چین و روسیه پس از 10 سال مذاکره بزرگترین قرارداد گازی تاریخ را امضا کردند

چین و روسیه بعد از سال‌ها مذاکره، روز چهارشنبه بزرگترین قرارداد گازی تاریخ را به ارزش 400 میلیارد دلار، به امضا رساندند. 

به گزارش  شبکه راشاتودی، شرکت «گازپروم» روسیه روز چهارشنبه بالاخره قراردادی به ارزش 400 میلیارد دلار برای صادرات گاز به چین، امضا کرد.

بیش از 10 سال بود که طرفین برای انتقال گاز، در حال مذاکره بودند. شبکه راشاتودی قرارداد امروز را «بزرگترین قرارداد گازی تاریخ» توصیف کرده است.

بر اساس این قرارداد، روسیه متعهد شده است به مدت 30 سال، سالانه 38 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به چین صادر کند. این قرارداد از سال 2018 وارد مرحله عملیاتی شده و صادرات گاز از طریق خط لوله‌ای در شرق چین، آغاز می‌شود.

این قرارداد قرار بود دیروز امضا شود، اما در لحظات آخر رسانه‌ها از عدم توافق طرفین خبر دادند. عدم توافق دیروز مسکو و پکن با ابراز خرسندی مقامات و رسانه‌های غربی همراه شده بود.

در ماه‌های اخیر در پی شکل‌گیری بحران در اوکراین، که اصلی‌ترین مسیر انتقال گاز از روسیه به اروپا به شمار می‌آید، بحث امنیت انرژی بیش از پیش اهمیت یافت. کشورهای غربی در این مدت روسیه را به اعمال تحریم و کاهش وابستگی به گاز وارداتی از روسیه تهدید کرده بودند.

قرارداد روز چهارشنبه، که روسیه را از خریداران اروپایی بی‌نیاز می‌کند، ضربه سختی به اروپایی‌ها خواهد بود و می‌تواند بر تصمیمات آتی آن‌ها در قبال بحران اوکراین اثرگذار باشد.