یک سخنور دینی در مقام تحقق اساسی ترین «سنت پیامبر»

محمد عالم افتخار ساعاتی پیش «شوخی، ورزش و مسابقه پیامبر ص…

گوهر دوست داشتنی

هرسنگ سیه  گوهر پرتو فگنی نیست  هر بوی گلی عطر گلاب…

دمی از خیالات منی....ناتوان

عثمان نجیب شهر خیال من شاهکار معماری تست من در حکمت هنرت صد…

خصم وطن

محمد اسحاق ثنا ونکوور - کانادا چند ای خصم بسوزد وطن از…

ترنج های تلخی از باغبانی من

دوستان گرامی! چند سطر بداهه و بی سر و پا تخیلی…

مناعت انسانی بهتر از تکبر و نادانی است

               بودجه ی ملی سرمایه ی شخص و‌ میراثی دولت ها…

بایدن به ما کم از ترامپ نیست

دل خوش نه کنید    بایدن به ما کم تر از ترامپ…

دولت جدید امریکا شاهین بخت را برسرِکی خواهد نشاند ؟

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       با رویکارآمدن دولت جدید درامریکا ،…

دست ازجمهوری کوبا کوتاه!

حزب کمونیست بلاروس م. چابکی: سیاست جمهوری کوبا همیشه مبارزه با پدیده…

مهره های سوخته را نباید دیگر به صدر مجلس راه…

نویسنده: مهرالدین مشید کاروان صلح را صالحان به منزل مقصود می…

نامه سرگشاده به آقای مآس، وزیر امورخارجۀ آلمان

(به زبان‌های فارسی و آلمانی)  هامبورگ، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ جناب آقای مآس،…

ترامپ در بی خوابی شکست و افتضاح می…

 .تا این دم روسیه و چین و هند و ...…

کردگار من تویی

تا که دانم خویشتن را ، درکنار من تویی در زمستان،در…

یاد وطن!

امین الله مفکر امینی 2020-27-12 یادی وطن آمد ز مــــوج گــــــــل…

دموکراسی قلدری ترامپ را دور پرتاب کرد

دموکراسی قلدری به ناچار ترامپ را دور پرتاب کرد دموکراسی…

بی توجهی به فرهنگ همانند ویران کردن تندیس های بوداست

        نوشته ی : اسماعیل فروغی        اخیراً خبرشدیم که دولت افغانستان برای…

په افغانستان کې سولې ته د لاسرسۍ په موخه د…

په اوسني ډير ستونزمن اوبحراني چاپېريال کې زمونږ کړیدلي او…

بلبل عشق و طرب

رسول پویان نـوا از سـیـنــۀ آتـشـفـزای نی زنــد فـوران نیستان آتـشی افروخته…

Unprecedented Assault on Free Speech

By Fateh Sami 17/01/21 Who are behind the recent terror attacks in…

حق سکوت دادن ها جریان تاریخ را عوض نمی کند

نویسنده: مهرالدین مشید از آنجا که فلسفهء تاریخ به تعبیری از…

«
»

مارا تپک خور جهان ساخته اند

بحث روی پاکستان وتروریسم در جمله بدیهیات حساب میشود ونیاز به برهان وسند ندارد .مهارت پاکستان در گسترش شاخ وپنجه سیاست مشهود حمایوی اش از تروریسم ان کشور را به بازی کن دارای مدارج بلند تر در مسائل مربوط به جنگ وصلح افغانستان مبدل کرده است .

نباید کذشت زمان سیاست ان کشور را بحیث یک واقعیت پذیرفتنی نزد افغانها در بازی های ویرانگر چهل ساله تمثیل نماید  زیرا تداوم برخی پروسه ها نزد نسلهای بعدی بحیث یک تعامل قبول شده وبعضآ عنعنوی و اعتقادی جا میگیرد ودر صورت استمرار ان تاریخ طبق میل سلطه جویان رقم زده میشود.

