انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

«… هم اسلحه، هم فاحشه، هم مواد مخدر»، یا پطر پاراشنکو

 poras

گریگوری کالیادا

(Grigoriy Kolyada)

http://www.fondsk.ru/news/2014/05/23/i-oruzhie-i-prostitutki-i-narkota-ili-petr-poroshenko-27651.html

مترجم: ا. م. شیری

۴ خرداد- جوزا ۱۳۹۳

صرفنظر از میزان مشارکت مردم در انتخابات رئیس جمهوری اوکراین در روز یکشنبه (۲۵ ماه مه)، نتیجه آن، به باور عمومی، از پیش مشخص شده است: پاراشنکو، فرد مورد علاقه آمریکا را رئیس جمهور اعلام خواهند کرد. نقشه جغرافیائی اولویتهای انتخاباتی که برای ۲۵ ماه مه تعیین شده، اوکراین را باز هم بیشتر تقسیم خواهد کرد: تولید کننده شکلات و سارق «نجیب» پولهای کشور را در بخش قابل ملاحظه ای از کشور بعنوان رئیس جمهور نخواهند پذیرفت. حتی در صورت اداره مستقیم اوکراین با اشاره دست بایدن،نولاند و پائت، پاراشنکو هیچ شانسی برای متوقف ساختن جنگ خونین داخلی ندارد. بویژه اینکه، آمریکائیها چنین وظیفه ای را برای «خرگوش شکلاتی» تعیین نکرده اند…

میلیاردر پاراشنکو، کسب و کار خود را با شستن پولهای کارگاهداران کهنه اتحاد شوروی آغاز کرد. افسانه های حاکی از چگونگی موفقیت کسب و کار فردی پاراشنکو ابداعی هستند. روابط جنائی پدرش که در سال ۱۹۸۶ بجرم سرقت ثروتهای هنگفت محکوم و به زندان افتاد، به کمک او شتافتند. پدرش بعد از آزادی از زندان، ابتدا به تجارت مشغول شد و سپس پسرش را به این کار جلب نمود. به تجارت کثیف مشغول شدند: همه چیز از تصرف اموال دولتی بوسیله باندهای مسلح آغاز گردید. پاراشنکوها فقط اوکراین را تهدید نمی کردند. وکیل دادگستری مشهور کی یف، تاتیانا مونتیان، کار خانوادگی آنها در ترانسدنسترویا را (جمهوری خودمختار جدایی طلب مولداوی. م.) بخاطر می آورد: «وحشتناک بود: هم اسلحه، هم فاحشه، هم مواد مخدر حمل و نقل می شد، و همه آنها را این پدر و پسرک هدایت می کردند». در مقابل همه این خدمتگزاریها، در سال ۲۰۰۹ پطر پاراشنکو از پدرخوانده خود،  ویکتور یوشنکو، عنوان قهرمان اوکراین را برای پدرش خرید.

پطر پاراشنکو در سایه تلاشهای خستگی ناپذیر در بکارگیری پولهای بودجه برای خدمت به کسب و کار شخصی وسیعا شهرت یافت. استاد پولسازی «زیرمیزی»-  رئیس جمهور آینده بخشی از اوکراین خواهد بود. او بارها به فساد مالی در مقیاس بزرگ، به لابیگری علنی، به تقلب و دستکاری در بودجه، به فرار از پرداخت مالیات، به معاملات غیرقانونی هنگام خرید سهام مؤسسات، به تهدید به قتل مخالفان سیاسی و رقبای خود متهم شده است. با این حساب، آنکه برای سرقت پولهای بودجه تلاش می کند، نه یک دله- دزد خرده پا، بلکه یک الیگارش واقعی، صاحب امپراطوری عظیم کسب و کار چندین رشته ای می باشد.

در رتبه بندی جهانی یهودیان ثروتمند بر اساس لیست مجله آمریکائی فوربس (Forbes)، پطر پاراشنکو با داشتن ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون (یک میلیارد و ششصد میلیون) دلار ثروت، در ردیف ۱۳۰ جای گرفته است. نام اصلی رئیس جمهور آینده اوکراین پطر والتسمان است. این الیگارش نام خانوادگی پارشنکو را از مادر یهودیش به ارث برده است.

در گذشته پاراشنکو یکی از حامیان مالی حزب «اوکراین ما» و ویکتور یوشنکو بود. پاراشنکو، مالک «کانال پنجم» می باشد، که طی سالیان زیادی به تبلیغات خشن ضد روسیه مشغول است. تا زمانهای اخیر، سود کمپانی «روشن»(Roshen) متعلق به او از کار در بازارهای روسیه سالانه به صدها میلیون دلار بالغ می شد. بر اساس شاخص های سال ۲۰۱۲ سهم روشن از بازار محصولات قنادی روسیه ۳ و ۲ دهم درصد (رتبه ۶ در میان تولید کنندگان) بود. پاراشنکو پولهای بدست آورده از روسیه را همواره برای اجرای پروژه های ضد روسیه مصرف می کرد.

