نا توانی جهان مدرن برای مهار ویروس کرونا

                                نویسنده : -  محمد عوض نبی زاده شیوع بیماری‌های همه‌گیرو جهان…

چند سروده از وحدت الله درخانی

شهبانو...  شهبانو عجب مست و خرامان شده امشب  آهو برۀ دشت و…

بیماری زایی کووید 19 پیامدِ آلودگی زیست بوم است 

ویروس ها موجوداتی نیمه زنده هستند که خود سوخت و…

کرونای سیاسی و سیاست کرونایی

نویسنده: مهرالدین مشید   رهبران افغانستان در حال از دست دادن فرصت…

ویروس کرونا هم هشدار و هم تنبیه 

نویسنده: مهرالدین مشید شستن دستان انسان غربی نمادی از نه گفتن…

چراسیاست علم شریف اما سیاستگران انسان های ناشریف اند 

هرچند ویروس کرونا یک ویروس صعب العلاج و کشنده است…

رابطهٔ حقوقی بین افغانستان و سایرممالک جهان از دیدگاه…

*** هدایتی از کُد مدنی (مادهٔ ۱۷): در مورد تثبیت احوال مدنی…

بهار توبه شکن

ص. ازهر بعد از سر گذشتاندن سردی ها، تاریکی…

فریاد سوگ

رسول پویان به هر طرف نگری رنج وماتم فرد است دل غـمیـن…

افغانستان : رسانه‌ها و خبرنگاران پس از جنگ و ناامنی…

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) و مرکز حمایت از زنان ژورنالیست…

جایگاه حقوقی دولت ج.ا.ا. درتوافقنامه صلح امریکا وطالبان

درین شب وروز که اعلان لست شرکت کنندگان درمذاکرات باطالبان…

اوضاع جهان بعد از شیوع ویروس «کووید ۱۹»

یکدم جهان دگر شد و رنگ زمان دگردنیا اسیر غم…

گر خواهی پیرو حق باشی !

امین الله مفکر امینی 2020-29-03 آنانکه رســم منافقین و خــــــطا کاران…

شناخت رزمندگان مسلح ازمنظرحقوقی! 

عبدالاحمد فیض درجنب شناخت دولت وحکومت بمثابه دوعنصرسیاسی وحقوقی ، شناسائی…

خبری نیست

در کوچه ها ز لیلی و مجنون خبری نیست  جز‌ حرف …

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله « انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

اهدا به برادران هنود واهل سکهه شهید ما !

امین الله مفکر امینی! 2020-25-03 چـه قیامت بپا کردند بربـــــرادران اهـــــــل…

بازهم كربلا ، جنايت هولناك عليه بشريت

باز هم جنايت دهشتبار ضد بشرى و جنايت خونبار جنگى…

!ایاویروس کرونا خواهد توانست نظم نوین جهانی بوجوداورد

لینن میگفت:"دهه هایی هست که هیچ اتفاقی رخ نمی دهد…

صدرالدین هنرمند تاجک و کرونا در کانادا

صدر الدین آواز خوان نامدار تاجک و مجبوب نسل جوان…

«
»

