ترامپ بدنبال تاراج منابع طبیعی و نفت عراق و افغانستان است

 یک پایگاه خبری آمریکایی فاش کرد که دونالد ترامپ درصدد دستیابی به نفت و منابع طبیعی عراق و افغانستان در ازای هزینه های جنگ در این کشورها می باشد و دو بار موضوع را با نخست وزیر عراق مطرح کرده است.

به گزارش روز دوشنبه سایت ‘اکسیوس’، به گفته منابع آگاه ترامپ دو بار با نخست وزیر عراق موضوع بازپرداخت هزینه های جنگ آمریکا با نفت عراق را مطرح کرده که درخواستی بسیار جنجالی و مغایر با معیارها و منطق بین المللی است.
به نظر می رسد که ترامپ در نهایت از این ایده کوتاه آمده اما این اولین بار است که افشا می شود او در مقام رئیس جمهور دو بار موضوع را با نخست وزیر عراق مطرح کرده و بطور جداگانه نیز مساله را در ‘اتاق وضعیت’ با تیم امنیت ملی خود عنوان کرده است.
در ماه مارس سال گذشته در پایان دیدار با ‘حیدر العبادی’ نخست وزیر وقت عراق در کاخ سفید، ترامپ موضوع دریافت نفت عراق برای جبران هزینه های جنگ آمریکا در آن کشور را مطرح کرد.
یک مقام آگاه حاضر در آن جلسه به اکسیوس گفت: آن جلسه بطور کلی دیداری عادی و کم اهمیت بود و در پایان جلسه ترامپ با پوزخندی گفت ‘خوب، درباره نفت چکار می کنید؟ ‘
ترامپ طی کارزار انتخاباتی شکایت می کرد که آمریکا چندین تریلیون دلار در عراق هزینه کرده و هزاران نیروی نظامی اش را از دست داده و ازای آن هیچ چیز دریافت نکرده است. او با تاسف معمولا تاکید می کرد که ‘عایدی جنگ از آن پیروز جنگ است’ و مکررا می گفت که آمریکا می بایست میدانهای نفتی عراق را به عنوان جبران هزینه های جنگ تصرف می کرد.
چهره های ارشد امنیت ملی از هر دو حزب ایده ترامپ را محکوم کردند و آن را وقیحانه و غیرعملی دانستند که نقض قوانین بین المللی است و موجب تشدید تبلیغات دشمنان آمریکا خواهد شد.
به گفته یکی از منابع آگاه حاضر در اتاق، در دیدار ماه مارس نخست وزیر عراق گفت: ‘منظور شما چیست؟ ‘ و ترامپ جواب داده است:’ خوب ما کارهای زیادی در آنجا کردیم ما تریلیونها دلار هزینه کردیم و خیلی از مردم درباره نفت صحبت کرده اند’ .
این منبع آگاه افزود: العبادی با آمادگی گفت ‘خوب می دانید آقای رئیس جمهور ما همکاری نزدیکی با خیلی از شرکتهای آمریکایی داریم و شرکتهای انرژی آمریکایی منافعی در کشور ما دارند. او پوزخند می زد و رئیس جمهور دستش را به آرامی روی میز زد انگار که بخواهد بگوید:’ لازم بود این تقاضا را مطرح کنم’.
این مقام آگاه اضافه کرد: به خاطرم هست که به این مساله فکر می کردم که ‘وای، بالاخره این حرف را زد نتوانست جلوی خودش را بگیرد.’ یک منبع دیگر نیز این روایت را تائید کرد.
خواست ترامپ برای در اختیار گرفتن نفت عراق غیرقانونی و غیرعملی است اما مسائل زیادی را درباره رویکرد او نسبت به خاورمیانه افشا می کند. ترامپ به شدت دنبال دریافت پول از کشورهای خاورمیانه به شکل منابع طبیعی در ازای چند تریلیون دلاری است که آمریکا از اوایل 2000 میلادی خرج کرده است. ‘باب وودوارد’ و دیگران گزارشی در خصوص اقدامات رسمی ترامپ برای وادار کردن تیمش به خارج کردن مواد معدنی کمیاب از افغانستان به عنوان بازپرداخت هزینه های جنگ، منتشر کرده اند. نگرانی های امنیتی موجب ایجاد موانعی در این راه شده است هر چند رهبران افغانستان نسبت به رهبران عراق روی خوش بیشتری به ترامپ نشان داده اند.
تیم امنیت ملی ترامپ تا حد زیادی در برابر این امیال برای تهاجم به منابع طبیعی خاورمیانه واکنش نشان داده یا آنها را نادیده گرفته اند. رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر موضوع نفت را در یک گفتگوی تلفنی با العبادی در تابستان سال 2017 مطرح کرد. به گفته یک منبع آگاه، این گفتگو مبهم بود و راه به جایی نبرد اما ‘اچ آر مک مستر’ بعدا ترامپ را سرزنش کرد.
به گفته یکی از منابع آگاه، مشاور سابق امنیت ملی (مک مستر) به ترامپ گفت: نمی توانیم این کار را انجام دهیم و شما نباید درباره آن صحبت کنید. این برای شهرت آمریکا بد است و متحدان ما و همه را می ترساند و موجب می شود ما مثل دزدها و تبهکارها به نظر برسیم.
این منبع آگاه گفت: ترامپ واکنش خوبی نداشت و موجب ناامیدی او بود که تلاش می کرد مشاوران را به کاری وادار سازد که آنها مقاومت می کردند.
‘دانا وایت’ سخنگوی پنتاگون در پاسخ به درخواست اظهارنظر در این خصوص گفت: ما مباحثات داخلی را مورد بحث با رسانه ها قرار نمی دهیم و توصیه های وزیران و مشاوران به رئیس جمهور مطالبی خصوصی است.