اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

«
»

اصلاحات ساختاری !

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان گفته «شهادت» جورج فلوید و دیگر سیاهپوستانی که در چند سال اخیر قربانی خشونت پلیس آمریکا شده‌اند، ایجاد تغییراتی در نیروی پلیس را بیش از همیشه ضروری کرده است….خلاصه اینکه طرح اصلاح پلیس آمریکا به سنا یا کنگره آمریکا رفت …وقایع داخلی آمریکا ، ظهور کرونا ، ناتوانی سیستم از مقابله با مشکلات داخلی ، ادامه بازهای خونین سیاسی در خاورمیانه ، ..محدود کردن این حجم از تناقضات به رفتار خشن پلیس و قتل تعدادی سیاهپوست قربانی خشونت پلیس… یعنی مشکل بنیادین تناقضات بورژوازی را ندیدن …هیچ تمایلی نیست تا این تناقصات را درست ببیند .چه بخواهیم و چه نخواهیم ( غلط یا درست ) دولت آمریکا در راس امورات جهانی قرار دارد کدخدای دهکده کوچک جهانی ، تغییر ساختار و رفتارش هم باید در ابعاد جهانی باشد .هر تاخیری در تغییرات ساختاری نسخه بورژوازی ، قیمتش را باید مردم تمام جهان بپردازند . فعلا و همچنان که با همان مختصات قدیمی و ساختار کهنه زمان جنگ سرد میرانند…آنچه در پایان جنگ سرد دیدیم پیروزی غرب بر شرق بود ، صدام هم در جنگ ایران و عراق پیروز جنگ شد و نمیدانست با شهد آن پیروزی چه کند . رفت کویت و بقیه تراژدی …غرب هم انگار هنوز نمیداند با شهد پیروزی در جنگ سرد چه کند تا کام همه جهان شیرین شود ؟

دلخوش نباشید لیکن … به لایحه اصلاح پلیس آمریکا…لایحه اصلاح پلیس آمریکا مثل چسب زخمی میماند روی زخمی سطحی روی پوست که تهدید جدی نیست … در حالی سرطان درون این پدیده در حال رشد است .

مثل این است که سپاه پاسداران هم لایحه اصلاح خودش را به مجلس اسلامی ببرد و کلی هم تبلیغ و ذوق کند …مشکل در کلییت پدیده حکومت اسلامی است و سپاه حافظ همان پدیده بیمار سرطانی … در آخر این قصه و مسیر استحاله حکومت اسلامی ایران باید از دخالتهای بی جا در جاهای مختلف دست بردارد ، باید کارهایی بکند که عملا دخالت روحانییت در سیاست و اقتصاد و ادامه نظام اسلامی مافیایی ، موضوعییت نداشته باشد بلکه به مرور زمان جرم هم میشود …

 استحاله یا اصلاحاتی که به تغییرات ساختاری راه نبرد فریب است . وقتی کدخدای دهکده زیر سایه و یا به نام استحاله با هر دیکتاتور و فاشیستی نرد عشق میبازد یعنی خودش هم از همان جنس است .


جناب سرمایه دار که دست به اصلاحات ساختاری زد ، آنوقت خاله بازی زیر پتو با ملای حاکم در ایران و یا هر دیکتاتور دیگری ضرورتی ندارد . در اصلاحات ساختاری ارزشهای موجود غیر انسانی باید شخم بخورد و فرسنگها جابجا شود .


بعد از بسته شدن شکاف بین غرب و شرق در قرن بیستم ، غرب حکومت اسلامی ایران را جایگزین یا رقیب خودش کرد . در قوانین دیالکتیک تک قطبی معنی ندارد ویا نمیتواند وجود داشته باشد . غرب سرمایه دار قطبی لازم دارد تا هم ادامه دهد و هم جدی نباشد .

حالا حکومت اسلامی ایران که توسط سیاستهای کاخ سفید در 1357 در ایران زاده شد ، هنوز ادامه دارد . آنها روابط سیاسی ندارند، ظاهرا دشمن درجه یک یکدیگر نیز به حساب می‌آیند. اینکه چگونه هم دشمن هستند و هم پول نقد آمریکا میدهد تا آن نظام فرو نریزد تنها سوال موجود نیست . حالا سالهاست لاس زدن با مافیای دینی حاکم در ایران تنها اکران نمایشی جهان است . آنها ظاهرا نظام سیاسی یکدیگر را نیز قبول ندارند، ولی اقدام به تبادل زندانی می‌کنند و با قوانین زمان جنگ سرد هنوز رانندگی میکنند … غرب به آرامی باید قبول کند که موضوع گذر زمان شامل حال همه میشود . حالا بافت شعور و درک جوامع مثل قرن بیستم نیست که با تیترهای مزخرف پوشالی لیز بخورد ، حالا عملکرد مشخص ملاک قضاوت است .

آنچه را که به عنوان نظم نوین اقتصادی باید شناخت ، ریشه در شرایط دارد . شرایطی که گذشته و آینده را در برمی گیرد . ولی دو روی یک سکه نیست .


10.06.2020
اسماعیل هوشیار