بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود. پاکستان…

فلسفه فویرباخ،- نقد دین و الهیات مسیحی

آرام بختیاری  فیلسوف آته ایست؛ میان فقر و سوسیال دمکراسی.  نقد دین…

سُرورگم شده

میرعنایت الله سادات              …

اختلاف در کابل و همسویی امریکا و بریتانیا با پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان و بازی بزرگ جدید میراث حقه بازی…

حق حیات ومسوولیت دولت! 

عبدالاحمد فیض حق حیات شالوده وبنیاد حقوق وارزشهای است که به…

د ارواښاد ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار پېژندنه !

ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار :  الحاج ډاکټر عبدالله ګل اخلاص…

د کابل امنيه قوماندان وردک صاحبه

خبر شوم چي د اندرابي روشندل په ځاي کوم…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

علیه اعدام زندانیان سیاسی و احکام قرون وسطایی حبس و…

فراخوان گزارشگران آزادگان! و نهادهای بین المللی مدافع حقوق…

فریادی از ژرفا

پیرامون نهضت روشنگری ی درخشان شفیع عیار سلیمان کبیر نوری بخش سوم…

آذرخشی که در پنجاهمین سالمرگ مادرم؛ درخشید! 

محمدعالم افتخار                          «امر قدسی» عینی و اینجهانی است؟  مادرم؛ من را؛ در…

فراخوان براى آتش بس فورى و سراسرى

دفاع از حق حيات بمثابه مبرمترين نياز مردم ! موجوديت افغانستان…

حلقۀ پیمان

رسول پویان نغـمه هایی مست مستم می کند چشم شوخی می پرستم…

موقف جهانی واوضاع نوین امریکا در پسا کرونا

نویسنده : -  محمد عوض نبی زاده امریکا  پس از جنگهای…

معرفت

 نوشته نذیر ظفر  کار مـــن تحریر اســـت تعذیر نیست شــــعر من گلواژه…

بیانیه وفراخوان

سازمان اتحادفدائیان کمونیست در مقابله با تشدید سرکوب واعدام…

بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود…

دولت ما ولی همکار طالبان

زما نفرین بر آنانی که شاهی داده شیطانرامقام سروری بخشیده…

افغانستان به بحران شدید اقتصادی روبرو است 

میرعنایت الله سادات               …

د سربازي دوه کلنه د مکلفيت دوره او ضرورت يي…

د ظاهر شاه له دوري نه بيا د داود خان…

«
»

داعش در خانواده – دختر کشی همچنان ادامه دارد!

بهروز سورن

پدر است دیگر! شوهر است دیگر! و گاهی هم عصبانی میشود! گاهی از دستش در میرود! داسی میکشد, اسیدی میپاشد! و یا چاقویی فرو میکند! و یا تبری بر جسم نحیف و بی دفاع دخترکش میکوبد!این پاسخ اشنا مکرر در محکمه ها و مقرهای نیروهای انتظامی به فرزندان و زنان شاکی از خشونت خانگی داده میشود. همانطور که انتظار میرفت اما این اقدامات هولناک تحت نام دفاع از ناموس و داشتن غیرت مردانه! در شبکه های اجتماعی بطور گسترده انعکاس یافته و خشم و انزجار افکار عمومی ایرانیان را بدنبال داشته است. جمهوری اسلامی با شعار یا روسری یا توسری در برابر زنان ازاده کشورمان آغاز کرد و با سنگسار و کشتار آنها بعلت اعتراضات سیاسی و اجتماعی از جمله در زندانهای کشور و همچنین با اعزام عواملشان برای اسیدپاشی به چهره زنان کم یا بی حجاب! در خیابانها ادامه داد

***

هنوز خبر تکاندهنده قتل رومینا اشرفی با داس پدر و برادرانش در گردش است که واقعه دردناک دیگری را با ان روبرو هستیم. اینبار در کرمان اتفاق افتاد و پدری دخترش را باتبر کشت. ریحانه عامری زن جوان که بیست و پنج سالش بود با تبر پدرش بقتل رسید تنها بعلت دیر آمدن و یا دیر رسیدن به خانه!پیش از آن هاجره در استان بلوچستان با اسید کشته شده بود همچنان که فاطمه بریهی در ابادان با چاقو توسط همسرش بقتل رسید. کشتار دختران و زنان بمرور سراسری شده است و به بخشی از قواعد زندگی زیر چتر حمایتی حکومتیان از مردان مردسالار تعلق یافته است.

