چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

مختصری درباره تاریخچه احیای مجدد و باز ساز ی…

جهان درویرانی افغانستان دست داشت درین شکی نیست و اظهر…

ازمثالهای زشت ونامیمون فدرالیزم

برګرفته برخی از مقاله تحقیی تحت عنوان (سیستم ونظام های…

«
»

بهروز وثوقی عامل ممنوع‌التصویری من

… محمد خاتمی، میرحسین موسوی و محسن مخملباف بوده‌اند!

        بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gmail.com 

بهروز وثوقی با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود نوشت که عامل ممنوع‌التصویری من، ناصر ملک مطیعی، فردین و … محمد خاتمی، میرحسین موسوی و محسن مخملباف بوده‌اند.

https://rooziato.com/wp-content/uploads/2021/03/behrooz-vosoghi-delneveshteh-iran.jpg

طی ماه‌های اخیر و با نزدیک شدن به نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری، بسیاری از فعالان سیاسی جناح‌های درون حاکمیت سعی کردند تا با وعده بازگشت بهروز وثوقی به ایران، برای خود اعتبار کسب کنند. 

پس از درگذشت ناصر ملک مطیعی، بسیاری از مردم با یادآوری مسئولیت و سمت‌های محمد خاتمی، محمد بهشتی، میرحسین موسوی و محسن مخملباف در اوایل انقلاب و دهه ۶۰، آن‌ها را عامل خانه‌نشینی و بیکاری این ستارگان محبوب سینما معرفی کردند. 

روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۵۸، کانون فیلم دانشجویان مسلمان علیه چند تن از صاحبان سینما، کارگردانان و دست‌اندرکاران فیلم اعلام جرمی تسلیم دادستانی کل انقلاب اسلامی ایران کرد. متن این اعلام که در روزنامه اطلاعات همان روز منتشر شد به این شرح بود:

«بدین وسیله علیه رضا حسین‌زاده، امان‌الله منطقی، گنجی‌زاده، آشتیانی، محمود کوشان، محمدعلی فردین، نصرالله وحدت، ایرج قادری، بهروز وثوقی، یسائی، دهش، جمشید شیبانی، حسامیان، سعید بافه، موریس، پرویز صیاد و فریدون ژورک و کلیه کسانی که در دربار و فرهنگ و هنر پرونده دارند، به عنوان کسانی که فساد و فحشا را در مملکت رواج دادند، بیت‌المال مسلمین را تاراج کردند و به جنگ خدا و رسول خدا آمدند، اعلام جرم می‌کنیم و از دادگاه انقلاب اسلامی می‌خواهیم به حکم آیه «لم تغطون قو ما قوما الله مهلکم او معذبهم عذابا شدید!» کوچک‌ترین شک و دودلی به خود راه ندهد و کلیه اموال این قوم مصادره، فیلم‌های زننده از دسترس آن‌ها خارج و محو شود و با جان آن‌ها مطابق حکم شرع عمل گردد. تا مگر اشخاصی صلاح برای ترویج فرهنگ و هنر متعهد اسلامی پیش‌قدم شوند و امید ملت به سازندگی افزون گردد.»

کانون فیلم دانشجویان مسلمان، همراه اعلام جرم، نامه مفصلی نیز تسلیم دادستانی کردند و دست‌اندرکاران فیلم فارسی را به خاطر ساختن فیلم‌های تهی از معنی و پوچ و وقیحانه، جانی و خائن به اندیشه و افکار ملت مسلمان ایران دانستند.

چندی پیش، بیش از صد نفر از هنرمندان و فعالان هنری کشور طی نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، خواهان بازگشت بهروز وثوقی به کشور شدند. آن‌ها در نامه خود نوشتند: «ما، جمعی از هنرمندان، فیلم‌سازان و نویسندگان و دست‌اندرکاران امور فرهنگی، از شما می‌خواهیم، یک بار برای همیشه تدبیری صورت گیرد تا هنرمندانی که صرفا به جهت کار هنری و فرهنگی با ممنوعیت خروج و ورود و ممنوعیت کار رو‌به‌رو هستند، بدون ایجاد مزاحمت بتوانند به وطن خود، رفت‌وآمد داشته و از حق طبیعی کار و فعالیت بهره‌مند شوند.»

