لیبرالیسم خطاب به ملاتاریا: هدفی جز تو وجود ندارد

از غلط هايى كه ليبراليسم موفق شد اصلى خدشه‏ ناپذير…

هرمان هسه،- در ادبیات هومانیستی وسکولار جهان

hermann Hesse 1877-1962 آرام بختیاری رمان های هرمان هسه،راهنما و پیشاهنگ جنبش…

بادۀ عشق

رسول پویان سودازده یی شـوق وصالم کردی درغمکده پر ز شوروحالم کردی در…

قوانین ضدپناهندگی در قرن بیست و یکم! 

        بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  یک سازمان کمک‌رسانی هشدار داده با افزایش پناه‌جویانی که…

بَستۀ پیمانِ مِهرِ پاکْ‌مادر گشته‌ام

 (غزلِ منتشرنشدۀ احسان طبری برای مادرش به همراه کلیپِ خوانش…

آی اس آی چتر فعالیت تمامی گروه های تروریستی

نویسنده: مهرالدین مشیدآمریکا مبارزه با تروریزم را از پاکستان آغاز…

چه مرگبار حالتی چه تیره گي و ذلتی

چه مرگبار حالتی چه تیره گي و ذلتی به گوشها  نمیرسد…

در حاشیه روایت های پسین و پیشین فرار غنی

نویسنده: مهرالدین مشیدبا این ضرب زبانی ها نه غنی و…

دلیل رمانتیسم،- نوستالژی یا شوق دیدار بود

  Romantism آرام بختیاری شوق یا رنج دیدار با: وطن، معشوق، اوتوپی،…

خواندن ذهن یک عروس دریایی توسط محققان

محققان موسسه فناوری کالیفرنیا(کلتک-Caltech) موفق شدند با استفاده از…

خلق خسته

رسول پویان ز جان خـستۀ خلق وطـن چه می خواهید زپاره های…

رمان «قرار ما، لارناکا»، به قلم خانم آذر محلوجیان! 

بهرام رحمانی  bahram.rehmani@gmail.com  «قرار ما، لارناکا»، رمانی درباره یک ترور سیاسی است…

اطلاعيه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

برحسب پلان قبلى قرار بود تا بتاريخ يازدهم دسامبر سال…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت (هجدهم)   ***  چگونگی مشروعیت تقییداختیار برارادهٔ آزادانسان وسیلهٔ قانون:  منظوروهدف من درین…

فیسبوک چلونکی های دیروزـ مدافعان طالبان امروز

   نوشته ی : فروغی       اصطلاح فیسبوک چلوونکی که ازچندسال به اینسودرمیان…

سازمان های استخباراتی کشورهای اطراف افغانستان

نوشته کریم پوپل مورخ ۲۷ نوامبر سال ۲۰۲۱ قسمت اول  اهداف این کشورها افغانستان…

سرکوب داعش توسط طالبان، تخیل یا واقعیت؟ 

عبدالاحمد فیض با بقدرت رسیدن طالبان باورهای کاذبی دراذهان بوجود آمد…

وطن‌ام

چی کشوری بود زاداگاه‌ام تاجِ سری بود ققنوس‌ها آن‌جا آبنوس‌ها آن‌جا میهن‌ام چی جنتی بود سپیدار آن‌جا شاخ‌سار…

بخاطر بزرگداشت از روز بین المللی مبارزه علیه خشونت و…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ م. تاریخ…

داستان «مرد جوان و موش»

نویسنده «ويليام سارويان» مترجم «آرزو کشاورزی» یک هفته نوشیدن مشروب، مرد…

«
»

میراث ۱۱ سپتامبر جنگ‌های بی‌پایان برای آمریکا بود

نیویورک– یک نویسنده و فعال ضد جنگ آمریکایی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: میراث حادثه ۱۱ سپتامبر، جنگ‌های بی‌پایان و پرهزینه‌ای بوده است که دود آن به چشم شهروندان آمریکا و دیگر کشورهای جهان رفته است.

نویسنده آمریکایی: میراث ۱۱ سپتامبر جنگ‌های بی‌پایان برای آمریکا بود

«دیوید سانسن» مدیر تارنمای«جهان ورای جنگ» روز پنج‌شنبه در گفتگوی اختصاصی با ایرنا درباره حملات یازدهم سپتامبر به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک، افزود: هزینه‌ای که در تمام این سال‌ها برای جنگ به اصطلاح علیه تروریسم انجام شد، می‌توانست صرف حل مشکلات داخل کشور و کسب خوشنامی برای آمریکا شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا با گذشت سال‌های طولانی از حملات ۱۱ سپتامبر و آغاز جنگ آمریکا با تروریسم، شاهد پدیده‌ای به نام داعش بوده‌ایم، اظهار کرد: زیرا که با بمباران، اشغال، یورش به خانه‌های مردم و کشتار هیچ وقت نمی‌توان به تروریسم پاسخ داد. نمی‌توان با کاربرد جنگ افزارهای ممنوعه و شکنجه زندانیان با خشونت مقابله کرد. این کارها خود خشونت‌زا بوده است.