اخطار آمريکا ؟؟؟؟

امريکا دو مليارد دالر را در دو سال کم مي کند؟
ازينکه پاليسي و سياست زهر الود و نفاق افګن و خاينانه امريکا و ۴۸ کشور اشغالګر ديګر را رهبران جهادي وروساي جمهور شان تا امروز نه فهميدن علت ان عدم دانش سياسي ، عدم پخته ګي ديپلوماتيکي وسياسي ( اشرار در ۵۰)سال بود ، من بار ها به کرزي ، به اسپنتا ، به غني ، به عبدالله هوشدار واخطار نموده ام که شما در تاريخ ۵۰ ساله خونين کشور مان يک زره نه فهميدين که چرا برهان الدين رباني حميد ګل را وزير دفاع خود تعين نمود؟ ، شما نه فهميدين که چرا فهيم و مسعود وزراي دفاع شدند ،؟ شما نه فهميدين که چرا تمام سلاح و تخنيک محاربوي روسي مضمحل و ترکه وتوسط امريکا بمبارد شد ؟ شما نه فهميدين که چرا قواي مسلح ملي تان به قواي مسلح اجير ، مزدور ، مصلحتي ، تنظيمي واسلامي تغير کرد ، ؟؟ و شما نه فهميدين که چرا افسران تحصيل کرده وتخصصي تان ” ډي ډي ار ” ساخته شدند ؟؟
همه وهمه به خاطر (( خوش باوري هاي بي جا وبيمنطق و لا تعبدي – و عدم درک سياسي وعدم شناخت علمي و نظامي رهبران جهادي و روساي جمهور ووزراي قواي مسلح دولت مجاهدين از آن زمان تا امروز است ، و از کشور هاي دشمنان دايمي وتاريخي مان مانند ” پاکستان ، ايران ، عربستان سعدي ، روس وچين ” بود که همه به ميخ مي زد وهم به نعل ، و شرايط را بالاي دولت هاي شاه شجاعي در افغانستان تحميل کردن ، “” اګر درک موضوعات ، و خوش باوري هاي بيجا به اشغالګران را رهبران ۱۶ ګانه تنظيم هاي اسلامي به موقع درک مي نمود اين حالت که امروز سر اشرف غني به حيث يک ضربه فني اقتصادي وارد مي کند هر ګز اشغالګران وارد کرده نمي توانست ؟؟؟؟ دو موضوع بسيار مهم را اګر دولت هاي مجاهدين به حرف هاي توطيه ګرانه و خاينانه همين کشور ها قبول نمي کرد امروز به چالش هاي جدي مواجه نمي شدند “”۱- سلاح وتخنيک قواي مسلح ملي  ( ح د خ ا )، را کنسر واتيو يا ګريس کاري مي کرد و،انرا درست نګاه مي کرد ، و به موقع از ان استفاده مي کرد؟؟؟
۲- دوره مکلفيت دوساله خدمت عسکري را با تمام کادر تخصصي و تحصيل کرده زمان ( ح د خ ا )، را تا امروز حفظ مي کرد ، از يک طرف ضرورت به مشاورين خارجي نه بود، و پول هنګفت از درک معاشات شان صرف جويي مي شد  و از طرف ديګر زمينه تجاوز اجيران ومزدورا کشور هاي دشمن ذکر شده در بالا ګرفته مي شد و رشوت و فروش سلاح ومهمات به دشمن جلوګيري مي شد ؟؟
ريس صاحب جمهور عادت امپرياليزم است مخصوصا خصلت “نيو کلونيالستي ” شان ايجاب مي کند که کشور ها را از لحاظ پولي پيچکاري کنند و بعدا سر شان بند نمايند ؟، ريس صاحب جمهور منتخب اشرف غني تشويش نه کن فقط با چند کار بکر و مهم تمام توطيه هاي شورشګران داخلي واشغالګران را ذيلا خنثي نما ييد؟؟؟؟؟
الف ::- فورا کابينه خودرا بساز و اعلان کن ؟؟
ب::- فورا  تمام معادن کشور را ملي اعلان کن و قواي کار ۵۰۰۰۰ نفري را زير دست وزارت معدن با مامورين امنيت ملي تشکيل و محافظت ، استخراج ، انتقال به مراکز پروسس ، را توسط شان عملي کن که يک مليارد دالر و يا زيادتر پس به دست مي اوري ؟؟؟؟
ت ::- فورا دوره مکلفيت دوساله عسکري را اغاز کن ومعاش ماهوار سربازان را (۲۰۰۰)، افغاني بساز که مبالغ هنګفتي را صرفه جويي مي نماييد ؟؟؟ث ::- خلع سلاح عام وتام را در کشور اعلان وجدا به يک جنرال جدي اين وظيفه را بسپار هيچ کسي هيچ نوع سلاح پيش خود در دفتر وخانه نګاه کرده نمي تواند ، پوليس را تربيه کن که به يک ډنده برقي تمام مافيا را خلع قدرت بسازند ؟؟؟ج ::- ماليات بر عايدات را درست وجدا جمع اوري و ګمرکات را از شر رشوت خوران ودزدان پاک کن ، به کلي به هيچ غول سرمايه احتياج نمي باشي ؟؟؟ح ::-  وزارت مواد مخدر را لغو و يک اداره را در چوکات اداره امور منظور نماييد و مواد مخدر را براي دو سال در انحصار دولت قرار داده و تجارت و جمع اوري ان ، را درست اداره کن بيشتر از ۵۰ مليارد ډالر هر سال نصيب وطنداران مان مي شود ، اين کار بايد به يک جنرال پاک ووطن پرست سپرده شود ؟؟؟؟