انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

اسرائیل با 200 جنگ افزار هسته ای ایران را هدف گرفته است

مانلیو دینوچی

المانیفستو (روزنامۀ کمونیست ایتالیائی)

مرکز پژوهش های جهانی سازی، 15 مه 2018

 

تصمیم ایالات متحدۀ آمریکا برای خروج از توافقنامۀ هسته ای ایران که در سال 2015 به امضای تهران و پنج عضو دائمی شورای امنیت در سازمان ملل متحد + آلمان رسیده بود، وضعیت بسیار مخاطره آمیزی را به وجود آورده است. این وضعیت تنها منحصر به خاورمیانه نیست.

برای درک پی آمدهای چنین تصمیمی که زیر فشار اسرائیل گرفته شده است، با این حساب که اسرائیل این توافقنامه را « تسلیم غرب به محور شرارت به رهبری ایران» ترسیم کرده بود، ولی باید به واقعیت عینی بازگردیم : این اسرائیل است که بمب را در اختیار دارد و نه ایران.

 

Source de l’image : jeune-nation.comایران  تهدیدی برای صلح

از پنجاه سال پیش اسرائیل به مدد فرانسه و ایالات متحدۀ آمریکا در نیروگاه اتمی دیمونا جنگ افزار هسته ای تولید کرده است. این نیروگاه اتمی مشمول بازدید تجسسی نیست زیرا اسرائیل در جایگاه یگانه قدرت اتمی خاورمیانه منشور منع گسترش جنگ افزارهای اتمی را امضا نکرده، ولی ایران در پنجاه سال پیش به این منشور پیوست. مدارکی که نشان می دهد که اسرائیل جنگ افزار اتمی تولید می کند، 30 سال پیش توسط مردخای ونونو [یهودی مراکشی تبار] که در نیروگاه اتمی دیمونا کار می کرد افشا گردید : پس از بررسی دقیق از سوی کارشناسان بزرگ در زمینۀ جنگ افزار هسته ای، مشاهدات و مدارک او در روزنامۀ ساندی تایمز روز 5 اکتبر 1986 منتشر شد. مرخای ونونو در یک عملیات جاسوسی توسط موساد از رم ربوده و به اسرائیل انتقال یافت. ونونو به 18 سال زندان در بخش تأدیبی محکوم و در سال 2004 آزاد شد. ولی آزادی او مشروط به محدودیتهای شدیدی ست.

اسرائیل (بی آنکه اعتراف کرده باشد) بر اساس گمانه زنی 100 تا 400 جنگ افزار هسته ای در اختیار دارد که بمب های تاکتیک هسته ای و بمب نترونی از نسل جدید جزئی از آنها هستند. اسرائیل پلوتونیوم و تریتیوم به اندازۀ کافی تولید می کند یعنی در حدی که برای  تولید 100 ها بمب هسته ای دیگر کافی خواهد بود. کلاهکهای هسته ای اسرائیل با موشکهای بالیستیک مانند جریکو 3 آمادۀ پرتاب هستند. این بمب های هسته ای از روی شکاری بمب افکنهای اف 15 و اف 16 که در حال حاضر اف 35 نیز به آنها اضافه شده می توانند اهداف خود را مورد اصابت قرار دهند.

همانگونه که بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرده اند، ایران جنگ افزار هسته ای در اختیار ندارد و بر اساس توافق نامه متعهد شده است که چنین جنگ افزاری تولید نکند و زیر کنترل بین المللی قرار داشته باشد. با وجود این وزیر امور خارجۀ پیشین کولین پاول در 3 مارس 2015 با ارسال یک پیغام الکترونیکی کشف شده نوشته است : « در تهران می دانند که اسرائیل 200 بمب هسته ای در اختیار دارد و همۀ این بمب ها روی تهران متمرکز شده و می دانند که ما نیز هزاران بمب هسته ای در اختیار داریم.».

همپیمانان اروپائی ایالات متحدۀ آمریکا که رسماً از توافقنامۀ ایران پشتیبانی می کنند به شکل کاملاً روشن در کنار اسرائیل موضع گیری می کنند. آلمان چهار زیر دریائی کلاس دولفین به اسرائیل داده است که برای پرتاب موشکهای کروز با کلاهک هسته ای تغییراتی در آن به وجود آورده اند. آلمان، فرانسه، ایتالیا و لهستان با ایالات متحدۀ آمریکا در بزرگترین رزمایش بین المللی جنگ هوائی در تاریخ اسرائیل شرکت داشتند، le Blue Flag 2017.

ایتالیا، با قرارداد همکاری نظامی (مادۀ قانونی شمارۀ 94، 2005) با شکاریهای تورنادو از ششمین گروه پایگاه گدی (در برچیا) ویژۀ حمل بمب هسته ای آمریکائی ب 61 (که به زودی B61-12 جایگزین آن خواهد شد). ایالات متحدۀ آمریکا با اف 16 از سی و یکمین گروه هوائی آمریکا مستقر در اروپا (در فریول) همین مأموریت را به عهده داشت.

نیروی اتمی اسرائیل در سیستم الکترونیک ناتو در چهارچوب «برنامۀ همکاری فردی» با اسرائیل سازگار شده است، یعنی کشوری که گرچه عضو پیمان آتلانتیک شمالی نیست ولی در مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل مأموریت دائمی دارد.

بر پایۀ طرح آزمایش شده در رزمآیش جانیپر کبرا 2018 Juniper Cobra با شرکت ایالات متحدۀ آمریکا و اسرائیل، نیروهای ایالات متحده آمریکا و ناتو برای پشتیبانی از اسرائیل در جنگ علیه ایران وارد اروپا و به ویژه وارد پایگاه هایشان در ایتالیا می شوند. این جنگ با حملۀ اسرائیل به نیروگاه های هسته ای ایران آغاز خواهد شد، همانگونه که در سال 1981 به اوسیراک در عراق حمله کرد. در صورت عمل تلافی جویانۀ ایران، اسرائیل می تواند جنگ افزار هسته ای بکار ببرد و به واکنش زنجیره ای غیر قابل پیشبینی دامن بزند.

Manlio Dinucci

https://ilmanifesto.it/israele-200-armi-nucleari-puntate-sulliran/

La source originale de cet article est ilmanifesto.it

Copyright © Manlio Dinucciilmanifesto.it, 2018

پیوند الکترونیک متن اصلی :

https://www.mondialisation.ca/israel-200-armes-nucleaires-pointees-sur-liran/5625619

ترجمۀ حمید محوی

پاریس/17 مه 2018