در مقابل، محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی با فاسد خواندن بهروز وثوقی، گفت: «عده‌ای راه افتاده‌اند و می‌گویند هنرمندان ایرانی خارج از کشور بازگردند، کسی نمی‌تواند مانع از بازگشت یک ایرانی به وطنش شود اما اگر او مرتکب جرمی شد، نباید برای او فرش قرمز پهن شود، آن‌ها می‌خواهند کسی که فسادش فراگیر شده و بعد به آمریکا فرار کرده است را دوباره با عزت و افتخار به کشور برگردانند.»

بهروز وثوقی
محمد جعفر منتظری دادستان ایران و بهروز وثوقی

از سوی دیگر، روزنامه کیهان که بازتاب دهنده دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی است، نوشت: «بهروز وثوقی به دلیل کارنامه سیاهش در خیانت به ملت حتی برای یک بار هم به کشورش برنگشت… همان طورکه در طول سال های پس از انقلاب هم هیچ‌گاه حتی برای ورود مجرم‌ترین و خیانت‌کارترین افراد به کشور ممنوعیتی وجود نداشت. چنان‌چه مردم ایران در آرزوی بازگشت شاه و محاکمه‌اش بودند، همان‌طور که همین امروز در آرزوی بازگشت یا بازگرداندن خیلی از مجرمان و خائنان به ایران هستند؛ از خاوری گرفته تا کشمیری و مریم رجوی و تروریست‌هایی مانند او و تا بهروز وثوقی.»

این روزنامه و تریبون نظرات رهبری جمهوری اسلامی و چماقداران حکومتی هم‌چنین جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ برابر با ۰۸ نوامبر ۲۰۱۹ نوشته بود: «در حال حاضر خواننده کاباره‌ای‌(گوگوش) به طور خاص علیه هویت و باور مردم ایران مشغول به فعالیت است و مدتی پیش به یکی از مقدسات اهانتی وقیحانه کرد.»

ثبت اسامی بهروز وثوقی و فائقه آتشین مشهور به گوگوش در اطلاعات بازیگران پیش از انقلاب در وبسایت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واکنش روزنامه کیهان تهران را به دنبال داشته که با زبان همیشگی و خالی از ادب و نزاکت این روزنامه، دو هنرمند قدیمی کشور را «کاباره‌ای» و «معشوق» خوانده است.

روزنامه کیهان تهران که پیشینه‌ طولانی در تحریف و تخریب افراد دارد، گوی سبقت را در توهین و افترا به هنرمندان از برنامه ۲۰:۳۰ سیمای جمهوری اسلامی ربوده و نوشته بود: «سازمان سینمایی در پایگاه تاریخ‌نگاری خود خواننده کاباره‌ای و معشوق‌ اشرف پهلوی را به‌عنوان سینماگر شناسایی کرد»!

کیهان وابسته به «بیت رهبری» افزوده: «این سازمان در حالی فائقه آتشین مشهور به گوگوش و بهروز وثوقی و… را به‌عنوان اهالی سینما مطرح و نام آن‌ها را‌ ترویج می‌کند که در کارنامه این افراد نقش مخرب فرهنگی و اخلاقی؛ کاملا بدیهی و غیرقابل کتمان است.»

این روزنامه چماقداران حکومتی که تریبون نظرات رهبری جمهوری اسلامی است هم‌چنین نوشته بود: «در حال حاضر خواننده کاباره‌ای (گوگوش) به طور خاص علیه هویت و باور مردم ایران مشغول به فعالیت است و مدتی پیش به یکی از مقدسات اهانتی وقیحانه کرد.»

مشرق‌نیوز هم ثبت اسامی و اطلاعات فائقه آتشین مشهور به گوگوش و بهروز وثوقی را در این سامانه، به معنای «به رسمیت‌ شناختن» این دو هنرمند از سوی وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی دانسته و از آن انتقاد کرده است.

این وب‌سایت هم‌چنین از ثبت اطلاعات پرویز صیاد در این وب‌سایت انتقاد کرده و نوشته که این وزارت‌خانه «اطلاعات و تصاویر را بدون در نظر گرفتن تبعات احتمالی‌اش در وبسایتی که راه‌اندازی کرده، درج نموده است.»

