انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

آرزوهای “یورو” بر باد رفت!

در 23 سال قبل پیش بینی می شد که یورو بتواند در دو دهه به برابری با دلار دست یابد، اما واقعیت های میدانی چیز دیگری را نشان می دهد.

وقتی طرح یورو در سال ۱۹۹۹ مطرح شد، خیلی از ناظران آن را ارز واحد قابلی برای رقابت با دلار در سطح بین المللی دانستند، اما بیست سال بعد این پیش بینی محقق نشد و دلار برتری خود را به ویژه به عنوان ذخیره اصلی ارز در جهان حفظ کرد.

در حالیکه اقتصاددانان بزرگ از برابری یورو_ دلار به عنوان کلید واژه جدید استفاده می کردند و اینکه یورو باید تا سال ۲۰۲۳ به جایگاه برابر خود در برابر دلار بازگردد، جنگ اوکراین باعث تضعیف هرچه بیشتر پول اروپا شد.

بانک مرکزی اروپا پیش از آنکه فرصت کند راهکاری برای جلوگیری از کاهش ارزش پول واحد این متطقه بیابد، با بحران کرونا، تورم، جنگ اوکراین و متعاقب آن، بحران انرژی به ویژه گاز در اروپا مواجه شد.

برابری یورو_ دلار یعنی با یک یورو شما می توانید یک دلار بخرید در حالی که هر چه از ایالات متحده آمریکا وارد اروپا می شود، گران و در عوض گذراندن تعطیلات و خرج کردن پول برای آمریکایی ها در قاره اروپا سهل تر و جذاب تر است! چرا که از قدرت خرید بهتری بهره مند هستند و بر این باورند که دلار در مواقع بحران، یک پناهگاه امن سنتی و دارای حاشیه ی امن است.

گرچه صنعت گردشگری اروپا همچنان امیدوار است بتواند گردشگران بیشتری را از آن سوی اقیانوس اطلس، جذب کند، شرکت های صادر کننده در منطقه یورو به ویژه در آلمان و هلند، بیشترین سود را از تضعیف یورو می یرند! اما در هرحال توازن قدرت بین این دو ارز همچنان به عوامل اقتصادی و سیاسی بسیاری مرتبط است.

لزکو، چاپ فرانسه می نویسدT در حالی که فعالیت اقتصادی در این کشور در حال کاهش است حدود ۳ میلیون کسب و کار به ویژه در صنایع دستی و مشاغل آزاد نگران هفته های پایانی سال هستند و تنها ۱۴ درصد از مشاغل در سه ماهه چهارم سال افزایش بهره وری را پیش بینی می کنند.

منطقه یورو در آستانه ی ورود به رکود

“پائولو جنتیلونی”، کمیسر امور اقتصادی اروپا که جنگ اوکراین را دلیل افزایش قیمت انرژی در اروپا اعلام کرده بود، با تاکید بر تحریم روسیه گفت که این تحریم ها شامل واردات گاز از این کشور نمی شود! زیرا ما به دنبال راهی برای آسیب کمتر به دولت های اروپایی هستیم. گفتنی است بیشترین ضربه را از این تحریم، بزرگ ترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان خواهد خورد چراکه این کشور صنعتی، بسیار وابسته به گاز روسیه است.

این سیاستمدار ایتالیایی که بیشتر نگران زمستان پیش روست، امیدوار است سطح ذخیره گاز اروپا باید این منطقه را از این سه ماهه سخت عبور دهد.

اقتصاددانان در بروکسل اکنون یک رکود یعنی کاهش تولید ناخالصی داخلی را در منطقه یورو و اتحادیه اروپا پیش بینی می کنند. البته مقاومت نسبی اقتصاد اروپا تاکنون را نیز تا حد زیادی باید ناشی از سیاست بودجه ای کشورهای عضو دانست که با صرف ده ها میلیارد یورو یا حتی صدها میلیارد دلار برای حمایت از شرکت های بزرگ و نیز خانوارها در برابر افزایش قبوض انرژی هزینه کرده اند.

باید گفت اروپا اکنون به لطف روسیه در حال بازسازی ذخایر گازی خود است. که البته می توان گفت تنها در حد ارائه چند راهکار لفظی است! , ابعاد عملیاتی پیدا نکرده است.

“الیزابت بورن”، نخست وزیر فرانسه اخیرا از مکانیسم جدیدی سخن گفت که می تواند میانگین قبض برق شرکت های کوچک و متوسط را بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش دهد. وی از حمایت از مشاغل و جلوگیری از سناریوی تلخ و سیاه حذف صنایع گفت و نسبت به جهش جدید قیمت انرژی در سال۲۰۲۳ هشدار داد. بورن خواستار کاهش فوری قبوض برق برای شرکت هایی شد که از تعرفه های تنظیم شده فروش برق برخوردار نیستند.

در حالی که شرکت های بزرگ اروپایی خود را برای بازی صرفه جویی آماده می کنند، در این میان شرکت های فرانسوی از تاثیر فزاینده بحران انرژی می ترسند. بیش از ۲۵ درصد از شرکت ها معتقدند که بحران انرژی بر فعالیت آنها در یک ماه گذشته تاثیر گذاشته است. همچنین اعتصاب در پالایشگاه های فرانسه باعث افزایش قیمت انرژی و به تبع آن محصولات غذایی شده است.

از سوی دیگر بانک مرکزی فرانسه هشدار داد، اگرچه بسیاری از مردم فرانسه در حال حاضر با افزایش هزینه های انرژی دست و پنجه نرم می کنند، اما شوک اصلی در راه است.

احتمالا اروپا که گرم نگه داشتن خانه شهروندان و روشن ماندن چراغ کارخانجاتش، اصلی ترین دغدغه اش شده، زورآزمایی یورو در برابر دلار را به زمان دیگری موکول کند!