انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

اصلاحات گام به گام !

سید علی خمینی نوه امام ره….تصریح کرد : بدانیم اگر بخواهیم کارهای ساختار شکنانه انجام بدهیم از همان پله ای هم که هستیم پایین تر خواهیم افتاد. راه اصلاح گام به گام است….یادگار امام تصریح کرد اصلاح گام به گام کمی طول میکشد ولی از سرنگونی خیلی بهتر است به روح بابا بزرگم راست میگم…در اصلاح گام به گام یک شبه همه چیز درست نمیشود . به اطلاع امت گوسفندی برسانم که واحد اندازه گیری روحانییت ثابت نیست . موقع سوار شدن به دینداران ، گامها یک متر است ولی موقع عقب نشینی یا اصلاح هر گام حداکثر یک سانتی متر است !


«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اواخر سال جاری برای رایزنی با مقامات حکومت اسلامی به تهران می‌آید. تا یک گام دیگر برای اصلاحات بردارد .  لودریان در خصوص برنامه سفر خود گفته : ما چون خیلی گام به گام دوست داریم بکنیم به همین خاطر است 5 ماه می امسال به ایران می‌روم تا یک گام دیگر به مقام عظما بچپانیم و تا آن موقع اگر دلار بازهم بالاتر رفت و اقتصاد اسلامی بیشتر رید به جامعه ایران … از آمریکا میخواهیم تا 150 میلیارد دلار دیگر پول به سیستم ولایت فقیه تزریق کند تا بشود خاله بازی را ادامه دارد ، و گام به گام اصلاح کرد . اصلاح یهویی خوب نیست .

یک کارشناس مسائل اسلامی و بین‌المللی در تهران هم با بیان اینکه سیاست‌های منطقه‌ای ولایت فقیه باید گام به گام تغییر کند ، در مورد برجام گفت : ادامه این مسئله در شکل فعلی به نفع ما نیست. نظام اقتصادی ما دچار یک بی‌تکلیفی و بی‌سروسامانی است همین باعث شده که سرمایه‌گذار با احتمال تهدیدات اقتصادی آمریکا میل به سرمایه‌گذاری در ایران نداشته باشد.ما خودمان باید بنشینیم و فکری کنیم که این چارچوب‌هایی که ما در سیاست‌های منطقه‌ای و سیاست خارجی‌مان داشتیم، دیگر جواب نمی‌دهد و قبل از این‌که برجام به انتها برسد مقداری از این مقاومت منفی که الان ما داریم از خودمان نشان می‌دهیم ، کاهش پیدا کند . آمریکاییها دست برنمی‌دارند . این یک امر قطعی است و اگر تا الان هم همراهی کردند و تمدید دادند ، به خاطر شکاف عمیق جامعه و حکومت است .

خبرگزاری رویترز می‌گوید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه حکومت اسلامی ایران سفر خود را به نشست داووس در 2018 را یهویی لغو کرده است. رسانه‌های حکومت اسلامی تاکنون گزارشی در این باره منتشر نکرده‌اند. در اجلاس سالیانه داووس مقام‌های رسمی کشورها، چهره های بین‌المللی و افراد خلاق و مبتکر و کارآفرین جهانی درباره طرح ها و برنامه های خود در نشست های مختلف سخنرانی می کنند. به گزارش رادیو فردا برای اولین بار پس از سال ها، هیچ مقام رسمی حکومت اسلامی در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد در داووس حضور ندارد.


خامنه ای که دستور واگذاری بنگاههای اقتصادی را به ارتش و سپاه داد ، یاد اصلاحات گام به گام گورباچف افتادم . پرسترويکای شوروی در هنگامه عمل قدرت وزارتخانه ها در بخش اقتصاد رامستمر کاهش میداد . اين کاهش های مثبت در1986و 1987و 1988 مکانيسم های هماهنگ کننده عمده اقتصاد را دگرگون ساخت . پرسترويکای گورباچف ارتباط وزارتخانه های دولتی با بنگاه های اقتصادی را باید زیرورو میکرد . درنوزدهمين کنفرانس حزب کمونیست شوروی با تصويب رهنمودی، حزب حاکم ، ارگان های شوروی، و مديريت اقتصادی را مجبور به جدايي کرد. اين رهنمود نقش بزرگ و عمده ای درعقب راندن حزب حاکم از عرصه اقتصاد، سطح سازماني و قلمرو ايدئولوژيک ايفا کرد. در پائيز 1988 گورباچف 1064 دايره و465 شعبه را در کميته های مرکزی جمهوری ها و کميته های حزبي ناحيه و بخش منحل کرد .عقب نشيني حزب حاکم از مديريت اقتصاد ، پیش در آمدی جهت شل شدن تسمه های اجتماعی و سیاسی هم بود . در حالی که سیستم حاکم مشغول رتق و فتق امور از بالا و در بالا بود و میدانست که تسمه ها از کجا باید شل شود، نسل ساده لوح ما ،هنوز هم کودکانه فکر میکرد در لابلای ادبیات داستانهای چخوف “همیشه انقلاب” در کمین است !

23.01.2018

اسماعیل هوشیار