پایگاه تاریخ‌نگاری سینمای ایران متعلق به سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ثبت سوابق سینماگران ایرانی راه‌اندازی شده و آرشیوی از هنرمندان ایرانی در عرصه سینماست.

روزنامه کیهان تهران بارها درباره بهروز وثوقی و گوگوش که هم‌چنان هنرمندان محبوبی هستند، مطالب زننده‌ای از جمله پس از انتشار کلیپ «۴۰ سال» با صدای گوگوش و سیاوش قمیشی نوشت. کیهان حسین شریعتمداری حتی در مطلبی علیه محمدرضا شجریان، عکس دونفره این دو خواننده را در صفحه اول روزنامه منتشر کرد. این روزنامه هم‌چنین از تلاش برخی از اهالی سینمای ایران برای جلب رضایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز بازگشت وثوقی به سینما هم انتقاد کرد.

حذف و تحریف و تخریب همواره یکی از شیوه‌های جمهوری اسلامی بوده که حتی با خونریزی هم پیش برده شده است! حالا تاریخ سینمای ایران می‌بایست، به توصیه‌ کیهان تهران و همپالکی‌هایش، اسامی مشهورترین هنرمندان این هنر در ایران را از تاریخ آن حذف کند!

كارگر، ریيس بنياد حفظ آثار و ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس روز گذشته در نشستی خبری با صحبت‌های صريح و بی‌پرده از جريانی كه در تلاش برای بازگشت بهروز وثوقی به كشور هستند به شدت انتقاد كرد و … 

سردار سرتيپ بسيجی «بهمن كارگر» در ابتدای اين جلسه با بيان اين نكته كه متاسفانه امروزه و با گذشت چهار دهه از انقلاب و تقديم خيل عظيمی از شهدا در پاسداری از اين انقلاب عده‌ای پيدا شده‌اند و حرف‌ها و مطالباتی را مطرح می‌كنند كه باعث تحير انسان می‌شود، گفت: چند وقتی است برخی در كشور راه افتاده‌اند و خواهان بازگشت يك عنصر فاسد و معلوم‌الحالی مثل بهروز وثوقی به كشور هستند و اين فرد را الگو و اسطوره سينمای ايران معرفی می‌كنند. شايد اين افراد يادشان رفته كه چه كساني در راس مراكز فسق و فجور در اين مملكت بودند. اين‌ها يادشان رفته صاحب كاباره‌ها و مشروب فروشی‌ها چه كسانی بودند. اين عده يادشان رفته كه اين‌ها با دربار پهلوی چه رفت و آمد‌ها و زد و بندهایي داشتند. اگر قرار است كه اين‌ها به عنوان الگو معرفي بشوند، سؤال اين است كه خب پس هدف امام و مردم چه بود كه انقلاب كردند.

سردار كارگر، افزود: متاسفانه و دركمال بی‌شرمی يك عده‌ای از همه جا بی‌خبر راه افتاده‌اند و نامه‌نگاری می‌كنند كه ما خواهان بازگشت بهروز وثوقی به كشور هستيم. رسانه‌ها و روزنامه‌ها هم اين اخبار را در صدر خبرهايشان می‌زنند. خب يكی نيست به اين‌ها بگويد، اصلا چه كسی به ايشان گفت برو كه حالا شما نامه می‌نويسید كه بيايد. بهروز وثوقی كسی بود كه از عوامل گسترش فساد و بی‌بندو باری در كشور بود…

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ مردم ایران، بسیاری از هنرمندان پیش از انقلاب به دادگاه فراخوانده شدند و تهدید شدند که در صورت ادامه فعالیت خود ممکن است به زندان بیفتند. این تهدیدها در حالی رخ می‌داد که بسیاری از مقامات و افراد لشگری و کشوری و افراد مشهور وابسته به حکومت شاه پیش از انقلاب یا به دلیل ترس از جان خود از ایران گریختند و برخی نیز اعدام شدند.

اما ناصر ملک مطیعی و محمدعلی فردین پس از انقلاب در فیلم «برزخی‌ها» ایفای نقش کردند. اما پس از توقیف این فیلم این دو بازیگر دیگر نتوانستند به سینمای ایران بازگردند. پس از این ماجرا، عبدالمجید معادی‌خواه، وزیر وقت ارشاد ناچار به استعفا شد و سیدمحمد خاتمی جانشین او شد.