نامزد امروزی ریاست جمهوری و رئیس جمهور فردا، مبارزه برای بازپس گیری کریمه و دفاع از اوکراین در مقابل «تجاوز خارجی» را اولویت خود می نامد. پیدا کردن پیشنهادات مشخص در برنامه پیش از انتخاباتی پاراشنکو دشوار است، چرا که هیچ پیشنهادی در آن وجود ندارد. جای آنها را دعوت به ساختن اوکراین «آزاد و اروپائی»، «بازسازی ارتش» و غیره گرفته است. هرگاه که پاراشنکو از «میهن پرستی»، «اتحاد ملی»، «دفاع از حقوق بشر» جرف می زند، بسیاری از مردم اوکراین احساس انزجار می کنند.

پطر پاراشنکو حتی بعنوان یک آفتابپرست سیاسی مشهور است. این الیگارش برای دست درازی به حزانه دولتی با وقاحت خاصی به داخل سیاست اوکراین وارد شده است که کوتاه کردن دست او از آنجا دیگر ممکن نیست. با وجود همه هوسها و عطش آشکار به قدرت، او فاقد تیم نامدار، مستعد و متخصص می باشد. نه فکری دارد و نه برنامه ای برای عمل. فقط پول دارد و آرزو برای کسب قدرت و داشتن پول باز هم بیشتر.

اکنون پطر پاراشنکو با وجود کنترل گروههای منطقه ای حاکم در استانهای وینیتسیا، ولین، چرنوویتسک و زاپاروژی، آرزوی تصاحب همه اوکراین را در سر می پروراند. توطئه های سیاسی پاراشنکو، که نامش با دهها جنجال پیوند خورده، هیچ حد و مرزی نمی شناسد. او یکی از پرسوناژ منفور و عنصر فاسد شماره یک اوکراین بوده و خواهد بود. ، برغم شکست دهها نقش پاراشنکو در سیاست بزرگ اوکراین، اکنون در سایه حمایت های همه جانبه واشنگتن، او خودش را برای نشستن بر صندلی ریاست جمهوری آماده می کند.

***

متمم مطلب:

مشخصه بارز و اصلی دوران حاضر خطری است که امپریالیسم جهانی بسرکردگی امپریال- فاشیسم آمریکا متوجه همه خلقها، ملتها و کشورهای جهان کرده است. بسخن دیگر، تضاد اصلی و اساسی دوران حاضر، تضاد میان خلقهای منکوب شده و ستمدیده جهان در کشورهای مستعمره و نیمه مستعمره، در کشورهای تاراج شده و عقب نگه داشته شده، کوچک و تضعیف شده با امپریالیسم جهانی است که بدون تمرکز روی آن، حل هیچیک از مشکلات و معضلات عموم بشری قطعا امکان پذیر نیست. بدون شناخت امپریالیسم و سیاستهای ضدانسانی آن، بدون شناسائی و افشای عوامل و مزدوران داخلی آن در هر کشور جهان، هر گونه حرف حدیث از مبارزه برای استقلال و آزادی کشور ها، برای رفاه و امنیت سیاسی و اجتماعی انسان چیزی بیشتر از سخن سرایی پوچ و بی پشتوانه نمی تواند باشد.

در طول تقریبا دو و نیم دهه پس از تجزیه و حذف اتحاد شوروی از نقشه سیاسی جهان، امپریالیسم جهانی دهها کشور دیگر، از جمله آنها، همه کشورهای اروپای شرقی، یوگسلاوی، افغانستان، عراق، سومالی، سودان، لیبی، سوریه، اوکراین، هندوراس، ساحل عاج، مالی، یمن و غیره را به آشوب کشیده، اشغال، تجزیه و ویران کرده، میلیونها انسان را بقتل رسانده و دهها میلیون نفر را از خانه و کاشانه خود آواره جهان ساخته است و در همه و یا اغلب این کشور منفورترین مزدوران و دست آموزان خود را که عمدتا از میان دلالان مواد مخدر و روسپیگری، اعضای باندهای جنایتکاران سازمانیافته، گروههای تروریستی- فاشیستی و ملی گرایان افراطی برگزیده، بر سریر قدرت نشانده است. حاکمان کنونی همه کشورهای اشغالی، بویژه، در قلمرو سابق یوگسلاوی، افغانستان، لیبی، هندوراس، اوکراین و سایره، نمونه بارز همه مدعیات فوق هستند.

بنا بر اینها، کمترین کوتاهی از افشای سیاستها و ماهیت ضدبشری امپریالیسم جهانی، بی توجی به شناخت عوامل و مزدوران داخلی ملون آن، موجب «خوابیدن شتر» امپریالیستی بر در خانه ما نیز خواهد بود. پس، بهوش باشیم!

مترجم