؟ در شرایطی که گشودن دریچه نورد استریم ۲ برای بهبود اقتصاد کافی است، اروپایی‌ها به تعطیل کردن شرکت‌ها دست می‌زنند. بر اساس برآوردهای کارشناسان، تا کنون قریب نیمی از تولید متالوژی در اروپا متوقف شده است. حالا هم کاهش پتروشیمی مطرح است و پس از آن،  کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ​​به سمت پایین سرازیر می‌شوند. من فکر می‌کنم ما باید فعالانه‌تر با جمعیت اروپا کار کنیم. موج اعتراضی بزرگی علیه این دیوانگی آغاز شده است.

مسئلۀ فاجعه‌بار دیگر این است که آمریکایی‌ها در حال پمپاژ انواع سلاح‌ها به اوکراین هستند. متذکر می‌شوم که همان آمریکایی‌ها مجتمع نظامی-صنعتی اوکراین را نابود کردند. این در حالی است که اوکراین می‌توانست در دنپروپتروفسک موشک‌های افسانه‌ای و در نیکولایف، هواپیماهای غول‌پیکر آنتونوف و کشتی‌های جنگی عالی تولید کند. آمریکایی‌ها علاقه‌مند به تولید هیچ یک از این‌ها نبودند. اما اکنون از این هم فراتر رفته‌اند و نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیه را بمباران می‌کنند. این، یک فاجعۀ هولناک برای اوکراین است.

قطعاً اروپا حادثۀ چرنوبیل را به خوبی به یاد دارد. می‌توان گفت که بوی دود رادیواکتیو آن را هنوز حسّ می‌کند. با این وجود، اروپایی‌ها بر خلاف منطق، به تبعیت از آمریکایی‌ها، در گلوله باران نیروگاه‌های هسته‌ای اصرار می‌ورزند!

«رسانۀ آزاد»- اوکراین از ایالات متحدۀ آمریکا و متحدانش تسلیحات اضافی، از جمله، سامانه‌های موشکی دوربرد درخواست کرده است. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، از جمله آن‌ها می‌توان به موشک‌های بالستیک ATACMS با برد ۳۰۰ کیلومتر اشاره کرد. آیا کی‌یف آن‌ها را خواهد گرفت؟

زیوگانوف- آمریکا و بریتانیا به طور پیوسته در حال افزایش قدرت موشک‌های ارسالی به اوکراین هستند. موشک‌های با برد ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر می‌توانند شهرهای بزرگ و تأسیسات انرژی روسیه را هدف قرار دهند. باز هم می‌گویم، جنگی تمام عیار بین غرب و روسیه در جریان است و اوکراین، یک ابزار مطیع در آن است.

«رسانۀ آزاد»- شما وقایع غم‌انگیزی را که از ۶ سپتامبر در بخش وسیعی از جبهۀ روسیه و اوکراین در منطقۀ خارکوف رخ داد و ما در اثر حملات نیروهای مسلح اوکراین، کیپویانسک، ایزیوم و بالاکلیا را ترک کردیم، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

زیوگانوف- نیروهای مسلح اوکراین مشت مناسبی را در این بخش جمع کرده‌اند. یگان‌های اوکراینی در بریتانیا و لهستان آموزش دیده بودند، آن‌ها پر از مزدوران خارجی بودند و متخصصان ناتو عملیات را رهبری می‌کردند. اما باید درک کرد که پیشرفت در یک جبهه، حتی اگر با تصرف شهرک‌ها همراه هم باشد، به خودی خود مسائل جهانی را حل نمی‌کند. ایزیوم در حدود ۵۰ هزار نفر، بالاکلیا و کیپویانسک در حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد. از نقطه نظر نظامی، پیشروی فقط تحت یک شرط معنا دارد: به شرط وارد کردن واحدهای قدرتمند در جبهه و توانایی واردن آوردن آسیب زیادی به دشمن!

نیروهای مسلح اوکراین پیشروی کرده‌اند، اما واحدهای قدرتمندی ندارند که بتوانند به جبهۀ باز شده ضربه بزنند. نیروهای مسلح اوکراین خود را در دامی گرفتار کردند که نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به زودی آن را قویاً خواهند بست و آن‌ یگان‌ها راخواهند کشت.

جبهۀ خارکوف برای ما یک درس و یک مدرسه است. لازم نیست فریاد بزنیم که همه چیز از دست رفت. درک می‌کنید، که برخی از سربازان و افسران ما شش ماه است که در سنگر هستند. آن‌ها خسته شده‌اند. در سال‌های جنگ کبیر میهنی، سربازان و افسران پس از دو ماه حضور در خط مقدم، برای استراحت و تجدید قوا به پشت جبهه اعزام می‌شدند. و این، رویکرد کاملاً درستی است.

«رسانۀ آزاد»- چه چیزی مانع پیروزی ما می‌شود؟

زیوگانوف- با اعلام آزادسازی و حفاظت از دونباس بعنوان هدف اصلی عملیات نظامی-سیاسی، قبل از همه، لازم بود از انجام این وظیفه خاص اطمینان حاصل شود. من مطمئنم، اگر به موقع بودجۀ قابل توجهی به این امر اختصاص می‌‌دادیم و مسیر عرضۀ تسلیحات سنگین غربی به اوکراین را قطع می‌کردیم، گلوله باران دونباس تا حالا تمام ‌شده بود.