معادی‌خواه، در این رابطه گفته است: «برخی مطبوعات مانند کیهان که توسط خاتمی اداره می‌شد به ما می‌تاختند و کسانی مانند محسن مخملباف فریاد وااسلاما سر می‌دادند. در آن هیاهو هیچ‌کس نپرسید اصلا داستان فیلم «برزخی‌ها» چیست؟»

ایرج تقی‌پور، یکی از تهیه‌کنندگان سینما نیز در این باره گفته است: «برای این‌که محمدعلی فردین بتواند در سینمای پس از انقلاب بازی کند از نهادهای مذهبی و چهره‌های برجسته ارزشی در قم برای او نامه گرفته شده بود، ولی محسن مخملباف آن مجوز را پاره کرد و گفت اجازه نمی‌دهد یکی مانند فردین روی پرده سینما برود.»

به گزارش رکنا، محمد بهشتی از مدیران سینمایی دهه شصت با اشاره به ایدئولوژی انقلاب اسلامی گفت: «وقتی می‌گفتیم سینما، مردم یاد چیزهایی می‌افتادند و ما با تغییراتی می‌خواستیم مردم یاد آن چیزها نیفتند. به همین علت برخی از سوپراستارها تا یک زمانی نباید حضور می‌داشتند، این به این معنی نبود که این‌ها آدم‌های بدی بودند. چه‌بسا که انسان‌های شریفی بودند.»                 

به گزارش سلیت دیده‌بان ایران، ۱۴۰۰/۰۱/۱، سید‌محمود رضوی، مشاور هنری رییس مجلس و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون درباره به ایران نیامدن بهروز وثوقی مدعی شد: «بهروز وثوقی به خاطر یک پرونده قتل (که بخشی از تقصیر است) و پرونده قاچاق به ایران نمی‌آید؛ وثوقی خودش به ایران نمی‌آید، وگرنه او هم می‌تواند مثل خیلی از بازیگران و خوانندگان به ایران بیاید.»

انتخاب ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ نوشت: بهروز وثوقی می گوید: از من خواستند که خودم را اسراییلی معرفی کنم و حتی اسم بروس واسای را هم برایم انتخاب کرده بودند، به آن‌ها با صراحت گفتم من ایران هستم و به آن، افتخار می‌کنم و کار را با این شرط ارزانی خودشان کردم. این‌طور به نظر می‌آید، از هنرمندان ایرانی با وجود استعدادهای استثنایی که دارند زیرکانه در بیش‌تر موارد نقش‌های ضد ایرانی و نقش تروریست‌ها و نوعا منفی به آن‌ها داده می‌شود و تا ان‌جا که ممکن است رول های مثبت به آن‌ها داده نمی‌شود.

بهروز وثوقی، در آثار کارگردانان نامداری چون ساموئل خاچیکیان، ناصر تقوایی، امیر نادری، فریدون گُله، مسعود کیمیایی، خسرو هریتاش، علی حاتمی، ژان نگولسکو، رضا بدیعی، شیرین نشاط، جیمز فارگو، بهمن قبادی، جلال مقدم و شاپور قریب بازی کرده و در موفقیت بهترین فیلم‌های مسعود کیمیایی هم‌چون قیصر، گوزن‌ها، داش آکل، رضا موتوری و خاک تاثیر فراوان داشته‌است.

بهروز در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کسب دو مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های قیصر و رضا موتوری، و جایزه بز بالدار جشنواره جهانی فیلم تهران برای فیلم گوزن‌ها اشاره کرد. بهروز وثوقی به‌خاطر نقش شمایل‌وارش در فیلم قیصر از سوی سینما دوستان ایرانی به «قیصر سینمای ایران» ملقب شده‌ است.

