دیدار گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان…

بعد از ظهر روز شنبه اول اکتوبر جناب ریچارد بینت…

طالب رخ بدل می کند تا داعش ظهور کند

عبدالناصر نورزاد به وحشت انداختن مردم از حضور و استقرار گروهک…

توحش طالبان به روایتی دیگر

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان مردانی مرموز و هزار چهره زمانی که بیانیۀ…

ایمان نریمان

بانو "ایمان نریمان" با نام اصلی "ایمان فواد فخرالدین" مشهور…

ادامه ی جنایات خونین و نسل کشی علیه هزاره ها…

    نوشته ی : اسماعیل فروغی     حمله ی وحشیانه انتحاری درغرب کابل…

قتل عام

رسول پویان جهـان نظاره گـر قـتـل عـام انسـان است نه رحم وشفقت…

اعلامیۀ سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان

ماشین کشتار فاشیسم اسلامی همچنان از انسان‌های محروم قربانی می‌گیرد بامداد…

وحدت یا ائتلاف؟

داکتر آرین اگر واقعیت دارد که احزاب چپ و میهن پرست…

بند قفس

                                 آمد خزان به دیدن گلشن هوس نماند  ذوق هوای نسترن و…

آزادی و حق زندگی

رسول پویان باید از نو جنبش و حماسـه ها برپا کنید گرز…

صدای الهام بخش آزادی زنان !

امین الله مفکر امینی 2022-29-09 دختر کنار مادری رفته…

بدترین سال تاریخ جهان!

یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است…

افراطیت طالبانی هرگونه بازخوانی از اسلام را به چالش کشیده…

نویسنده: مهرالدین مشید استفادۀ ابزاری از اماکن و شعایر دینی، ضربه…

کوتاه سخنانی از میلاد تا رحلت حضرت محمد«ص»

نصیراحمد –مومند                                                                        سدنی - آسترالیا خدا درانتظار حمد ما نیست       محمدچشم براه…

نوای آزادی

ای آنکه سرزمینم ، بسپرده ای به دشمن زیبا بهار آن…

عشق تکامل

پویان رسول است دل عشـق خـدا و هستی و…

معشوق تاريخي

بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از دور،…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا به مناسبت ۲۶ مین…

۲۶ سال قبل در شب تاریک و غم آفرین ۷۲…

ماما شوخك كِى بود؟

مجله شوخك كه از جمله مجلات طنزى وطن بود در…

«
»

تجمل و فقر در روسیه ــ ​​الیگارشی و مردم

مترجم: ک. رادین برگرفته از : ساویتسکایا راسیا، ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱، شماره ۱۳۹ (۱۵۱۰۹)

تقریباً نیمی ‌از روس‌ها به نداشتن هرگونه پس‌اندازی اذعان کردند. اکثریت شهروندان روسیه  پس از پشت سر گذاشتن ۱۵ سال، سه بحران و رکود اقتصادی و چهارمین کاهش ارزش روبل و طولانی‌ترین دوره کاهش درآمد‌های موجود واقعی از دهه ۱۹۹۰، عملاً بدون پس‌انداز رها شده‌اند.

براساس نظر‌سنجی انجام‌شده توسط سرویس «superjob.ru» ــ ۴۳ درصد از مردم روسیه تا دسامبر سال ۲۰۲۱ برای «روز مبادا» اندوخته پولی معادل صفر داشتند. نسبت به سال ۲۰۰۶، سهم جمعیت، بدون داشتن پس‌انداز، ۱/۵ برابر یا ۱۵۰ درصد افزایش یافته است. از این نظرسنجی برمی‌آید، گروهی که حتی یک کوپک هم ندارند، افرادی هستند که در گذشته پس‌انداز کمی‌ داشتند. همینطور ۳۱ درصد روس‌ها در سال  ۲۰۰۶ اظهار داشتند که پس‌انداز آنها برای یک تا دو ماه کافی است و باز ۱۵ درصد این مهلت را بین سه تا شش ماه تخمین زدند. اما طی ۱۳ سال شمار این گروه از شهروندان ۱۳ درصد کاهش یافت: اکنون در مورد موجودی اندوخته‌ها ۱۸ درصد از پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی می‌گویند که آنها برای یک تا دو ماه، یازده درصد برای سه تا شش ماه پس‌انداز دارند. طبق این نظرسنجی، تنها ۱۵ درصد از جمعیت پس‌انداز قابل‌توجهی دارند که به آنها اجازه می‌دهد بیش از شش ماه زندگی کنند. تحلیل‌گران بانک روسیه می‌گویند که اکثر روس‌ها «برای از دست دادن غیر‌منتظره درآمد آماده نیستند»، و این به این دلیل است که درآمد آنها اندک است.

طبق گزارش «روسترات» تقریباً نیمی ‌از جمعیت روسیه  ــ ۴۹/۷ درصد ــ با ۲۷ هزار روبل در ماه زندگی می‌کنند و تقریباً یک سوم آن (۲۹/۸ درصد) کمتر از ۱۹ هزار روبل حقوق در ماه دریافت کرده‌اند. از هر شش نفر درآمد یک نفر کمتر از ۱۴ هزار روبل در ماه بود که معادل ۴۶۶ روبل در روز است.

تحلیل‌گران گروه «آی ان جی» برآورد کردند که سطح پس‌انداز مردم روسیه در سال ۲۰۲۱ تا یک درصد کاهش یافته است. مردم توانستند چنین سهمی ‌از درآمد خود را برای «روز مبادا» به تعویق بیاندازند. نسبت به سال گذشته سطح پس‌انداز بیش از چهار برابر سقوط کرد و به حداقل تاریخی نزدیک شده است. روس‌ها فقط در شرایط کاهش انفجاری ارزش روبل در سال ۲۰۱۴ کمتر صرفه‌جویی کردند.

شرکت رسانه‌ای «فوربز» ارزیابی کرده است که میلیاردرهای روسی در زمان پاندمی ‌ویروس کرونا «کووید ۱۹» ۷۰/۷۳ میلیارد دلار ثروتمندتر شدند. شمار میلیاردرهای روسیه در این مدت کوتاه مصیبت‌های وارد آمده به تمام روسیه از ۱۰۰ نفر فراتر رفته است. «لئونید بوگوسلاوسکی» ( تاجر و سرمایه گذار. مترجم) و «سلیمان کریموف» (سیاستمدار و اقتصاد‌دان اهل روسیه. مترجم) در طول پاندمی ‌دارایی خود را دو برابر کردند و قهرمانان لیست شدند. «لئونید بوگوسلاوسکی» رهبر این لیست شد: درآمد او ۱/۸۸ برابر افزایش یافت و از ۱/۵ میلیارد دلار به ۲/۸ میلیارد دلار رسید. در رتبه دوم «سلیمان کریموف» و خانواده‌اش قرار دارند که حدود ۱/۸۶ برابر ثروتمندتر شدند و ثروت‌شان از ۱۰ میلیارد دلار به ۱۸/۶ میلیارد دلار رسید. در مقام سوم، ثروتمندترین روس در دوران پاندمی «آرکادی ولوژ» است. ثروت او از ۱/۱۲ میلیارد دلار به ۲/۱ میلیارد دلار یا ۱/۷۵ برابر افزایش یافت.