عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

«
»

افشای پرونده پنتاگون

عدم اعتماد متقابل بین ایالات متحده و متحدانش را تشدید می کند و ضربه سنگینی به هژمونی ایالات متحده وارد میکند.


توسط فن آنقی
گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته
April, 2023


کارشناسان چینی روز سه‌شنبه با بررسی افشای اسناد بسیار محرمانه پنتاگون اظهار نظر کردند که این فرصت نادری است تا نگاهی اجمالی به نحوه عملکرد سیستم جاسوسی ایالات متحده از متحدانش بیندازیم، کاری که فقدان اعتماد متقابل استراتژیک بین آنها را تشدید می‌کند و ضربه ای سنگین به استراتژی واشنگتن برای حفظ هژمونی جهانی خود خواهد بود.

سی ان ان گزارش داد، سخنگوی ارشد پنتاگون روز دوشنبه گفت که افشای این پرونده ها خطری “بسیار جدی” برای امنیت ملی آمریکا به همراه دارد که به شدت مقامات آمریکایی را نگران کرده است، زیرا می ترسند این افشاگری ها “منابع حساس را به خطر بیندازند و روابط مهم خارجی را به خطر بیندازند”.
فایل های طبقه بندی شده ابتدا در اواخر فوریه در Discord ظاهر شدند و بعداً به سایر سایت های رسانه های اجتماعی از جمله تلگرام و توییتر گسترش یافتند.
وقتی که نیویورک تایمز در روز ۶ آوریل در مورد این مطالب گزارش داد لوید آستین، رئیس پنتاگون نیز در جریان این موضوع قرار گرفت.
سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون روز یکشنبه خاطرنشان کرد که اسناد منتشر شده در سایت های رسانه های اجتماعی “به نظر می رسد حاوی مطالب حساس و بسیار طبقه بندی شده باشد.”
علاوه بر اطلاعات بسیار دقیقی که نقاط ضعف کلیدی اوکراین را در یک نقطه حساس در میدان نبرد یا “حمله متقابل بهاری” مورد انتظار کی یف را آشکار می کند، برخی از اسناد فاش شده میزان استراق سمع و جاسوسی ایالات متحده از متحدان کلیدی خود از جمله را کره جنوبی، اسرائیل و اوکراین افشا کرده است.

یک منبع نزدیک به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: اوکراین قبلاً برخی از برنامه‌های نظامی خود را به دلیل درز اطلاعات تغییر داده است.
نیویورک تایمز گزارش داد که یک مقام ارشد اطلاعاتی با اشاره به ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا، کشورهایی که به طور گسترده اطلاعات مشترکی دارند، این افشاگری را “کابوسی برای پنج چشم” خواند.
در تلاشی برای تسکین اعصاب مضطرب، ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که آنها در حال تعامل با متحدان و شرکای خود در سطوح بالا در این زمینه هستند و در تلاش هستند تا آنها را نسبت به تعهد ایالات متحده به حفاظت از اطلاعات و “وفاداری” ب مشارکت ها مطمئن کنند. 

کارشناسان می‌گویند این افشاگری می‌تواند تأثیر عمیق و پیچیده‌ای بر روابط بین ایالات متحده و متحدانش، به‌ویژه در همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی داشته باشد.

یانگ ژیو، محقق ارشد موسسه مطالعات بین‌المللی چین، روز سه‌شنبه به گلوبال تایمز گفت که این حادثه بر نارضایتی متحدانش از ایالات متحده افزوده و مهم‌تر از همه، فقدان اعتماد متقابل استراتژیک بین آنها را تشدید خواهد کرد.

در حالی که متحدان می دانند که منافع امنیتی آنها به شدت به منافع ایالات متحده گره خورده است، اما آنها متوجه می شوند که رابطه شان با واشنگتن بیشتر یک رابطه سلطه جویانه و تبعیت از آمریکا است تا همکاری. ایالات متحده برای ارضای نیازهای خودخواهانه خود، امنیت متحدان خود را تهدید می کند. یانگ خاطرنشان کرد: از طریق جاسوسی اطلاعاتی از آنها یا به هر وسیله لازم دیگر.

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی، این نشت “یکی دیگر از رویدادهای PRISM” نامید و خاطرنشان کرد که از یک جهت، شکاف بزرگی را در امنیت ملی آمریکا آشکار می کند و از سوی دیگر، ضربه قابل توجهی به مسئولان اطلاعاتی ایالات متحده وارد می کند ان رسوایی به یک نقص بزرگ تبدیل شده که بر همکاری با متحدانش تأثیر می گذارد.

سونگ به گلوبال تایمز گفت: “بی اعتمادی و عدم اتحاد ناشی از این حادثه ضربه سنگینی به استراتژی ایالات متحده برای حفظ هژمونی جهانی است. هژمونی ایالات متحده بدون حمایت استراتژیک متحدانش روز به روز کاهش می یابد.”

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به گزارشگر صدای آمریکا گفت: از آنجایی که این حادثه موجب بوجود آمدن موجی از شوک در کاخ سفید شده است، این نگرانی وجود دارد که اطلاعات بیشتری درز کند.زیرا ما نمی دانیم چه کسی پشت این ماجراست.
ما چیزی در مورد انگیزه افشا کنندگان نمی دانیم و ما نمی دانیم چه چیزهای دیگری به دست آنها افتاده.”

افشای اسناد طبقه بندی شده نشان دهنده اختلافات داخلی در ایالات متحده است، این نشان دهنده نظرات و ارزشهای متفاوت است که با هم به مقابله برخاسته اند.
لی هایدونگ، استاد دانشگاه روابط خارجی چین، روز سه شنبه به گلوبال تایمز گفت، بسیاری در آمریکا از سیاست های واشنگتن ناراضی هستند، این سیاست ها هم به منافع خود و هم به رفاه مشترک کشورهای سراسر جهان لطمه می زند و خشم آنها از سوء استفاده دولت از قدرت در عملیات های خارجی و داخلی به حدی انباشته شده است که در نهایت منجر به افشای این اطلاعات شده است.