در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مصادف با ۲۰ شهریور۱۳۸۰ ، ۹ عضو گروه تروریستی القاعده که اتباع سعودی بودند و از پشتیبانی مالی و فکری این رژیم هم برخوردار بودند، با ربایش ۲ فروند هواپیمای مسافربری، به ساختمان‌های بلند و ۲ قلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند که در اثر آن این ۲ ساختمان به طور کامل تخریب و گفته می‌شود هزاران نفر جان باختند.

گروه هواپیماربایان، هواپیمای سوم را به پنتاگون، واقع درارلینگتون در ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، سرنگون شد.

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ با تروریسم با حمله به افغانستان و برکنار کردن طالبان از قدرت بود. هرچند که پس از حدود ۲۰ سال بار دیگر مذاکره با این گروه را آغاز کرده است.

این نویسنده آمریکایی تاکید کرد: از ابتدا اساس کار به گونه‌ای گذاشته شد که خشونت‌زا بود و با واکنش بمب‌گذاری و حملات انتحاری روبرو شد. ما همان سال ۲۰۰۴ که با این حملات در عراق روبرو شدیم باید از آن کشور خارج می‌شدیم اما با اقداماتی که آمریکا کرد، شاهد افزایش فعالیت‌های تروریستی بوده‌ایم.

سانسن با تاکید بر اینکه خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان همین امروز هم ممکن است، تصریح کرد: اوباما و خود ترامپ بارها قول خروج داده بودند. این کار پیچیده‌ای نیست و اگر این کار انجام شود، ولو اینکه یک بحران به وجود آید، پس از مدتی افغانستان از پس مشکلاتش بر خواهد آمد. تداوم حضور آمریکاست که چشم‌انداز پس از خروج را می‌تواند تیره‌تر کند.

وی خاطرنشان کرد: اما به دلیل منافع برخی جریان‌ها و سیاست رسانه‌های اصلی آمریکا و همین‌طور مسائل انتخاباتی داخلی از جمله کسب رای گروه‌های نژادپرست و نظامی‌گرا، سیاستمداران برای خارج شدن از افغانستان و عراق بهانه تراشی می‌کنند.

این فعال ضد جنگ افزود: مجموع عوامل ایدئولوژیک، رسانه‌ای، منافع مالی و حماقت سیاسی و تکبر دست به دست هم داده است که آمریکا درگیر جنگ‌های پرهزینه بماند.

سانسن درباره نقش رسانه‌های اصلی آمریکا در آغاز جنگ‌ها و توجیه ادامه حضور در آن چه بوده است، اظهار کرد: آنها بخش جدایی‌ناپذیر این جنگ‌ها بوده و هستند. بدون آنها، توجیه کردن و تبلیغات برای این جنگ‌ها عملی نمی‌شد.

وی یادآور شد: رسانه‌های اصلی آمریکا همچون نیویورک تایمز، واشنگتن پست و شبکه‌های مهم تلویزیونی بودند که این جنگ‌ها را زمینه‌سازی کردند. دروغ‌پردازی‌های این رسانه‌ها برای جنگ‌های آمریکا، در هماهنگی کامل با پنتاگون و  وزارت خارجه صورت می‌گیرد و نقش آنها کلیدی بوده است.

نویسنده چند کتاب درباره جنگ‌افروزی‌های آمریکا ادامه داد: برخی از این رسانه‌ها بعدها عذرخواهی رسمی کردند. از جمله نیویورک تایمز از پشتیبانی خود برای حمله و اشغال عراق عذرخواهی کرد اما دیگر دیر شده بود.

دیوید سانسن به عنوان یک فعال ضد جنگ در جامعه مدنی آمریکا شناخته می‌شود و تاکنون چند کتاب در نقد سیاست‌های جنگ‌افروزانه کاخ سفید منتشر کرده است که از جمله آن “زمانی که جهان جنگ را غیرقانونی کرد” است. وی هم اکنون مدیر تارنمای ضد جنگ «جهان ورای جنگ» است که با هدف افزایش آگاهی شهروندان آمریکایی درباره هزینه‌های انسانی و مالی سیاست‌های پنتاگون و کاخ سفید فعالیت می‌کند.