داستان کوتاه اعلان

 ندارم بخدا! نیست! والله ندارم! بلله ندارم!- ندارم و نیست…

با زهر پاشی های قومی نمی توان سیاه کاران تاریخ…

نویسنده: مهرالدین مشید زهر پاشی های قومی و فراافگنی های سیاسی در…

حقوق مالکیت آب دریاها بین کشورها

نوشته : کریم پوپل مورخ۴ جون 2023 افغانستان کشور محاط به خشکه…

                                     میله گل زرد

                        ولایت باستانی کاپیسا تجلیگاه نوروز                   جایگاه عیاران وجولانگاه مهمانان بهاری میباشد ظهور…

افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

«
»

پس از سیزده سال، نا آگاهی از ماجرای 11 سپتامبر ادامه دارد

تی یری میسان

ترجمه توسط حمید محوی

تی یری میسان نخستین منتقدی بود که تعبیر رسمی سوء قصد 11 سپتامبر را ناممکن اعلام کرد و از چنین واقعه ای نتیجه گرفت که تحول شگرفی در سیاست رژیم ایالات متحده روی داده است. در حالی که اغلب خوانندگان او توجه خاصی به این روز شگفت آور نشان می دهند، او به راهی که به آن متعهد شده است، علیه امپریالیسم در لبنان، در لیبی، و امروز در سوریه ادامه می دهد. تی یری میسان در اینجا یک بار دیگر روز شگفت انگیز 11 سپتامبر را مورد بررسی قرار می دهد.

شبکۀ ولتر| دمشق ( سوریه)| 11 سپتامبر 2014

تی یری میسان

رویدادهای 11 سپتامبر به شکلی که از سوی رسانه ها طرح ریزی شده بود در خاطرۀ عمومی حک شده است : به این معنا که از  سوء قصد عظیمی که  نیویورک و واشینگتن را هدف گرفت سخن گفتند ولی از تحولی که در قدرت حاکم روی داد و چهرۀ جهان را در چنین روزی عمیقاً تغییر داد هرگز چیزی نگفتند و آن را همچنان پشت پرده پنهان نگهداشتند.

در حواشی ساعت 10 صبح، وقتی که سوء قصد به برج های «وورد ترید سانتر» (World Trade Center) و پنتاگون صورت گرفته بود، مشاور ضد تروریستی کاخ سفید، ریچارد کلارک Richard Clarke برنامۀ « تداوم دولت » را به اجرا گذاشت. این برنامه هدفش جایگزین ساختن قوۀ اجرائیه و قضائیه در صورت وقوع تخریب در جنگ هسته ای است. در آن روز هیچ دلیل برای اجرائی ساختن چنین قانونی وجود نداشت. با اجرائی ساختن «تداوم دولت» جرج بوش به نفع دولت نظامی از مقام خود معزول  شد (مترجم : برای یک نصفه روز).

طی تمام آن روز، اعضای کنگره و گروه آنها زیر نظارت قدرت نظامی در پناه گاه های محافظت شده در نزدیکی واشینگتن، در مجتمع گرینبریه Greenbrier (ویرجینیای غربی) و مونت ودر Mount Weather مستقر ساختند.

قدرت حاکم از سوی نظامیان تنها در پایان روز به دولت غیر نظامی تحویل داده شد و رئیس جمهور جرج بوش تنها در ساعت 20 از طریق تلویزیون توانست برای شهروندان آمریکائی سخنرانی کند.

تمام آن روز، رئیس جمهور سابق جرج بوش سرگردان بود و از ترس این که مورد اصابت گلولۀ سربازان خودش قرار نگیرد، در خواست کرد که با زرهپوش فاصلۀ بین دو پایگاه نظامی را بپیماید و رفت و آمد کند. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین تمام روز سعی کرده بود تلفنی با رئیس جمهور آمریکا تماس بگیرد تا از هر گونه سوء تعبیر و اتهامی علیه روسیه جلوگیری کند، ولی موفق نشده بود.

