مقام سابق سیا: آمریکا مدتهاست که خودش در انتخابات دیگر کشور‌ها مداخله می‌کند

یک مقام سابق سازمان سیا اذعان کرد آمریکا در حالی از روسیه انتقاد می‌کند که خودش در چند دهه گذشته در انتخابات دیگر کشور‌ها مداخله کرده است.

به گزارشراشا تودی، به دنبال اعلام جرم آمریکا علیه تعدادی از اشخاص و نهادهای روسیه به بهانه دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری 2016، یک مقام سابق سازمان سیا روز گذشته اعلام کرد که خود آمریکا در چند دهه گذشته در انتخابات ریاست جمهوری کشورهای دیگر مداخله کرده است.

بر اساس مقاله ای که روز گذشته در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، «استیون هال»، یک مقام بازنشسته سازمان سیا اعلام کرد: اگر از هرکدام از افسران سازمان های اطلاعاتی آمریکا پرسش کنید که آیا روسیه قوانین را زیرپا گذاشته و یا اقدام عجیبی انجام داده است، پاسخ منفی است. خود آمریکا هم هرگز برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری کشورهای دیگر تعلل نکرده است.

استیون هال که در سال 2015 پس از 30 سال خدمت در سازمان سیا، بازنشسته شد، افزود: آمریکا خودش هم در چنین اقداماتی در گذشته دست داشته است و همچنان هم به چنین کارهایی ادامه می دهد.

لاک جانسون، پژوهشگر دانشگاه جورجیای آمریکا که از دهه 1970 درباره سازمان سیا مطالعاتی را انجام می دهد، اعلام کرد: ما هم با استفاده از پوسترها، جزوه ها و بنرهای مختلف اطلاعاتی غلط را در روزنامه های کشورهای دیگر منتشر می کنیم و از این طریق آن اخباری که مناسب برنامه های آمریکاست را در روزنامه های آنها می کاریم. تعداد چنین اخباری در روزنامه های کشورهای دیگر در روز بین 70 تا 80 مورد است.

این دو مقام آمریکایی اعلام کردند که زمانی که آمریکا چنین کارهایی را انجام دهد،  به نفع دموکراسی کشورش است.

بر اساس تحقیقاتی که «داو لوین»، عضو مؤسسه سیاست و استراتژی دانشگاه «کارنگی ملون» در شهر پیتسبورگ انجام داد، آمریکا بین سال‌های 1946 تا 2000، دستکم 81 بار در انتخابات ریاست جمهوری کشورهای دیگر مداخله کرده است. در میان این آمار تعداد کودتاهای نظامی که در نتیجه دخالت آمریکا رخ داده است، ذکر نشده است. دولت آمریکا به عنوان بخشی از تحقیقات رابرت مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ارتباط اعضای تیم ترامپ با مقامات روس، روز جمعه علیه 13 شخص و 3 نهاد روسیه به بهانه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام جرم کرد.

اتهامات مطرح شده علیه این 16 فرد و نهاد، حمایت از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تلاش برای بی اعتبار کردن هیلاری کلنیتون، نامزد دموکرات انتخابات و خرید تبلیغات سیاسی مطرح شده است.

این درحالی است که روسیه تاکنون بارها ادعای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تکذیب کرده است.