سبزوان

https://www.youtube.com/watch?v=KSsKyUHfNvg&ab_channel=UzNavaProduction

بیزارم

                    من از ظلم و ستم از قتل و استبداد بیزارم هم…

‎درگیر شدن، منزوی کردن و یا هم مخالفت نمودن 

‎سیاست آمریکا در قبال امارت اسلامی افغانستان! ترجمه و تلخیص -…

جنگ چریکی شیوه ای درست است برای تسخیر قدرت سیاسی

عبدالناصر نورزاد من به تازه گی، کتابی را در خصوص جنگ…

شلاق کاری پی درپی زنان : شرم جهان درقرن 21

         نوشته ی : اسماعیل فروغی      نمایش شلاق کاری پشت همِ چهارده…

هراس از فرنگشتاین تروریستی و تعامل جهان با طالبان

نویسنده: مهرالدین مشید تبدیل شدن شمال افغانستان به وزیرستان شمالی و…

روگردانی روسیه از طالبان

      نوشته ی : اسماعیل فروغی        دعوت نکردن آگاهانه ی طالبان درنشست…

آیین وفا

رسول پویان ز لب های سکوت ساز دل آواز می خیزد زغوغای…

داستان «دوست‌ها»

نویسنده «لوسیا برلین» مترجم «آرزو کشاورزی» لورِتا روزی که جان سام…

جهان نو

میخواهم عصر دیگر و دَور زمان نو دَور نوی ز هستی…

باقیست

به گوشه گوشه ای وطنم نقش اهرمن باقیست زظلم کشته زیاد…

طالبان در پرتگاۀ سقوط

عبدالناصر نورزاد طالب همانند گذشته، نمی تواند در مسیر سیاست و…

جامعه سیاست زده ی ما و آشفتگی های سیاسی…

عبدالناصر نورزاد به فراخور مقاطع مختلف تاریخی و پیدایش و نضج…

طالبان ابزاری برای پاکستان برای بازی با امریکا و چین…

نویسنده: مهرالدین مشید حکومت فراگیر ترفند های تازۀ پاکستان برای مشروعیت…

زرتشت فیلسوف

– دکتر بیژن باران در ایران فلسفه در الهیات تنیده؛ نه…

معشوق تاريخي

- بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از…

حاکمیت قانون ضمانت برای حق حفظ ، تداوم و انکشاف…

بصیر دهزاد مقاله اینجانب که در کنفرانس علمی مورخ ۲۸ اکتوبر…

دو اجتماعِ سیاسی – اعتراضیِ متفاوت از هم [داخل و…

شباهنگ راد محرز است ما با دو اجتماعِ سیاسیِ متضاد از…

من

من، چه غریبانه،، میان این همه تنهایی،،،              --جا مانده‌ام!!! (۲) از تو چه پنهان! خودت به…

تک درخت آرزو های دختران مظلوم افغانستان چگونه ناشگفته…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان روزگار خیلی حساس و وحشتناک و آزمونی…

«
»

از حادثه 11 سپتمبر سال 2001 تا به امروز 

فرهاد:

کنون با گذشت لحظه و روز ها

غبار تهمت و دروغ ناروا 

غبار حرف ها و گفته ها 

ز چهره های دوستان و دشمنان

 با آب زمین زدوده شد

و هرچه بود آزموده شد

( فانی)

نظر به گفته سران وقت دولت ایالات متحده امریکا حملات انتحاری بتاریخ 11 سپتامبر 2001 توسط القاعده بالای مرکز جهان در شهر نیویورک پنتاگون و غیره سبب گشته شدن 2993 تن گردید. حملات متذکره  را سران قصر سفید از جمله جورج بوش حملات تروریستی خواندند. و حمله به افغانستان غرض از قدرت برکنار کردن طالبان که به ادعای آنها که القاعده را پناه داده بودند آغاز نمودند.

 در حالیکه سران قصر سفید از هزینه کردن هفت صد میلیارد دالر در افغانستان و کشته شدن بیش از دوهزاروپنجصد سربازان خویش در هژده سال که گذشت حرف میزنند.

نتیجه هجوم قوت های امریکایی و متحدین آن طی هژده سال گذشته ازین قرار است، ویرانی بنیادهای بزرگ نظامی ، اقتصادی، افزایش هزاران تن مواد مخدر، گروه های تروریستی ، فقر، بیکاری، بیماری، خونریزی، تدویر انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه، شوراهای ولایتی با تقلب گسترده، افزایش انواع خشونت های خانواده گی، خصومت های قومی، لسانی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، مبدل شدن افغانستان به پایگاه مافیان بین المللی مواد مخدر، میدان نبرد آزمایش انواع ایدولوژی ها ، و سلاح های پیشرفته زمینی، هوایی، بازار مصرفی، تهیه مواد خام کشورهای منطقه و جهان و غیره میباشد.

