انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

این زخم خونین به تداوی اساسی نیاز دارد

(فرهاد)

خون ناحق دست از دامان قاتل بر نداشت

دیده باشی داغهای دامن قصاب را

سران قصر سفید متحدین جهانی و منطقه ای آنها با هزینه کردن 33 ملیارد دالر برای نظامیان پاکستانی از جمله اداره (آی اس آی) توانستند طی هفده سال گذشته سرزمین جنت نشان ما را به باشنده گان آن به جهنم  مبدل، ده ها هزار تن از جمله زنان، کودکان را توسط طالب، القاعده، داعش وغیره کشته ، زخمی سازند ده هاهزار تن دیگر از قربانی آدم ربایی ها، سرقت های مسلحانه و انجام سایر بازیهای جنایت کارانه گردیده اند.

حمله انتحاری لیل 14/15، 10/1396 در جوار بلاک 34 مکرویان سوم شهر کابل سبب کشته شدن و زخمی شدن بیش از بیست تن گردید.

ربودن بیست تن مسافران در ولسوالی بالا بلوک به واسطه دشمنان سوگند خورده افغانستان به تاریخ 16/10/1396 صورت گرفت مشت نمونه خروار از جنایات است که بالای شهروندان ما با تاسف جریان دارد.

حمله انتحاری در هفته گذشته در موسسه فرهنگی تبیان در ساحه دشت برچی صورت گرفت بیش از صد کشته و زخمی بجا گذاشت ریس موسسه متذکره در جلسه بزرگ موسسه تدویر گردیده بود گفت امریکایی ها زیر بهانه داعش و غیره مردم ما را نیست و نابود مینمایند عده از آگاهان امور در پروگرام شش و نیم طلوع نیوز امریکا و متحدین آنرا عامل رشد گروه داعش در افغانستان متهم نموده اند.

افزایش کشمکش های قدرت طلبی بین دومین متفکر جهان و عطا محمد نور والی برکنار شده ولایت بلخ سبب افزایش ناامنی ها و نگرانی مردم ما گردیده، جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت کندهار میگوید مرا دولت ایتلافی مقرر نکرده و نمیتواند برطرف نماید، وزیر انرژی و آب در جلسه استیضاح اعضای ولسی جرگه توانست  اکثریت رای اعضای ولسی جرگه را بدست آرد از ناحیه   عملکرد های ریاست جمهوری اظهار نارضایتی نمود در بخشی از صحبت هایش از منظور نکردن چهار بند آبگردان در ولایات بادغیس، غور، دایکندی، بامیان از طرف مقامات ریاست جمهوری اشاره داشت.

وسایل اطلاعات جمعی اسناد که نشر نموده اند علت استیضاح وزیر انرژی و آب قبول نکردن برادر ستانکزی ریس امنیت ملی در پست مشاوریت وزارت انرژی گفته اند.

وزیر انرژی و آب میگوید از حکومت گذشته فساد گسترده به ما میراث مانده در حکومت فعلی سران با دامن زدن اختلافات قومی، لسانی، مذهبی میخواهند بالای مردم حکومت نمایند جبران این پدیده ننگین برای سالیان سال دشوار میباشد.

دامن زدن انواع خصومت های قومی و لسانی زیر بهانه درج کلمه افغان در تذکره های الکترونیکی توسط یک عده از اعضای پارلمان مردم ما را سخت متاثر ساخته است.

مردم ولسوالی خوست از افزایش معتادین بسیار نگران میباشند.

وزارت خارجه پاکستان یکنیم میلیون مهاجر افغان را میخواهد تا یک ماه دیگر از کشورش اخراج نماید.

آقای گیلانی ریس حزب محاذ ملی افغانستان میگوید اکثریت رهبران طالبان در داخل کشور بود و باش و فعالیت دارند آگاهان امور این نوع گفته ها را دور از حقیقت دانسته ومیدانند.

افزایش فقر، بیکاری، بیماری های فزیکی روانی معتادین سبب نا امنی ها در شهر ها و روستا گردیده مردم نمیتوانند در هیچ نقطه احساس مصؤنیت نمایند فرار سرمایه، مغزها، اسعار رو به افزایش میباشد گروه های مافیای مواد مخدر، غاصبین میلیونها جریب زمین عاملین فساد گسترده، دشمنان سوگند خورده داخلی و خارجی مردم و کشور ما توانسته اند با دامن زدن انواع خشونت های خانواده گی، تجاوز بالای عده از زنان و کودکان، خصومت های قومی، لسانی، سمتی، مذهبی، تنظیمی، حزبی ملت را به گروگان گرفته طبق سناریو ادارات استخباراتی کشور های منطقه و جهان بزرگترین جنایات بالای ملت ما زیر بهانه های مختلف انجام داده و میدهند!

عکس العمل عده از دوکانداران در ساحه بنایی که متهم به فروش شراب، مواد مخدر و غیره میباشند در مقابل پولیس ضد شورش که به تاریخ 1396/10 در ساحه مکرویان صورت  گرفت مثال برجسته میباشد!

که ده ها پولیس در این حادثه شهید و زخمی شدند یک تن از طریق تلویزیون طلوع گفت: پولیس هایکه دست ما و پاهای خود را از دست داده بودند  کسی نبود آنها را از جا بلند کند از همین لحاظ از بین رفتند.

حالا سران قصر سفید بعد از سپری شدن سالهای خونین تصمیم گرفته اند کمک های یک ملیارد سه صد میلیون دالری سالانه خویش را برای نظامیان پاکستانی غرض انجام ندادن مبارزه با هراس افگنان از جمله گروه های طالبان، حقانی به تعلیق اندازند مردم ما اقدام متذکره را در صورت عملی شدن و صادقانه به پابند بودن آن یک گام خوب خوانده میفزایند زخم خونین که کشور و مردم ما  به آن مبتلا شده اند نمیتواند یک مرحم خوب باشد.

زیرا که بر علاوه آنکه سالانه نظامیان پاکستانی ده ها ملیارد از ناحیه قاچاق مواد مخدر که به اروپا و سایر کشور ها بدست میاورند از مافیای که مصروف استخراج غیر قانونی معادن، جنگلات، آثار باستانی و غارت ثروت ها مادی و معنوی کشور و مردم ما نیز سود های کلان بدست میاورند.

از همین لحاظ است که نماینده دولت پاکستان آماده گی اش را برای رویارویی با هر گونه اقدام واشنگتن اعلام نموده است.

خرم دستگیر وزیر دفاع پاکستان گفت: ما هیچ شک یا هراسی نداریم چرا که دفاع پاکستان در دست های شایسته و نیرومندی است هرگاه امریکا اقدام فوق العاده بر ضد ما بکند ما آماده رویا رویی با آن هستیم.

بباور آگاهان بدون وارد کردن تحریم های اقتصادی، مالی، تجارتی و فشارهای سیاسی نظامی بالای  نظامیان پاکستان و کشور ها و گروه های مافیای تمویل کننده نظامیان پاکستانی و اتخاذ تصامیم لازم بالای گماشته گان آنها که کشور ما را به میدان نبرد و پایگاه مافیایی بین المللی مواد مخدر، کشور مصرفی، تهیه کننده مواد خام، آزمایش انواع ایدولوژیهای و سلاحهای پیشرفته کشور های منطقه و جهان مبدل ساخته اند، نمیتوان این زخم خونین را مداوا نمود.

زیرا که این زخم خونین به تداوی اساسی نیاز دارد.