مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

جنگ های جدید و متغیر های تازه و استفادۀ ی…

نویسنده: مهرالدین مشید تعامل سیاسی با طالبان یا بازی با دم…

                    زبان دری یا فارسی ؟

میرعنایت الله سادات              …

همه چیز است خوانصاف نیست !!!

حقایق وواقعیت های مکتوم لب می کشاید  نصیراحمد«مومند» ۵/۴/۲۰۲۳م افغانها و افغانستان بازهم…

«
»

اخطار آمريکا ؟؟؟؟

امريکا دو مليارد دالر را در دو سال کم مي کند؟
ازينکه پاليسي و سياست زهر الود و نفاق افګن و خاينانه امريکا و ۴۸ کشور اشغالګر ديګر را رهبران جهادي وروساي جمهور شان تا امروز نه فهميدن علت ان عدم دانش سياسي ، عدم پخته ګي ديپلوماتيکي وسياسي ( اشرار در ۵۰)سال بود ، من بار ها به کرزي ، به اسپنتا ، به غني ، به عبدالله هوشدار واخطار نموده ام که شما در تاريخ ۵۰ ساله خونين کشور مان يک زره نه فهميدين که چرا برهان الدين رباني حميد ګل را وزير دفاع خود تعين نمود؟ ، شما نه فهميدين که چرا فهيم و مسعود وزراي دفاع شدند ،؟ شما نه فهميدين که چرا تمام سلاح و تخنيک محاربوي روسي مضمحل و ترکه وتوسط امريکا بمبارد شد ؟ شما نه فهميدين که چرا قواي مسلح ملي تان به قواي مسلح اجير ، مزدور ، مصلحتي ، تنظيمي واسلامي تغير کرد ، ؟؟ و شما نه فهميدين که چرا افسران تحصيل کرده وتخصصي تان ” ډي ډي ار ” ساخته شدند ؟؟
همه وهمه به خاطر (( خوش باوري هاي بي جا وبيمنطق و لا تعبدي – و عدم درک سياسي وعدم شناخت علمي و نظامي رهبران جهادي و روساي جمهور ووزراي قواي مسلح دولت مجاهدين از آن زمان تا امروز است ، و از کشور هاي دشمنان دايمي وتاريخي مان مانند ” پاکستان ، ايران ، عربستان سعدي ، روس وچين ” بود که همه به ميخ مي زد وهم به نعل ، و شرايط را بالاي دولت هاي شاه شجاعي در افغانستان تحميل کردن ، “” اګر درک موضوعات ، و خوش باوري هاي بيجا به اشغالګران را رهبران ۱۶ ګانه تنظيم هاي اسلامي به موقع درک مي نمود اين حالت که امروز سر اشرف غني به حيث يک ضربه فني اقتصادي وارد مي کند هر ګز اشغالګران وارد کرده نمي توانست ؟؟؟؟ دو موضوع بسيار مهم را اګر دولت هاي مجاهدين به حرف هاي توطيه ګرانه و خاينانه همين کشور ها قبول نمي کرد امروز به چالش هاي جدي مواجه نمي شدند “”۱- سلاح وتخنيک قواي مسلح ملي  ( ح د خ ا )، را کنسر واتيو يا ګريس کاري مي کرد و،انرا درست نګاه مي کرد ، و به موقع از ان استفاده مي کرد؟؟؟
۲- دوره مکلفيت دوساله خدمت عسکري را با تمام کادر تخصصي و تحصيل کرده زمان ( ح د خ ا )، را تا امروز حفظ مي کرد ، از يک طرف ضرورت به مشاورين خارجي نه بود، و پول هنګفت از درک معاشات شان صرف جويي مي شد  و از طرف ديګر زمينه تجاوز اجيران ومزدورا کشور هاي دشمن ذکر شده در بالا ګرفته مي شد و رشوت و فروش سلاح ومهمات به دشمن جلوګيري مي شد ؟؟
ريس صاحب جمهور عادت امپرياليزم است مخصوصا خصلت “نيو کلونيالستي ” شان ايجاب مي کند که کشور ها را از لحاظ پولي پيچکاري کنند و بعدا سر شان بند نمايند ؟، ريس صاحب جمهور منتخب اشرف غني تشويش نه کن فقط با چند کار بکر و مهم تمام توطيه هاي شورشګران داخلي واشغالګران را ذيلا خنثي نما ييد؟؟؟؟؟
الف ::- فورا کابينه خودرا بساز و اعلان کن ؟؟
ب::- فورا  تمام معادن کشور را ملي اعلان کن و قواي کار ۵۰۰۰۰ نفري را زير دست وزارت معدن با مامورين امنيت ملي تشکيل و محافظت ، استخراج ، انتقال به مراکز پروسس ، را توسط شان عملي کن که يک مليارد دالر و يا زيادتر پس به دست مي اوري ؟؟؟؟
ت ::- فورا دوره مکلفيت دوساله عسکري را اغاز کن ومعاش ماهوار سربازان را (۲۰۰۰)، افغاني بساز که مبالغ هنګفتي را صرفه جويي مي نماييد ؟؟؟ث ::- خلع سلاح عام وتام را در کشور اعلان وجدا به يک جنرال جدي اين وظيفه را بسپار هيچ کسي هيچ نوع سلاح پيش خود در دفتر وخانه نګاه کرده نمي تواند ، پوليس را تربيه کن که به يک ډنده برقي تمام مافيا را خلع قدرت بسازند ؟؟؟ج ::- ماليات بر عايدات را درست وجدا جمع اوري و ګمرکات را از شر رشوت خوران ودزدان پاک کن ، به کلي به هيچ غول سرمايه احتياج نمي باشي ؟؟؟ح ::-  وزارت مواد مخدر را لغو و يک اداره را در چوکات اداره امور منظور نماييد و مواد مخدر را براي دو سال در انحصار دولت قرار داده و تجارت و جمع اوري ان ، را درست اداره کن بيشتر از ۵۰ مليارد ډالر هر سال نصيب وطنداران مان مي شود ، اين کار بايد به يک جنرال پاک ووطن پرست سپرده شود ؟؟؟؟