نزدیکی ساعت 16، نحست وزیر اسرائیل، آریل شارون از طریق تلویزیون به مردم آمریکا اعلام کرد که از مدت های مدیدی با امور تروریستی آشنائی دارد و به آنها اظهار هم دردی کرد. در ضمن، آریل شارون اعلام کرد که سوء قصد ها به پایان رسیده است، ولی باید بپرسیم که  اگراو دستی در این ماجرا  نداشته، از کجا می توانست بداند که سوء قصدها به پایان رسیده است؟

می توانیم تا ابد دربارۀ نبود انسجام در تعبیر رسمی سوء قصدها گفتگو کنیم، ولی در یک مورد هیچ جای بحثی وجود ندارد : طرح تداوم دولت بی هیچ دلیل موجهی به اجرا گذاشته شد. در تمام دنیا، خلع رئیس جمهور و بازداشت اعضای پارلمان توسط ارتش یک نام بیشتر ندارد : کودتای نظامی.

در این مورد اعتراض می کنند و مدعی می شوند که رئیس جمهور بوش درپایان روز به مقام خود بازگردانده شد. مشخصا این همان موضوعی است که نئو محافظه کار اسرائیلی-آمریکائی ادوارد لوتواک Edward Luttwak در رسالۀ کودتای خود می نویسد. به باور او، یک کودتای خوب آنی است که هیچکس بدان آگاهی نداشته باشد زیرا آنهائی را که در قدرت هستند حفظ می کند ولی سیاست جدیدی را به آنها تحمیل می کند.

طی آن روز، اصل فوری تداوم دولت در ایالات متحده به اجرا گذاشته شد. در ادامۀ آن خیلی زود لایحۀ میهن دوستی به تصویب رسید. و اصل جنگ های امپریالیستی تأیید شد. چند روز بعد رئیس جمهور بوش در کمپ دیدوید آن را تأیید کرد : ایالات متحده می بایستی به افغانستان، عراق، لیبی، سوریه، لبنان، سودان، سومالی و سرانجام به ایران حمله کند.

امروز، تنها نیمی از این برنامه به اجرا گذاشته شده است. رئیس جمهور اوباما دیروز اعلام کرد که این طرح را در سوریه پی گیری خواهد کرد.

سیزده سال پیش، بسیاری از هم پیمانان ایالات متحده آنچه را که مثل روز روشن بود واپس زدند و پیشبینی های واشینگتن را ندیده گرفتند. تمام مواردی را که من در سیزده سال پیش پیشبینی کردم و امروز به وقوع پیوسته است، از سوی مخالفان من به « ضد آمریکائی بودن» من نسبت می دادند. به عنوان مثال، امروز شگفت زده هستند که ناتو از القاعده برای سرنگونی جمهوری عرب لیبی استفاده کرده است. در صورتی که من این موضوع را پیشبینی کرده بودم و درست از آب درآمد.

من افتخار می کنم که در آن دوران در مورد کودتای آمریکائی و جنگ هائی که در پی خواهد داشت، به افکار عمومی هشدار دادم، یعنی افکار عمومی که در مورد صحت ناممکن بودن تعبیر رسمی تردید داشت. با این وجود می بینم که هنوز برخی از جزئیات رویداد 11 سپتامبر از نظرها پنهان مانده است، مانند به هم ریختن دفاتر ساختمان آینزهاور  که به ضمیمۀ کاخ سفید است، یا موشکی که به وورد ترید سانتر اصابت کرده و توسط تلویزیون نیویورک فیلمبرداری شده است ( ویدوی زیز را ببینید)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vJOiB6wMVuM

جنگ همچنان در حال تخریب جهان مسلمانان است، در حالی که غربی ها گویا که دچار نابینائی شده و حرفهای خودشان را در مورد تخریب برج ها ادامه می دهند.