تحویل تسلیحات از طریق سه خط راه‌آهن، سه پل و دو تونل انجام می‌شود. علاوه بر این، مراکزی وجود دارد که واگن‌ها از روی خطوط ریلی باریک اروپایی به خطوط عریض ما منتقل می‌شوند. این مراکز را باید هدف قرار می‌دادیم، که تقریباً تلفات جانی هم نمی‌توانست داشته باشد. با توجه به تسلط کامل موشک‌های ما بر حریم هوایی اوکراین، این امر کاملاً واقع‌بینانه است. اگر خطوط تأمین قطع شود، مهمات ارتش اوکراین حداکثر در عرض یک هفته تمام می‌شود.

وظیفۀ مهم دیگر هم هست و آن، احیای حوزه‌های نظام وظیفه و نظام آموزش سربازی- میهنی جوانان می‌باشد.

همچنین لازم به تأکید می‌دانم که یکی از وظایف پارلمان روسیه نظارت است. من در جلسۀ عمومی پیشنهاد کردم: «بیایید، از جمله در یک جلسۀ غیرعلنی کمیتۀ امنیت دومای دولتی، نحوۀ تأمین افراد شرکت کننده در عملیات نظامی را مورد بررسی قرار دهیم تا ببینیم که آیا آن‌ها غذای کافی، تجهیزات حفاظتی و همۀ نیازمندی خود را در اختیار دارند؟» متأسفانه، حزب روسیۀ متحد از این ابتکار حمایت نکرد.

«رسانۀ آزاد»- وظایف مهم روسیه در حوزۀ اقتصادی چگونه به نظر می‌رسد؟

زیوگانوف- این وظایف را پوتین در هفتمین مجمع اقتصادی شرق اعلام کرد. این‌ها عباتند از توسعۀ خطوط راه‌آهن سراسری سیبری و بایکل- آمور. چرخاندن «خط لوله» از سوی غرب به شرق کافی نیست. برای از حصول اطمینان از تحویل به موقع کالا، داشتن زیرساخت‌های ارتباطی و توسعۀ فناوری‌های پیشرفته لازم است.

مقیاس بسیار عظیم است. ما باید ۴۰ میلیون تن انرژی به بازارهای شرق حمل کنیم. برای انجام این کار، ما به مسیر دریای شمال، کشتی‌های نسل جدید، ردیابی ماهواره‌ای و سامانه‌های امنیتی نیاز داریم. همۀ این‌ها روح تازه‌ای به توسعۀ منطقۀ قطبی ما خواهد بخشید.

یکی دیگر از وظایف مهم ما، توسعۀ شهرهای بزرگ روسیه باضافۀ توسعۀ هوانوردی است. همۀ این‌ها مستلزم سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در زمینه‌های ساخت ماشین ابزار، الکترونیک، فن‌آوری رباتیک و هوش مصنوعی است. و همۀ این‌ها کیفیت‌های جدیدی از توسعۀ کشور محسوب می‌شوند!

«رسانۀ آزاد»- برای انجام این وظایف چه چیزی لازم است؟

زیوگانوف- تغییرات اساسی در سیاست داخلی لازم است. پیروزی، در پشت جبهه تضمین می‌شود و بدون تغییر مسیر، انجام وظایف تعیین شده از سوی رئیس جمهور غیرممکن است. الیگارش‌های ما کماکان در حالی چاق‌تر می‌شوند، که نیمی از جمعیت با ۲۰ هزار روبل در ماه امرار معاش می‌کند. من از پیش‌بینی بانک مرکزی شوکه شدم. بنا به برآورد تنظیم کننده، خروج سرمایه از روسیه در سال ۲۰۲۲، به رکورد ۲۴۳ میلیارد دلار خواهد رسید. این پول هنگفتی است! اما سیلوانوف، وزیر دارایی، مجدداً پیشنهاد می‌کند که بخش قابل توجهی از درآمد دولت را در صندوق پول بگذارد! این، یک سیاست کاملاً مضر برای کشور است! 

[به دیوار می‌‌گویم تا در بشنود! از کل مصاحبۀ زیوگانوف، حداقل این بخش در مورد ایران نیز کاملاً صادق است. مبارزه با امپریالیسم آمریکا، بدون تغییر مسیر و مبارزه بی‌امان با مفسدان اقتصادی، هرگز از حد شعار فراتر نخواهد رفت. م].

رئیس جمهور خواستار همبستگی ملی شد، اما هیچ گفتگویی بین دولت و جامعه انجام نمی‌‌گیرد. انتخابات در تعدادی از مناطق در شرایط عملیات ویژه با هدف دستیابی به یک نتیجۀ از پیش برنامه‌ریزی شده برگزار می‌شود. منطقۀ کراسنادار به یک سلطنت انتخاباتی تبدیل گردید. برخی از ناظران را با اردنگی، به معنای واقعی کلمه، از حوزه‌های اخذ رأی بیرون کردند!

روسیه اکنون به بسیج، اما نه تنها منابع انسانی نیاز دارد. این کار برای انجام یک عملیات ویژه کافی است. باید جلوی خروج سرمایه را گرفت و منابع را در داخل کشور متمرکز کرد. اما بجای این، حزب «روسیه متحد» موازین انتخاباتی را زیر پا می‌گذارد!

کشور باید برای بقاء، برای آیندۀ خود بجنگد! اما، حزب حاکم «روسیۀ متحد» در روی ریل‌های کهنۀ لیبرالی می‌خزد! این، در شرایط جنگ ترکیبی که غرب علیه ما به راه انداخته، کاملا غیرقابل قبول است و فقط باعث تضعیف اوضاع داخلی می‌گردد!

۲۵ شهریور- سنبله ۱۴۰۱

https://kprf.ru/party-live/cknews/213321.html