بهروز حتما از این‌که دهه‌ها در سالن مطبوعات جشنواره فجر چه برخوردی با فیلم‎های خالق «قیصر» شده استخبر دارد. می‎داند با کارگردان قیصرساز که حضور ۴ دقیقه‎ای ملک‎مطیعی در فیلمش در نقش فرمان بیش‌تر از ۸۹ فیلم دیگری که بازی کرده در یادها می‎ماند، طی این سال‌ها چه کرده‎اند؟ بهروز خوب می‎داند همان‌هایی که به پابوس فرمان می‎روند با خالق فرمان چه‎ها که نکردند و چه توهین‎ها روا نداشتند! بهروز می‌داند اگر به ایران برگردد حتی اگر از گزند ظاهری دولت در امان باشد اما از این سو، از تهاجم چماقداران و سربازان گمنام امام زمان که در زمینه ترور کارکشته شده‌اند و به راحتی آب خوردن آدم می‌کشند و سوداگران واقعی مرگ هنر هستند، رهایی نخواهد داشت.

کسانی بازگشت بهروز را از جمهوری اسلامی درخواست می‎کنند، که به ناگاه یادشان افتاده بعد از چهل سال، باید بهروز وثوقی و دیگر هنرمندان پیش از انقلاب باز گردند و به کار خویش ادامه دهند. آن‌هم در سینمایی که سالمندان مجوزدارش نه کار دارند نه بیمه‎ درمانی و نه بازنشستگی و نه آزادی. 

بی‎گمان نه حکومتیان و نه نهادها و هنرمندان وابسته به حکومت دلش برای بهروز و همه کسانی که در تبعید به سر می‌برند نسوخته و اگر امروز تنها درخواست سینمایی از رییس جمهور دروغ‌گو و سرکوبگر بازگشت بهروز عنوان می‎شود، ریشه در اعماق فساد دارد. این نوع خواسته‌ها و وعده‌های دروغین سرخرمن عمدتا در دعوای‌ها جناحی حاکمیت مطرح می‌شود و هرگز به واقعیت نمی‌پیوندند.

شیخ حسن روحانی تاکنون به نامه این هنرمندان جواب نداده است. 

بهروز وثوقی خوب می‎داند همه جناح‌های آلوده به فساد سیاسی و اقتصادی و اختلاس و رانت‌خوار هستند. همه سران و مقامات و نهادهای جمهوری اهل زد و بند هستند و آن‌چه در پیش آن‌ها بی‌ارزش‌تر است جان آدمی‌زاد و علم و دانش و هنر مردمی و علمی است.

بی‌تردید بهروز آگاه‌تر و عاقل‌تر از آن است که با طناب یک عده که خود در کارشان فرومانده‎اند به ته چاه برود، در تمام این سال‌های اخیر او دیده که در حال حاضر چگونه فیلم‌سازان نامی برای گذران زندگی مجبور شده‌اند در فیلم‌های مبتذل اسلامی و دست‌چندم بازی کنند و یا خانه‌نشین شوند. بهروز در تمام ۴۲ سال شاهد تمام جنایت‌های جمهوری اسلامی بوده است و به همین دلیل چگونه می‌تواند به سینمای چنین حکومتی برگردد؟ بهروز چگونه می‌تواند با بازیگرانی بر سر سفره خونین روحانی و… می‌نشینند و تنها به فکر منافع شخصی خود هستند دم‌خور شود؟

بهروز وثوقی، زاده ۲۰ اسفند ۱۳۱۶ در خوی، بازیگر نامی سینمای ایران قبل از انقلاب ۵۷ و هم‌چنین بازیگر تلویزیون و تئاتر است. وی برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقی است که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغول‌ هستند. وثوقی قبل از بازیگری در سینما، کارمند اداره دارایی و بعد دوبلور و گوینده رادیو تلویزیون بود. بهروز وثوقی محبوبیتی افسانه‌ای میان مردم و سینما‌دوستان دارد، و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سینمای ایران بوده ‌است.

بهروز وثوقی در سال ۵۷ برای بازی در فیلم گربه در قفس به کارگردانی بهمن زرین دست به آمریکا رفته بود که این سفر با انقلاب ۱۳۵۷ ایران مصادف شد. پس از این اتفاق او دیگر هرگز به ایران بازنگشت و در کالیفرنیا مقیم شد. بهروز وثوقی از آن زمان دیگر فعالیت چشم‌گیری در عرصه بازیگری نداشته است.

شنبه بیست و یکم فروردین ۱۴۰۰ – دهم آوریل ۲۰۲۱