بازهم اخبار جنگ وکشتار فرزندان مردم 

با سقوط نظام جمهوری اسلامی بدست طالبان ارایش ساسی ،…

لشکر‌کشی جنایت بار طالبان به پنجشیر و اندراب ها

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان پاسخ جنایات شان را زود خواهند گرفت لشکر…

مادر

                               در شعله های کینه زنان را بسوختند                                 چشم پسرندید که این…

افسانه جوانمرد قصاب

نوشته کریم پوپل در ولسوالی بلخ شریف زیارت وجود دارد که…

استقبال از محب در دانشگاه اکسفورد!

با وجود مخالفت شمار زیادی از افغانهای مقیم در بریتانیا…

قاتلان زن ستیز

رسول پویان صلح ننگین قطر بیداد کرد قتل عـام خلق را بنیاد…

اطلاعیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

بنام خداوند حق و عدالت هم مسلکان عزیزو دوستان و علاقمندان…

از شمس النهار تا نشريه شريعت طالبان

میرعبدالواحد سادات 1 افغانستان در شرق و اسيا در رديف محدود…

گروهِ بی سر و پا

گروهِ بیخرد و وحشی و خونخوارهء بس خوشی از مردم ما…

Taliban Extends their Survival through Spreading Terror and Continuation of…

Fateh Sami (written, edited & translated) Date: 8/05/2021 Afghanistan is a Safe…

زندان چادر

زندان چادری مگو طالب حجاب زن خورشید کی نهان بشود در…

فر مان چادرى

نوشته نذير ظفر خيزد   تعفن   از سر  فرمان …

مادر

مادر، تویی هماره به فکر بقای من در زندگی تو خوبترین…

زن ستیزها

در تقبیح از عمل غیر انسانی و زن ستیزانهء گروه…

سکوت جهانیان و رنج های بی پایان خبرنگاران افغانستان

نویسنده: مهرالدین مشیدطالبان دشمنان انسان و انسانیت و دشمنان آزادی…

جاسوس

ملا انصاری و فتوای ختنه ء  بار دوم برای جوانان…

درباره لنین و بلشویک‌ها

روسیه در سایه: هِربرت جورج وِلز/ آمادور نویدی «من به کتاب چهارده…

نوستالژی انقلاب در عصر انقلاب هراسی 

انقلاب،- شورش، کودتا، یا آینده گذشته مذهبی نیست. آرام بختیاری انقلاب شکل…

عید

بخشای که عید آمد ،جامی ز کرم ساقی تا دور شود…

رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲

دوران جدید قطب‌بندی برای جهان و رسانه‌ها بیستمین ویرایش رده‌بندی جهانی…

«
»

بایدن در سراشیبی سقوط

جو بایدن که عملا نشان داده درعرصه  داخلی و بین الملل کم تحرک، فاقدقدرت تصمیم گیری و حتی سردرگم بوده،در تازه ترین نظرسنجی ها باکم و کمترشدن محبوبیت درمیان اقشار مختلف آمریکامواجه است؛ ادامه این سیر نزولی نشانه خوبی برای دموکرات نه تنها در انتخابات میاندوره‌ای بلکه برای انتخابات ۲۰۲۴ نیست.

بایدن در سراشیبی سقوط

به گزارش ایرنا، بایدن که در نیمه راه دوره اول ریاست جمهوری خود قرار دارد، عملکرد ضعیفی نشان داده و این موضوع باعث کاهش محبوبیت وی شده است، این موضوع با توجه به بروز جنگ در اوکراین و تاثیرات منفی اقتصادی آن بر جهان بخصوص بر آمریکا موجب افزایش تورم و همزمان افزایش نارضایتی عمومی در این کشور شده است.

شبکه خبری سی ان ان که همسو با دولت دموکرات جو بایدن شناخته می شود، اعلام کرد در برآورد جدید از چهارنظرسنجی میزان محبوبیت و عملکرد بایدن، تنها ۳۹ درصد از مردم آمریکا عملکرد او را تایید و ۵۵ درصد از او ناراضی هستند.

این کاهش محبوبیت از عملکرد دولت بایدن همچنان ادامه داشته و این آمار تفاوت چندانی با متوسط ارزیابی‌های ماه مارس(اسفند) که تایید عملکرد بایدن را ۴۰ درصد و عدم محبوبیت وی  را ۵۴ درصد نشان می‌داد، ندارد.

سی ان ان در ۲۷ فروردین ماه گزارش داد که بایدن حتی درمیان رده سنی ۱۵تا۱۸ سال آمریکایی، با یک سقوط، پایین ترین میزان محبوبیت را بدست آورده است؛ ۶۰ درصد از این رده سنی در نظرسنجی موسسه گالوپ که از ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۱ بعمل آمده بود عملکرد بایدن را تایید کرده بودند اما نظرسنجی از همین رده سنی در دوره زمانی سپتامبر ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ با کاهش چشم گیری  مواجه شدو این تایید و محبوبیت از وی تنها به ۳۹ درصد رسید.

درهمین حال نظرسنجی‌ها از چالش بایدن برای جلب حمایت رای دهندگان لاتین‌تبار در آمریکا حکایت دارد؛ تنها ۲۶ درصد از رای دهندگان لاتین تبار ریاست بایدن را تایید می‌کنند که کمترین نمره در بین گروه‌های جمعیتی است.