چنانچه داعشیان کشتار زنان ایزدی و تجاوز به آنها را صواب میدانستند و سر بریده زنان رزمنده کرد را در دستانشان نشانه افتخار و مردانگی اسلامی شان میدانستند امروزه برخی از مردان غیرتمند! کشورمان این اقدامات جنایتکارانه شان را نشانه ای از مردانگی, شجاعت و شهامتشان میدانند. این وقایع در پناه باورهای بشدت مذهبی و ارتجاعی و تحت پوشش تصورات مردسالارانه  و حمایت قوانین جمهوری اسلامی روی میدهند.

پدیده نه چندان جدید دختر کشی اما سریالی از جنایت در قرن بیست و یکم است. سر باز زدن از ازدواج اجباری, حق عشق ورزیدن و انتخاب و مقاومت در برابر خشونت خانگی, برابر با کشته شدن و مجازات مردانه ای است که در پناه حمایت های سران جمهوری اسلامی بی مکافات میماند. این قوانین که حقوق زنان را برابر با نصف حقوق مردان میداند بعنوان چراغ سبزی است که به عاملان جنایت جاری داده شده است.

پدر است دیگر! شوهر است دیگر! و گاهی هم عصبانی میشود! گاهی از دستش در میرود! داسی میکشد, اسیدی میپاشد! و یا چاقویی فرو میکند! و یا تبری بر جسم نحیف و بی دفاع دخترکش میکوبد!

این پاسخ اشنا مکرر در محکمه ها و مقرهای نیروهای انتظامی به فرزندان و زنان شاکی از خشونت خانگی داده میشود. همانطور که انتظار میرفت اما این اقدامات هولناک تحت دفاع از ناموس و داشتن غیرت مردانه! در شبکه های اجتماعی بطور گسترده انعکاس یافته و خشم و انزجار افکار عمومی ایرانیان را بدنبال داشته است. جمهوری اسلامی با شعار یا روسری یا توسری در برابر زنان ازاده کشورمان آغاز کرد و با سنگسار و کشتار آنها بعلت اعتراضات سیاسی و اجتماعی از جمله در زندانهای کشور و همچنین با اعزام عواملشان برای اسیدپاشی به چهره زنان کم یا بی حجاب! در خیابانها ادامه داد.

اخبار چگونگی کشته شدن ریحانه عامری توسط تبر پدرش از سوی اطلاعیه نیروی انتظامی کرمان تکذیب شده است. این اطلاعیه پرتاب میله اهنی و برخورد آن با ریحانه را علت کشته شدن او عنوان نموده است. حقیقت یابی از نوع ارتکاب این قتل در نوع مجازات این پدر جنایتکار! بسیار موثر خواهد بود. اخیرا دادستان کرمان گفته است که پدر ریحانه قصد کشتن او را نداشته است حال آنکه دادستان مدعی مقتول و شاکیان است. زمینه های فرار مجری این واقعه هولناک از چنگال مجازات مهیا میشود؟

چنانچه حرکت شجاعانه دختران خیابان انقلاب را بخاطر بیاوریم و مقاومت زنان فعال مدنی و کارگری که حماسه زندان رفتن و شکنجه شدنشان و تحمل احکام نجومی ارتجاع حاکم, همچنان ادامه دارد را مرور کنیم خواهیم دید که بالاگرفتن کشتار زنان و دختران در خانواده ها توسط پدران, برادران و شوهرشان تنها میتواند یک معنی داشته باشد و آنهم مقاومت آنان در برابر خشونت خانوادگی مورد حمایت روحانیت و قوانین جمهوری اسلامی است. این اخبار تنها بخشی از مقاومت در برابر خشونت خانگی است که رسانه ای میشوند و بی تردید زنان آگاه و شجاع کشورمان هرگز اجازه نخواهند داد تا ملک و ناموس مردسالاران با غیرت! و حکومتیان متحجر و مرتجع باشند.

18.6.2020