دیالوگ

https://www.youtube.com/watch?v=j-Nr0pI5vJ4&ab_channel=dparsa

خلوت دل

رسول پویان نمـی پـرســد ز احـوال دل تـنـهـایی تـنهایم نمی داند کسی…

تا کی ز دستِ!

امین الله  مفکر امینی       2024-20-02! تا کــی ز دسـتِ  مـــلا و محتــسب کشیم عـــذاب شرم…

بازی های جدید استخبارات پاکستان و اختلاف فریبنده ی اسلام…

نویسنده: مهرالدین مشید در این روز ها گزارش هایی به نشر…

اجلاس دوحه هیاهویی پوچ

سیامک بهاری اجلاس دو روزه دوحه درباره بحران افغانستان به سرپرستی…

جمهوری متحد ضداستعماری عرب

دانیل (دَنی) شاو ــ پیش از سوم ژانویهٔ ۲۰۲۰ایرانی، ایرانی بود    …

زرع گندم در افغانستان

انواع گندم  در مناطق مختلف افغانستان پیشگفتار این کتاب برای چند منظور…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

«
»

ما و انتخابات

 

8 اکتوبر 2018

انتخابات یك پروسه ملی و مربوط و مرتبط با سرنوشت ملی مورد توجه قرار میگیرد ، بدینرو انجمن حقوقدانان افغان در اروپا با احساس مسئولیت در قبال سرنوشت مردم پروسه انتخابات را تعقیب و بخاطر جلب توجه هموطنان عزیز در داخل و خارج كشور موارد اتی را مطرح مینماید :

با تمام موانع و مشكلات عدیده كه در برابر اعمال حق حاكمیت ملی كه مطابق به اصول قبول شده حقوق بین المللی و بر طبق قانون اساسی نافذ كشور به طور انحصاری بمردم تعلق دارد ، هرگونه بی تفاوتی در قبال اعمال دقیق این حق كه از طریق انتخابات تحقق میابد ، به مفهوم بی توجهی به سرنوشت وطن پنداشته میشود . بدینرو اشتراك گسترده مردم در پروسه انتخابات مبین سیاسی شدن جامعه و ارتقای درك از اهمیت حقوق سیاسی شان میباشد .

این حق مردم و شهروندان در حقوق بین المللی و در مواد ( ٢١ ) و ( ٢٥ ) اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مسجل گردیده و بر طبق ان ” هر كس از حق انتخاب شدن و انتخاب كردن برخوردار ” میباشد . ماده چهارم قانون اساسی افغانستان حاكمیت ملی را متعلق بملت میداند و مردم به صورت مستقیم و یا از طریق نمایندگان انرا اعمال میدارد . ماده ( ٣٣ ) حقوق انتخاب كردن و انتخاب شدن مردم را مسجل و در ماده ( ٨٣ ) قانون اساسی شرایط انتخاب شدن به ولسی جرگه بقانون خاص كه همانا قانون انتخابات است محول گردیده است .

انتخابات بمثابه پروسه ملی باید بیك كمپاین بزرگ ملی دربرابر موانع و عوامل مانع اعمال این حقوق مردم مبدل گردد.  در بعد داخلی بزرگترین مانع اعمال حق مردم همانا فساد و فسادسالاران است ، یك اقلیت منفور متشكل از تاجران دین ، تیكه داران ” جهاد ” ، دكانداران قوم و جلابان سیاسی مانع گذار افغانستان بشاهراه صلح و ترقی و حاكم شدن مردم بسرنوشت ملی شان میباشند . در افغانستان فعلی که ” اكثریت ” های واقعی عبارت از زنان ، جوانان و فقیران میباشند ، بسیار خوب است كه قانون انتخابات ” تبعیض مثبت ” را در مورد زنان مرعی و حضور حداقل شصت تن از زنان را حتمی ساخته و همچنان یك تن از هموطنان هندوباور و سك باید عضویت ولسی جرگه را كسب نمایند . مشروعیت نسبی انتخابات در گرو تطبیق قانون نهفته است تا زمینه های واقعی برای ابراز رای مردم ایجاد گردد . البته در كمرنگ شدن سایه زور و زر سالاران مردم مجال میابند تا بهترین نمایندگان زنان و جوانان اینده نگر و با برنامه ، غیر الوده به فساد و فساد سالاران را انتخاب و ” چورالمان ” موجود را به پارلمان و خانه مردم مبدل سازند .

پروسه انتخابات باید فرهنگ سیاسی نو مبنی بر تساهل ، همدیگر پذیری را عام سازد و زمینه های تقرب و وفاق ملی را استحكام بخشد . رای در انتخابات نه تنها حق ، بل عزت و وسیله تغیر جامعه و ” نه”  گفتن بدشمنان اسایش مردم است و چگونگی كاربرد درست ان به شهروند ازاد معنی می بخشد ، بدینرو وجیبه انسانی و قانونی هر شهروند افغان است تا از ان بمثابه آبرو خود پاسداری نماید . شفافیت در انتخابات یكی از اصول اساسی اعمال دقیق حقوق مردم است و این مأمول فقط در حضور گسترده و اگاهانه مردم و نظارت مستدام شان بر پروسه ها تحقق خواهد یافت . البته درین ارتباط پذیریش نتایج انتخابات شفاف نیز یك ركن اساسی پنداشته میشود ، جلابان سیاسی از اصطلاح شفافیت استفاده ابزاری مینمایند و برای این اقایان شفافیت یعنی اعلام پیروزی خودشان معنی میدهد .

انجمن با مراجعه به كمیسیون مركزی انتخابات أكیداٌ متقاضی است تا زمینه اشتراك افغانان خارج از كشور را در پروسه انتخابات فراهم سازند ، تا هر افغان ، بشمول افغانان دارایی تابعیت دوم که بر طبق قوانین نافذ افغانستان و کشور های پناهنده پذیر دارای حق راٌی میباشند ، نیز در هر كجایی از جهان كه قراردارد و بر طبق حكم قانون حق اشتراك در انتخابات را دارد ازین حق خود استفاده نماید . در پیوند با همین موضوع انجمن از كاندیدان پیشگام و تمام نهاد حقوقی و مدنی و مدافعان حقوق بشر متمنی است تا ازین داعیه برحق دفاع و با ما همصدا باشند.

.

با تجدید احترامات فائقه

 

از نام هیاٌت اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

میر عبد الواحد سادات

رئیس انجمن