انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

بهارعرب درابتذال بادهای پاییز !

رفع ممنوعییت از رانندگی زنان عربستان تا مجوز صدور فتوا برای زنان در عربستان و در ادامه ورود به ورزشگاهها و رفع ممنوعییت سفر بدون اجازه همسر ، موسیقی ام کلثوم در تلویزیون عربستان ….قدمهایی که از طرف حاکمان عربستان برداشته شده که به نظرم نکته دارد .

به نوشته بی بی سی در جریان مذاکرات هسته‌ای که عربستان خطر ایران را عمده کرده بود اوباما خطاب به کشور‌های عرب منطقه و به خصوص عربستان گفت که خطر داخلی که شما را تهدید می‌کند به مراتب بزرگتر از خطر ایران است . “مردم … منزوی ، و با واقعیت‌ها بیگانه‌اند، جوانان بیکارند و ایدئولوژی رسمی، مخرب و و تهی از معناست… و این اعتقاد وجود دارد که برای ابراز نارضایی‌های سیاسی هیچ راهی وجود ندارد…

زمانی که بهار موسوم به عرب توسط غرب استارت خورد برای چیده مان نظم نوین در خاورمیانه جدید….تقریبا تمامی جغرافیای خاورمیانه را پوشاند به جزعربستان . این به معنی نادیده گرفتن نبود . حاکمان عرب به خوبی متوجل شدند که غرب روی سر آنها هم خواهد آمد و اینگونه است که بهار عرب در ابتذال بادهای پاییز سرگردان میشود . پس حاکمان شبه جزیره عربستان با دست خودشان شروع کردند . موضوع زنان در عربستان از بقیه نقاط عقب افتاده جهان بدتر است . جایگاه زنان در حاکمییت پادشاهی عرب حتی به اندازه حیوان هم نیست . مبنای همه این محدودیت‌ها نگاه و عینک جاهلانه دین و شرع است . محدودیت‌هایی که موجب شده عربستان سعودی در جدول شاخص شکاف جنسیتی (که مجمع جهانی اقتصاد تهیه می‌کند) عملا بدترین کشور دنیا باشد. (در جدول سال ۲۰۱۶ فقط یمن و سوریه پایین‌تر از عربستان بودند که هر دو درگیر جنگ‌اند).

درعربستان زنان به دلیل سرکوب تاریخی مضاعف اساسا وارد مسیر تجدد نشدند و هنوز چنین ظرفیتی ندارند . مواردی مثل آزادی صدور فتوا جنبه عملی ندارد ولی جنبه تبلیغاتی خوبی در جنگ هژمونی بین عربستان و حکومت اسلامی ایران دارد . زنان جغرافیای عربستان زمان لازم دارند تا خودشان را در جامعه سیاسی و عقب مانده پادشاهی عرب پیدا کنند . مهمتر از قانون صدور فتوا هم داده شود آنها توان استفاده از آن را ندارند پس تهدیدی برای وضع هیچ قانونی نیستند . مجوز صدور فتوا وحتی بقیه قدمها هم زنان عربستان را در حالت سردرگمی قرار داده است ، چرا که به آنها از کودکی آموزش میدهند هیچ حقی ندارند . اما قدمها و شکستن این دگم و انجماد اجتماعی راه و مسیری جدید را برای زنان باز میکند .


زنان تحت حاکمییت حکومت اسلامی ایران دارای ظرفییت های بالایی در زمینه های مختلف هستند به همین دلیل از کوچکترین روزنه ها توان استفاده بهینه دارند . زنان جغرافیای ایران در نیمه راه تجدد به حکم نشست گوادلوپ بازماندند و توسط شیعه به قرون وسطی هدایت شدند . در حکومت اسلامی زنان در هر حرکتی تهدیدی سیاسی اجتماعی جدی برای حکومت اسلامی ایران هستند ….پس زنان پشت درب ورزشگاهها و حضانت فرزندان ، سهم ارثیه نیمه و حق طلاق … مانده اند . البته در قمه زنی و زنجیر زنی و رای دادن و صیغه شدن ، خیلی آزادند !

پلیس در ایالت نوادای آمریکا در تلاش است انگیزه تیراندازی خونین یکشنبه شب در شهر لاس وگاس که حداقل ۵۹ کشته و ۵۲۷ زخمی به جا گذاشت را کشف کند.استیون پداک، ۶۴ ساله، از طبقه سی و دوم هتل “مندلی بی” به روی شرکت کنندگان در یک کنسرت موسیقی در آن سوی بلوار لاس وگاس آتش گشود.پلیس در اتاق او در هتل مندلی بی ۱۶ سلاح و در خانه محل زندگی اش در نوادا “بیش از” ۱۸ سلاح و مواد منفجره کشف کرده است.

هر نوع حوادثی ضد انسانی از این جنس محکوم و غیر قابل توجیه است . کاخ سفید برای احترام به قربانیان پرچم پایین کشید و من فقط از ذهنم گذشت که در جنگ شش ساله نیابتی سوریه با مهندسی غرب چه چیزی باید پایین بیاید ؟ جنگی که روزانه صدها نفر قربانی دارد ؟

سربازی در بازگشت از جنگی ، تشویق شد و مدال شجاعت گرفت . مدتی بعد در نزاعی دوستش را کشت و اورا به دادگاه و محاکمه بردند و گفتند : تو حق آدمکشی نداری ؟ سرباز گفت ولی هفته پیش دولت برای این کار جایزه و مدال به من داد و این آدمکشی چه فرقی با آن آدمکشی دارد ؟اسماعیل هوشیار