افغانستان و روز هار دشوار و سرنوشت ساز

نویسنده: مهرالدین مشید زمامداران و سیاستگران چهل سال اخیر نزد مردم…

مولانا عشقی برای وطن و زادگاه و مردم خود نه…

به بهانه ی پاسخی بر پرسشی اندرباب   نقد مولانای بلخ  نوشته…

شماره چهارم سال بیست و سوم گاهنامه محبت

شماره چهارم سال بیست و سوم گاهنامه محبت به…

مرور سطحی بر طرح سفارت امریکا که به تلویزیون طلوع…

تلویزیون طلوع یک سرخط خبری متحدالمال دارد که میگوید (…

درکنگینه زبان

جستاری : از دکتر حمیدالله مفید سخن شصت وپنجمین تنوین وکاربرد آن…

کیستی، چیستی، چراستی...؟

نوشته ی محمد عثمان نجیب                           خدا زندان نه دارد یک دوست خوب…

د دوحی د سولې هوکړه، او څو عملي وضاحتونه!

لیکنه:  قاضي نجیب الله جامع۱. د افغانستان د حکومت او…

خیانت نعمت الله شهرانی در تصویب قانون اساسی نتایج منفی…

توصیه ی مهم! محمد عثمان نجیب مقرری آقای ریاض جوان فرمایشی آمده…

پاسخ به برخی سؤالات و انتقادات دربارهٔ سند تحلیلی

عمده بودن محور مبارزهٔ ضدامپریالیستی در مرحلهٔ کنونی به‌چه معنا…

نگاهی به یک حدیث و برگردان یا ترجمه جعلی آن

نوشته دکتر حمیدالله مفید  چندی پیش در برخی از رسانه های…

نه دولت صلح می خواهد و نه طالبان

   نوشته ی : اسماعیل فروغی      جارزدن بی ترس و تشویش رییس…

شام غم در نیمروز

شام سیاه در ادبیات فارسی نمود غم واندوه است .…

عارف بمانید فرزندان وطن

حال دلی به بهانه ی پاسخ گفتن به نامه ی…

ترنم های بی نمکی از من

محمدعثمان نجیب  اشک و‌ خونیم و دود و آتش  اسیریم،  اسیر بی خرد…

دور دوم گفت و گو های قطر مرحلۀ دشوار و…

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان فقط صلح می خواهند و  صلح…

شمارۀ 13 ماهنامۀ اعتراض

شمارۀ 13 ماهنامۀ اعتراض

گفتار حقوق بشر

چهار گفتار پیرامون حقوق بشر https://youtu.be/X60J3pd4778 https://youtu.be/v1HM0kHX930 https://youtu.be/3BBWSUdYjXs https://youtu.be/ezyTCvbU688

ترامپ استثناء نیست، محصول وضعیت کنونی جهان و آمریکاست 

بیانیه حزب کار ایران (توفان) "اگر انتخابات چیزی را تغییر میداد…

از دریچه ی بی در من

محمدعثمان نجیب  تو شام کدام سخنی تو شعر کدام دهنی نه هم سخنی…

«
»

نتایج روز بزرگ

امیرعلی ابوالفتح
نتایج روز بزرگ

مهمترین روز در تقویم انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا موسوم به ” سه شنبه بزرگ” در اردوگاه دموکرات‌ها با پیروزی جو بایدن به پایان رسید.

در این روز، معاون رییس‌جمهور سابق آمریکا توانست در اغلب ایالت‌ها و یک منطقه ماورالبحار آمریکا – جزیره ساموا – که انتخابات مقدماتی برگزار کردند، به پیروزی دست یابد. درحالی که سناتور برنی سندرز بر اساس نتایج آرای شمارش شده از رتبه نخست تعداد نمایندگان متعهد کنوانسیون ملی حزب، به رده دوم تنزل یافت. پس از سندرز نیز سناتور الیزابت وارن و میلیارد نیویورکی، مایکل بلومبرگ با فاصله زیادی در رتبه‌های سوم و چهار قرار گفتند.  
البته هنوز زود است تا تکلیف نامزد نهایی حزب دموکرات و رقیب دونالد ترامپ جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا مشخص شود. تا پایان رقابت‌های درون حزبی، بیش از ۳۰ ایالت و منطقه ماورالبحار امریکا باید انتخابات مقدماتی برگزار کنند. ممکن است در ادامه این انتخابات، سندرز بار دیگر جایگاه پیشین خود قبل از روز “سه‌شنبه بزرگ” را به دست آورد. در عین حال پیش‌بینی می‌شود تا پایان انتخابات مقدماتی، هیچ یک از نامزدها موفق نشوند به حد نصاب ۱۹۹۱ رای نمایندگان متعهد برای تصاحب عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در کنوانسیون ملی را برسد. دراین صورت، سرنوشت انتخابات مقدماتی در دستان اَبَر نمایندگان یا نمایندگان غیرمتعهد قرار خواهد گرفت که فارغ از نتایج انتخابات در ایالت‌ها، به نامزدهای مورد نظر خود رای می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود که اغلب اَبَر نمایندگان که در زمره نخبگان سیاسی و حزبی به شمار می‌آیند، به بایدن رای دهند تا معاون رییس‌جمهور سابق، سناتور چپگرا و منتقد سیستم سیاسی در آمریکا را از گردونه‌های رقابت خارج کند.

با این حال، انتخابات این دور از رقابت‌های مقدماتی دموکرات‌ها تاکنون چند نکته مهم را نمایان ساخته است. اول اینکه اَبَر ثروتمندانی مانند مایکل بلومبرگ صرفا با توزیع بی‌محابای پول در کمپین‌های انتخاباتی قادر نیستند انتخابات را بخرند. دوم اینکه پشیبانی تمام قد سران و نخبگان حزبی موسوم به “تشکیلات” از بایدن لزوما پیروزی قاطع نامزد مورد نظر را تضمین نمی‌کند. نهایتا اینکه تبلیغات گسترده علیه سندرز به عنوان فردی سوسیالیست، انقلابی و حتی یهودستیز، تاثیری وسیع در حذف نماینده طیف تحولخواه در جامعه امریکا بر جای نخواهد گذاشت.  

از این‌رو به نظر می‌رسد جدال جریان مرکزگرای حزب دموکرات به نمایندگی جو بایدن و جریان چپگرا و ترقی‌خواه حزب به نمایندگی برنی سندرز در هفته‌های آینده شدت بگیرد. سران حزب دموکرات نگران هستند که شعارها و وعده‌های سندرز، در نهایت ثبات سیاسی و حزبی را در آمریکا برهم زند و به شورش فکری توده‌های خشمگین از وضع موجود در این کشور بیانجامد. برخی حامیان طیف مرکزگرای حزب دموکرات حتی با شکست در برابر ترامپ جمهوریخواه راضی هستند تا اینکه سندرز چپگرا به کاخ سفید راه یابد. به عنوان مثال، کریس متیوز، مجری معروف ام‌اس‌ان‌بی‌سی بعد از پیروزی سندرز در انتخابات نوادا گفت: «بهتر است دموکرات‌ها چهار سال دیگر ترامپ را در کاخ سفید تحمل کنند تا این که سندرز به پیروزی برسد». با این حال، نتایج انتخابات سوم مارس نشان داد خلاصی شدن از دست سندرز راحت نخواهد بود.