ناپاسخگویی به چالش های جهانی؛ نشانه های زوال تمدن غربی!؟

نویسنده: مهرالدین مشید بحران های جهانی پدیده ی تمدنی یانتیجه ی…

عشق و محبت

رسول پویان در دل اگـر عـشق و محبت باشد نجـوای دل آهـنـگ…

جهان در یک قدمی فاجعه و ناخویشتن داری رهبران سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان در حاشیه ی حوادث؛ اما در اصل…

چند شعر از کریم دافعی (ک.د.آزاد) 

[برای پدر خوبم کە دیگر نیست]  ترک این مهلكه با خون…

مکر دشمن

  نوشته نذیر ظفر با مکـــــر خصم ، یار ز پیشم…

نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

«
»

از حادثه 11 سپتمبر سال 2001 تا به امروز 

فرهاد:

کنون با گذشت لحظه و روز ها

غبار تهمت و دروغ ناروا 

غبار حرف ها و گفته ها 

ز چهره های دوستان و دشمنان

 با آب زمین زدوده شد

و هرچه بود آزموده شد

( فانی)

نظر به گفته سران وقت دولت ایالات متحده امریکا حملات انتحاری بتاریخ 11 سپتامبر 2001 توسط القاعده بالای مرکز جهان در شهر نیویورک پنتاگون و غیره سبب گشته شدن 2993 تن گردید. حملات متذکره  را سران قصر سفید از جمله جورج بوش حملات تروریستی خواندند. و حمله به افغانستان غرض از قدرت برکنار کردن طالبان که به ادعای آنها که القاعده را پناه داده بودند آغاز نمودند.

 در حالیکه سران قصر سفید از هزینه کردن هفت صد میلیارد دالر در افغانستان و کشته شدن بیش از دوهزاروپنجصد سربازان خویش در هژده سال که گذشت حرف میزنند.

نتیجه هجوم قوت های امریکایی و متحدین آن طی هژده سال گذشته ازین قرار است، ویرانی بنیادهای بزرگ نظامی ، اقتصادی، افزایش هزاران تن مواد مخدر، گروه های تروریستی ، فقر، بیکاری، بیماری، خونریزی، تدویر انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه، شوراهای ولایتی با تقلب گسترده، افزایش انواع خشونت های خانواده گی، خصومت های قومی، لسانی، مذهبی، تنظیمی، حزبی، مبدل شدن افغانستان به پایگاه مافیان بین المللی مواد مخدر، میدان نبرد آزمایش انواع ایدولوژی ها ، و سلاح های پیشرفته زمینی، هوایی، بازار مصرفی، تهیه مواد خام کشورهای منطقه و جهان و غیره میباشد.

نهاد ها کشور ما را در ردیف چهار کشور فاسد و تهیه کننده نود فیصد مواد مخدر جهان معرفی کرده اند. چهل فیصد در زیر خط فقر زیست مینمایند، صدها هزار کودک به سوء تغذی مبتلا گردیده اند، ده ها هزار تن که نان آور خانه میباشند دست گدایی را بسوی هموطنان دراز میکنند یا مصروف کارهای توان فرسا میباشند. سازمان ملل متحد کشته شدن بیش از یک هزار کودک را در سالهای گذشته بزرگترین جنایت جنگی خوانده اند.

به نسبت لیلام نمودن هزاران دستگاه تولیدی خدماتی، تجارتی دولتی و مختلط به نرخ کاه ماش زیر بهانه خصوصی سازی و عدم حمایت لازم از تولیدات داخلی بیش از شش میلیون تن به خارج کشور مهاجرت نموده اند، هزاران تن آنها قربانی هوسیان قاچاقبران انسانها و طعمه نهنگ اوقیانوس ها گردیده، صدها هزارتن در کشورهای اروپا، استرالیا که بی شرمانه سنگ بشر دوستی را به سینه میزنند در هوای گرم و سرد زمستان در حالت بی سرنوشتی قرار داشته، شب و روز خویش را در عالم نا امیدی سپری مینمایند. بیش از سه میلیون تن به مواد مخدر مبتلا گردیده، هفتاد فیصد از جمله زنان به امراض های فزیکی و روانی دچار شده اند.

 کسر بیلانس تجارت نود چهار یعنی واردات نود چهار و صادرات شش فیصد در سالهای گذشته نشان میدهد اکثریت ادارات نتوانسته اند پلان رشد اقتصادی خویش را طی پنج ماه گذشته تطبیق نمایند. 

سیگار یا اداره بررسی امریکا در رابطه به افغانستان چندین بار از حیف و میل شدن صد ها میلیون دالر خبری را نشر نموده اند با وجود سرازیر شدن  قریب به یک صدها میلیارد دالر بنام کمک به مردم افغانستان در زندگی میلیون ها خانواده تغیراتی رونما نگردیده بلکه نسبت به سابق بدتر گردیده.

در شرایطی که خانه ملت یعنی پارلمان به میدان بازی یک عده ای زور گویان مبدل شده.

مولوی تره خیل در داخل ارگ  با سرپرست وزارت حج واوقاف برخورد فزیکی و آنرا توهین و تحقیر نموده، یک عده اوباشان به روز هژده سنبله  با فیر های هوایی یک تن پولیس را شهید و عده ای دیگر را زخمی ساختند.

محمد اشرف غنی میگوید که با زورگویان معامله نمیکنیم.

خلیل زاد بعد از نه ماه مذاکره با طالبان اعلان نمود که تفاهم نامه مذاکره طالبان و دولت امریکاه نهایی شده و بعد از قبول ترامپ امضا خواهد شد. در مقابل ترامپ زیر بهانه کشته شدن یک سرباز امریکایی و ده تن افغانان بی گناه آنرا لغو و به ادامه جنگ با طالبان تاکید نمود. سازمان ملل متحد در جلسه اخیر خویش مذاکره مستقیم بین طالبان و دولت افغانستان را یگانه راه ختم جنگ خواند. 

با تاسف سران قصر سفید از انجام بازیهای خونین و دوگانه خویش درس عبرت نگرفته بخاطر پنهان ساختن جنایات نظامیان پاکستانی از جمله اداره آی-اس-آی که بزرگترین تمویل، تسلیح، آموزش و پرورش دهنده صدها هزار تروریستان میباشند، هنوز هم افغانستان را مرکز تهدید به امریکا و جهان خوانده اند، در حالیکه بیش از 99 فیصد مردم افغانستان قربانی بازیهای تروریستان و هوس های کشور های توسعه طلب طی 4 دهه از جمله 18 سال گذشته بوده و میباشند .

بباور ما تا زمانیکه اراده واقعی به ختم جنگ نیابتی و تحمیلی به خاطر مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم که در آن طرف خط دیورند فعالیت مینمایند تصامیم صادقانه اتخاذ نگردد و فشار های نظامی، اقتصادی و سیاسی بالای حامیان تروریستان و مافیای بین المللی مواد مخدر وارد ننمایند نمیتوان با انجام بازیهای ریاکارانه و دوگانه سران قصر سفید و متهدین آن به ختم جنگ در کشور ما امیدوار بود.