گام بلند اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف نظامی

اتحادیه اروپا با امضای توافقنامه‌ای درخصوص ساختار فرماندهی دائم به ایجاد یک نیروی نظامی مشترک نزدیک‌تر شد.

اتحادیه اروپا

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، توافقنامه مزبور که به پسکو PESCO نیز معروف است، روز دوشنبه در بروکسل به امضای ۲۳ عضو از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا رسید. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حمایت از این اقدام از امضای این توافقنامه به عنوان “لحظه‌ای تاریخی” یاد کرد.

پسکو با حمایت مالی ۶/۵ میلیارد دلاری صندوق دفاعی اروپا اعضا را به استفاده از اقتصاد اروپا و پر کردن شکاف‌ها قادر می سازد.

این توافقنامه از ماه دسامبر اجرایی خواهد شد. کار بر روی این توافقنامه از سال گذشته و به دنبال عدم اطمینان‌ها به انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا و انتقادهای مداوم دونالد ترامپ‌، رئیس‌جمهور آمریکا از ناتو آغاز شد.

پسکو راهی برای تقویت توان نظامی اروپایی با هدایت آموزش‌های نظامی و تقویت لجستیکی از طریق شبکه‌ای در سراسر این قاره است. همچنین ایجاد واحد آموزش مشترک افسران نظامی از دیگر اهداف این معاهده ذکر شده است. .

برخلاف دیگر تلاش‌های نظامی اروپا، ناتو با پسکو مخالفتی نکرده بلکه آن را در جهت تقویت نظامی اعضای اروپایی خود دانسته است.

این توافق دفاعی که بخشی از اقدامات مشترک تحت رهبری آلمان و فرانسه است، به منظور از سرگیری همکاری‌های دفاعی در اتحادیه اروپا در پی خروج انگلیس از این اتحادیه محسوب می‌شود.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا این توافق را پنجره جدیدی در دفاع از اروپا دانست و گفت کشورهای عضو تاکنون بیش از ۵۰ پروژه در این زمینه با یکدیگر انجام داده‌اند.

وی با اشاره به این مساله که ناتو نقش اساسی خود را حفظ می‌کند، ادامه داد: اتحادیه اروپا می‌تواند منابعی را به ائتلاف نظامی ناتو ارائه دهد. هماهنگی میان اقدامات دفاعی کشورهای اروپایی باعث می شود تا هزینه‌ها در این زمینه بهتر سازماندهی شود. مساله اصلی در این باره مقدار هزینه‌ها نیست بلکه شراکت در این هزینه‌هاست.

در پی تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در ۲۰۱۴ مساله تقویت امور دفاعی در این اتحادیه بار دیگر در مرکز توجه قرار گرفته است.

اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان گفت: برای ما پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این مساله اهمیت پیدا کرد که باید استقلال خودمان را در زمینه دفاعی داشته باشیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این مساله را پیش کشید که کشورهای اروپایی عضو ناتو باید در هزینه های دفاعی شریک شوند.