بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

آیا طالبان آمده اند ، تا ۳۴ ملیون شهروند افغانستان…

نوشته: دکتر حمیدالله مفید. بزرگترین دشواری که در برابر جهان اسلام…

 چند شعر کوتاه از لیلا_طیبی (صحرا) 

ذهنم، یوزپلنگی تیز پاست آه! بی‌هوده بود، دویدن‌هایم... آی‌ی‌ی        --غزال وحشی، کدام کنام…

«
»

تلاش بیهوده برای سایه افگندن به شهکاری و قهرمانی های جنرال دوستم

نگاهی به بحث “فراخبر” تلویزیون طلوع به اشتراک وکیل پارلمان بشیر احمد تهینچ و تحلیلگر مسائل افغنستان آقای فکور
در آن وقتی که آقای فکور به صفت یک صاحبنظر در مورد ثبت کلمه “افغان” در تذکره موضعگیری کاملآ متفاوت نسبت به شووینیست های دیگر کردند و گفتند که تحمیل نام افغان=پشتون بالای اقوام دیگر ناعادلانه است و حق به جانب فرمودند که نام افغانستان که به ما پشتونها نسبت دارد, خودش یک امتیاز برای پشتونها است و در قانون اساسی که آمده هر ساکن افغانستان افغان است, دیگر امتیاز است برای ما پشتونها و نتیجتآ گفتند که تحمیل افغان در تذکره کاملآ ناعادلانه و زورگویانه است.
در آن وقت سیل عظیمی از فرهنگیان و روشنفکران از موضعگیری ایشان استقبال کردند و گفتند که بالآخره یک پشتون صاحبنظر و شخصیت فرهنگی پیدا شد که واقعیت را میگوید !!! بعداز دیدن برنامه فراخبر با اشتراک ایشان برایم چنین سوالی مطرح شد که آنوقت به خاطر کدام مقصدی بوده که چنین نیرنگی بکار رفته بود !!! برنامه “فراخبر” تلویزیون طلوع ماسک را از چهره ایشان درید و نمایان ساخت که توقع عدالت پسندی, برابری و برادری از یک شخصیت فرهنگی پسشتون لامحال میباشد مگر این خلق عوام پشتون است که یکجا با هممیهنان ازبیک, تاجیک, هزاره, ایماق, تورکمن وغیره اقوام افغانستان عذاب زهر سیاست های امتیازطلبی مشتی از سرکرده های خودفروخته و معامله گر سیاسی خود را میکشد.
حال در مورد چندی از فرموده های به اصطلاح صاحبنظرانه جناب فکور صاحب مکث میکنم:
مسلمآ شمه درد ایشان همین بود که جنرال دوستم دوبار در ولایات شمالی رفت اما به صفت معاون اول رئیس جمهور چرا در هلمند و قندهار نرفت !!! البته که درین مورد جواب به حق و برنده از جانب وکیل صاحب تهینچ ارایه شد که هیچ کمی ندارد و برای من جای ندارد که بیشتر تفسیر کنم. مگر اسف من برین است که آقای فکور به صفت صاحبنظر و تحلیلگر میباییست از وضع الجیش نقاط مختلف افغانستان خبر میداشت تا اینگونه سوال مضحک را طرح نمیکرد !!! همه میدانیم که بنیادگرا های خون ریز اعم از طالب و ناطالب به امر باداران خود تلاش دارند که در شمال افغانستان لانه برپا کرده و از آنجا آسیای میانه را مختل سازند. نقاطیکه جنرال دوستم میرزمد ویا در پلان خود دارد که در آینده لانه تروریست ها را ویران کند, مهمترین نقاط سترتیژیک هست. آقای فکور باید بدانند که بدست آوردن این نقاط نه تنها میتواند دولت های آسیای میانه را از لحاظ نظامی تحت تآثیر قرار بدهد بلکه نفوذ در ترکستان شرقی (اویغورستان چین) نیز از تیربند ترکستان سهل تر عملی میگردد. از جانب دیگر فراموش نباید کرد که فاریاب و جوار آن همیشه تخته خیز برای فتح شمال افغانستان بوده است. جناب شما صاحبنظر با کدام منطق چنین سوال کودکانه را مطرح کردید تا در شهکاری های جنرال دوستم سایه بافگنید. بیانات جنرال دوستم را چه در برابر مردم و چه در شورای امنیت و دیگر ارگانهای ذیربط شنیده اید که همیشه تآکید کرده است که میخواهد در تمام نقاط افغانستان عملیات پاکسازی از ویروس های پاکستانی را انجام دهد. چیز دیگریکه در همین ارتباط میخواهم برای شما و همفکران تان خاطرنشان سازم اینست که در عملیات اولسوالی قیصار جنرال دوستم شما و همقماش هایتان هیاهو برپا کردید گویا جنگ در قیصار برضد قوم پشتون است !!! درحالیکه طالب های مزدور اوزبیک نسبت به طالب های مزدور پاکستانی بیشتر تلفات را متقبل شدند اما در مناطق مسکونی خلق پشتون آنقدر توجه بی نظیر از جانب جنرال دوستم صورت گرفت که اصلآ جریان جنگ را در بسیاری جا ها برادران پشتون احساس نکردند. بادرنظرداشت تعصبات کور شما که مردم را اعم از پشتون, تاجیک, هزاره, اوزبیک وغیره اقوام به تباهی کشانده است, تصور کنید که جنرال دوستم جنگ را از هلمند و قندهار آغاز میکرد, شمایان با همبستگی ستون پاکستان به چه توطیه و دسیسه هائی دست میزدید که {شیطان نیز اط شیطنت خود استعفآ میداد !!!}.
آقای فکور ! من متآسف هستم که شما خود را صاحبنظر میدانید, از خورد شدن شما درین بحث, صاحبنظران واقعی خجالت خواهند کشید! ایکاش که بعداز شنیدن جواب های مقنع و برنده جانب مقابل, این بحث را برای حفظ آبروی خود با سکوت پایان میدادید اما شکست منطق تان شما را احساساتی کرد و خود را به گودال رسوائی پرتاب کردید و دهن را به هزیان گویی باز کردید که هیچ ارتباطی با موضوع بحث نداشت. این حرکت شما واقعآ به همان بوکسر یا بوکسمین میماند با خوردن ضربه قوی حریف خود یکدم گنگس میشود و راه رفتن خود را هم نمیداند. بدون احساساتی برایتان میگویم که شما در فینال بحث کوشش کردید که بالای بی منطقی خود روپوش بگذارید اما تلاش احساساتی و بیهوده تان شما را به گودال رسوائی انداخت. مشوره من اینست که در آینده آنچه علمآ مستعد نیستید, حاضر میدان نشوید.
با احترام
نوشته شده توسط داکتر اکبر همت