افزایش هزینه های زندگی

افزایش هزینه های زندگی در دوره ریاست جمهوری بایدن با توجه به افزایش بهای سوخت، جنگ اوکراین و مشکلات تامین چرخه کالا دراین کشور به حدی بوده که کاخ سفید خود نسبت به میزان بالای تورم ناشی از این عوامل به شهروندان آمریکایی هشدار می دهد.

بنابر اعلام وزارت کار آمریکا، نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در دوازده ماهه منتهی به مارس گذشته به ۸.۵ درصد رسید که بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته به شمار می‌رود،  مصرف کنندگان آمریکایی فشار تورم را در امور و خریدهای روزمره خود کاملا احساس می‌کنند چنان که  تنها در بخش سوخت که پایه تحرک اقتصادی دراین کشور به شمار می رود، هر لیتر بنزین در یک سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته است.

بایدن در سراشیبی سقوط
افزایش هزینه های زندگی بیی سابقه در آمریکا طی ۴۰ سال گذشته

درحالی که  نرخ بیکاری در آمریکا  به ۳.۶ درصد رسیده که پایین‌ترین حد از ابتدای سال ۲۰۲۰ و پیش از آغاز دوره رکود حاصل از شیوع بیماری کووید-۱۹ محسوب می‌شود؛ اما بسیاری از اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم در سال ۲۰۲۲ همچنان بالا خواهد ماند  و بانک مرکزی آمریکا را ناگزیر خواهد کرد تا حتی در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ نیز به سیاست افزایش نرخ بهره ادامه دهد؛ این موضوع می تواند خطر رکود اقتصادی را برای آمریکا به همراه داشته باشد.

ادامه خشونت های مسلحانه در آمریکا

از زمان روی کار آمدن بایدن، آمریکا که مسلح ترین ملت دنیا به شمار می رود همچنان شاهد  خشونت های مسلحانه بوده و بایدن بدون هیچ اقدام یا اظهار نظری نسبت به این وقایع مرگبار، واکشنی از خود نشان نداده است.

در تازه ترین خشونت مسلحانه در آمریکا، ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ تیراندازی در یک مرکز خرید در شهر کلمبیا در ایالت کارولینای جنوبی، دستکم ۱۲ نفر زخمی شدند؛ پیش از این نیز ۲۳ فروردین ماه در جریان تیراندازی در متروی بروکلین شهر نیویورک آمریکا، ۲۹ نفر مجروح شدند.

بایدن در سراشیبی سقوط
بنابر اعلام – Small Arms Survey (SAS)-برای هر ۱۰۰ آمریکایی ۱۲۰ قبضه سلاح وجود دارد

سردرگمی بایدن در عرصه بین الملل

بایدن که در قبال مسائل داخلی آمریکا همچون تورم، خشونت مسلحانه و اوج گیری دوباره ویروس کرونا کم تحرک نشان داده، در عرصه بین الملل نیز ناظران و تحلیلگران بین الملل وی را رئیس جمهوری سردرگم می بینند.

با وقوع جنگ اوکراین، متحدان اروپایی واشنگتن که در مقابله با روسیه به شدت بر آمریکا متکی هستند، چندان تحرک عملی و سیاسی را از کاخ سفید شاهد نیستند.

بایدن در اقدامی نمادین، تنها با سفر به شرق اروپا و حضور در نشست سران ناتو و  تامین و تصویب برخی بودجه های مالی نظامی برای کمک به اوکراین، موضعی سردرگم در قبال  جنگ اوکراین از خود نشان داده و اروپایی ها در وضعیتی دشوار قرار گرفته و  در تقلا هستند تا با خطری که درنزدیکی آنها قرار دارد و آمریکا از آن بسیار دور است، خود دست به اقدام زنند، بطوری که برخی از ناظران بین الملل بر این باورند که کاخ سفید چندان رهبری که غرب از آن انتظار دارد از خود نشان نمی دهد.

درخصوص مذاکرات هسته ای نیز درحالی که بایدن قصد بازگشتن به توافق هسته ای را دارد اما هرزمان که  دراین باره با مخالفت  حزب جمهوریخواه مواجه می شود، فاقد اقتدار و تصمیم گیری لازم است.

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز با حضور اندک و نمادین در برخی از نشست های بین المللی و داخلی، عملا نشان داده  که مقامی است که در حاشیه و سایه قرار دارد.

نگرانی از سلامت جسمی بایدن

بسیاری درمورد حضور دوباره جوبایدن در کارزار انتخاباتی ۲۰۲۴ با توجه به کهولت سن وی گمانه زنی می کنند، بطوری که کاملا هریس در نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی و در جریان مصاحبه با شبکه خبری «ای بی سی» گفته بود که وی و بایدن درباره نامزدی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ سخن نمی گویند.

تحلیلگران و ناظران بین المللی، وضعیت جسمانی و ذهنی بایدن را درجریان برخی از کنفرانس ها و نطق های ریاست جمهوری وی،    با توجه به کهولت سن، زیر سئوال می برند.

حال چنانچه  شیب نزولی عدم محبوبیت بایدن همچنان ادامه یابد، احتمال پیروزی وی در دور بعدی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نه تنها به خطر می افتد بلکه ضربه بزرگی برای حزب دموکرات به جهت از دست دادن کاخ سفید و واگذار کردن عرصه به حزب رقیب در انتخابات میان دوره ای   که کم تر از ۲۰۰ روز دیگر تا زمان باقی است، خواهد بود.