نهاد ها کشور ما را در ردیف چهار کشور فاسد و تهیه کننده نود فیصد مواد مخدر جهان معرفی کرده اند. چهل فیصد در زیر خط فقر زیست مینمایند، صدها هزار کودک به سوء تغذی مبتلا گردیده اند، ده ها هزار تن که نان آور خانه میباشند دست گدایی را بسوی هموطنان دراز میکنند یا مصروف کارهای توان فرسا میباشند. سازمان ملل متحد کشته شدن بیش از یک هزار کودک را در سالهای گذشته بزرگترین جنایت جنگی خوانده اند.

به نسبت لیلام نمودن هزاران دستگاه تولیدی خدماتی، تجارتی دولتی و مختلط به نرخ کاه ماش زیر بهانه خصوصی سازی و عدم حمایت لازم از تولیدات داخلی بیش از شش میلیون تن به خارج کشور مهاجرت نموده اند، هزاران تن آنها قربانی هوسیان قاچاقبران انسانها و طعمه نهنگ اوقیانوس ها گردیده، صدها هزارتن در کشورهای اروپا، استرالیا که بی شرمانه سنگ بشر دوستی را به سینه میزنند در هوای گرم و سرد زمستان در حالت بی سرنوشتی قرار داشته، شب و روز خویش را در عالم نا امیدی سپری مینمایند. بیش از سه میلیون تن به مواد مخدر مبتلا گردیده، هفتاد فیصد از جمله زنان به امراض های فزیکی و روانی دچار شده اند.

 کسر بیلانس تجارت نود چهار یعنی واردات نود چهار و صادرات شش فیصد در سالهای گذشته نشان میدهد اکثریت ادارات نتوانسته اند پلان رشد اقتصادی خویش را طی پنج ماه گذشته تطبیق نمایند. 

سیگار یا اداره بررسی امریکا در رابطه به افغانستان چندین بار از حیف و میل شدن صد ها میلیون دالر خبری را نشر نموده اند با وجود سرازیر شدن  قریب به یک صدها میلیارد دالر بنام کمک به مردم افغانستان در زندگی میلیون ها خانواده تغیراتی رونما نگردیده بلکه نسبت به سابق بدتر گردیده.

در شرایطی که خانه ملت یعنی پارلمان به میدان بازی یک عده ای زور گویان مبدل شده.

مولوی تره خیل در داخل ارگ  با سرپرست وزارت حج واوقاف برخورد فزیکی و آنرا توهین و تحقیر نموده، یک عده اوباشان به روز هژده سنبله  با فیر های هوایی یک تن پولیس را شهید و عده ای دیگر را زخمی ساختند.

محمد اشرف غنی میگوید که با زورگویان معامله نمیکنیم.

خلیل زاد بعد از نه ماه مذاکره با طالبان اعلان نمود که تفاهم نامه مذاکره طالبان و دولت امریکاه نهایی شده و بعد از قبول ترامپ امضا خواهد شد. در مقابل ترامپ زیر بهانه کشته شدن یک سرباز امریکایی و ده تن افغانان بی گناه آنرا لغو و به ادامه جنگ با طالبان تاکید نمود. سازمان ملل متحد در جلسه اخیر خویش مذاکره مستقیم بین طالبان و دولت افغانستان را یگانه راه ختم جنگ خواند. 

با تاسف سران قصر سفید از انجام بازیهای خونین و دوگانه خویش درس عبرت نگرفته بخاطر پنهان ساختن جنایات نظامیان پاکستانی از جمله اداره آی-اس-آی که بزرگترین تمویل، تسلیح، آموزش و پرورش دهنده صدها هزار تروریستان میباشند، هنوز هم افغانستان را مرکز تهدید به امریکا و جهان خوانده اند، در حالیکه بیش از 99 فیصد مردم افغانستان قربانی بازیهای تروریستان و هوس های کشور های توسعه طلب طی 4 دهه از جمله 18 سال گذشته بوده و میباشند .

بباور ما تا زمانیکه اراده واقعی به ختم جنگ نیابتی و تحمیلی به خاطر مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم که در آن طرف خط دیورند فعالیت مینمایند تصامیم صادقانه اتخاذ نگردد و فشار های نظامی، اقتصادی و سیاسی بالای حامیان تروریستان و مافیای بین المللی مواد مخدر وارد ننمایند نمیتوان با انجام بازیهای ریاکارانه و دوگانه سران قصر سفید و متهدین آن به ختم جنگ در کشور ما امیدوار بود.