مکر دشمن

  نوشته نذیر ظفر با مکـــــر خصم ، یار ز پیشم…

نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

«
»

      اوکراین ، درآینده  بارِدوش اروپا خواهد شد

      نوشته ی : اسماعیل فروغی

      با دخالت و درگیرشدن بیشترامریکا درجنگ غزه و شرقمیانه که بدون شک برای آن کشوربسیارهزینه بردارخواهد شد ، آرام آرام اوکراین ازنظرامریکا افتاده و سرپرستی جنگ اوکراین بیشتربه اروپاییان انتقال‌ داده خواهد شد . از نظرامریکا ، اروپا باید باربیشترجنگ اوکراین را به دوش بکشد ؛ زیرا آنگونه که امریکا باربار اذعان داشته است ، این جنگ بیشتربه دلیل حفظ امنیت اروپا به راه افتاده است . ومخصوصاً حالا که اروپاییان قصد دارند هرچه زودتر اوکراین را به عضویت اتحادیه ی اروپا درآورند ، طبیعتاً امریکا ازاروپاییان می خواهد تا باراین عضو نازددانه ی جدید شان را هم بیشترخودشان به دوش بکشند.

      با پیوستن اوکراین به اتحادیه ی اروپا ، مالیه دهنده گان اروپایی مکلف می شوند تا بارادامه ی جنگ فرسایشی اوکراین با روسیه را ، باراعمار دوباره ی صدها زیرساخت ویران شده درجنگ و بارنظام فاسد اوکراین را بیشتر به شانه بردارند ‌؛ که بی تردید این بارکشی و دنباله روی و ترس ازامریکا ، آرام آرام کمراین اتحادیه راهم خواهد شکست.
درست متکی به همین سیاست دنباله روی و ترس ازامریکاست که اتحادیه ی اروپا بسته ی کمک 55 میلیارد دالری به اوکراین را برای پیشبرد جنگ به تصویب رساندند. این تصمیم درحالی اتخاذ شد که اعضای کنگره ی ایالات متحده ی امریکا این مشتعل کننده گان اصلی آتش جنگ دراوکراین ، با بهانه ها و ترفندهای گونه گون از تصویب کمک یکباره گی 61  میلیارد دالری امریکا به اوکراین سر باز زده اند.

       حقایق نشان می دهد که سهمگیری مستقیم دولت‌های اروپایی در تمام جنگهایی که امریکا به راه انداخته است و حالا در جنگ اوکراین و پیروی از تحریم های بی رویه ی امریکا علیه روسیه ، سبب ایجاد بحران های جبران ناپذیر اقتصادی دراروپا شده و تاکنون صدها میلیارد دالر به اقتصاد و تجارت آنان صدمه وارد کرده است.
این دنباله روی جبن آلود ، کیسه های هر اروپایی متوسط الحال را خالی تر و دسترخوان اش را کم رونق تر کرده است.

     ایالت متحده ی امریکا که می خواهد همانند ترفند سودآور سیاست ” ایران هراسی ” در برابر اعراب ، با استفاده از سیاست ” روسیه هراسی ” ، اروپاییان ثروتمند را هم بچاپد ، تاکنون با فروش بی رویه ی تسلیحات مدرن نظامی ازجمله دهها فروند جت جنگی اف 35 بالای اروپاییان ، سودهای کلان چند صد میلیاردی به جیب زده است . این درحالیست که واشنگتن اتحادیه ی اروپا را از خریدن تولیدات روسی منع می کند درحالی که خود به خرید یورانیوم و سایر مواد حیاتی از روسیه تا هنوز ادامه داده است . این درحالیست که ایالات متحده شرکت های اروپایی را مجبور کرده است به جای خرید منابع ارزان انرژی از روسیه ، گازمایع گران قیمت امریکایی را خریداری نمایند.

      واقعیت این است که امریکا با براه انداختن جنگ اوکراین در اروپا ، در پهلوی تضعیف و ازهم پاشی روسیه ، تضعیف و ازهم پاشی اتحادیه ی اروپا را نیز مد نظر دارد . واشنگتن می خواهد با ادامه ی جنگ ویرانگر اوکراین ، با یک تیر چندین فاخته را شکار نماید.
ولی آیا امریکا تا چه زمانی و تا کجا می تواند این سیاست دورویی اش را با اروپاییان به پیش برده ، از نام اروپا و حالا حالا ازامکانات مالی – نظامی اروپا برای پیشبرد سیاست‌های خودخواهانه و جنگ طلبانه اش سود ببرد ؟

     آیا اروپاییان این را نمی دانند که ایالات متحده ی امریکا از هفتاد هشتاد سال به اینسو ، آنان را با خدعه و نیرنگ ، پشت هرجنگی کشانده است ؟ آیا آنان نمی دانند که نظام تک قطبی برهبری امریکا آخرین روزهایش را سپری می کند ؟
بدون شک همه را می دانند.

       به باورمن اروپاییان با درک این حقیقت که نظام تک قطبی برهبری امریکا آخرین روزهایش را سپری می کند ، دیریا زود به سیاست های دنباله رویِ بی چون چرا ازامریکا پایان داده ، به جای رودر رویی با جهانِ جنوب – بخصوص بجای رو در رویی با چین و روسیه ، سیاست همزیستی وهمکاری متقابل را با این دو کشور بزرگ در پیش خواهند گرفت و جهان نو را با واقعیت های انکار ناپذیر نو قبول خواهند نمود .

     اروپاییان این را هم  می دانند که آنان ناگزیربه نزدیکی و همکاری با روسیه استند واروپا فقط در دوستی و همکاری با روسیه است که به آرامش و رفاه و صلح حقیقی می رسد نه دردشمنی و عداوت با روسیه ….