با تاسف صفحه تاریخ افغانستان طوری ورق میخورد که اهسته اهسته برخی حقایق زیر سایه تبلیغات وارونه برای نسل جوان غیر از انچه که گذشته است افاده میگردد واین شیوه کار ریشه های حقایق تاریخی ، کینه ورزی ها وویرانگری های ناشی ازان را مستور ساخته نسل اینده از درک کنه حقایق محروم میماند وتن به حقانیت چیزهای میدهد که بر حق نبوده ، عامل وباعث ویرانی کشور گردیده است .

پاکستان وحامیان ان روی همین خط در حرکت اند تابتوانند اینده را زیر نام‌اسلامیت ، منافع مشترک طرفین وصلح بعد از چهل سال جنگ به نفع خود بنگارند وروان مجموعی جامعه افغانی را بسود سلطه جویی ، بهره گیری وغارتگری خود اماده قبول سیاستهای ویرانگر وتوسعه طلبانه سازند .

زمانیکه گاو شیری جهاد ، پول واسلحه را ازغرب برای تغذیه جهاد در پاکستان سرازیر میساخت ، حاکمان نظامی پاکستان خاک وسرزمین شان رادر اختیار همه جاسوسان غرب وعرب وا گذاشتند وخوب بهره بردند . حالا با چرخش ظاهری از امریکا در جبهه روسیه ، چین وایران میخواهند در ظرفیت دیگر موقفشان را نسبت به افغانستان حفظ نمایند .

جمهوری توده ای چین در زمان جهاد داغ حمایت از تروریسم را علیه افغانستان و همسویی با امریکا در جبین داشت . ” در کتاب سفید ” که از طرف وزارت خارجه جمهوری دموکراتیک افغانستان به نشر رسیده بود از چند پایگاه تربیت تروریستی مجاهدین در ایالت سینکیانگ ان کشور نام برده شده بود .

چین از حامیان پاکستان است وپاکستان مهد وجایگاه تروریسم که انرا به افغانستان صادر میکند . دولت چین در حمایت ازین حرکت ضد بشری پاکستان بی نقش نمیباشد ، هرگاه فشار های جهانی بر پاکستان وارد شود چین حاضر میشود خلای ناشی ازان فشارهارا پر سازد .

دستگیری ده تروریست تبعه چین در کابل میتواند راه را برای رسیدن سر نخ های جدید این پدیده  هموار سازد .

پاکستان وچین به دولت  ضعیف افغانستان توصیه های  اخطار گونه در مبارزه با تروریستان میدهند .

چین به دولت افغانستان در پیشبرد تحقیقات درمورد تروریستان ان کشور میگوید سکوت کن و یک روز بعد اسلام اباد اخطار میدهد که افغانستان از تبلیغات علیه ان کشور در حمایت از تروریستان دست بردارد درغیر ان پروسه مذاکره وصلح با طالبان لطمه می بیند .

پاکستان صلح ومذاکرات مربوط به انرا گروگان گرفته توانسته است حمایت امریکارا درین عرصه حفظ نماید .

هر باریکه نظامی ها وسیاسیون امریکا به کابل می ایند از اسلام اباد هم دیدن میکنند ، حالا پاکستان با کسب حمایت قدرتهای بزرگ‌نقش مرکزی  در اداره طالبان و سمتدهی جریان مذاکره برای صلح را بازی میکند .

وظیفه دولت افغانستان بود تا اجماع های جهانی  ومنطقوی را به جانب خود بر می گشتاند تا میتوانست در اسناد امضاء شده امریکا وطالبان جایگاه اصلی تحقق روند صلح را کسب میکرد ، دولت به فشارها تن میدهد وجانب اصلی مقابل ان یعنی پاکستان با بالا دستی امتیاز میخواهد ، مزدوران داخلی ان طرحهایش را تبلیغ میکنند .

افغانها بهر جانبی که دست داده اند ان جانب خاری در دست پنهان داشته است .این حاکمیت در مدت بیست سال نتوانست خود شود وخودرا بسازد تا در تعامل با بازیگران جهانی ومنطقوی مورد رعایت قرار گیرد .

بغرنجی جریان مذاکرات از یک طرف و خدشه پذیری وحدت نظر وعمل جانب افغانی در داخل از سوی دیگر ایجاب میکند تا دولت با سینه فراخ در جهت ایجاد تفاهم ملی برای مذاکره وصلح عمل نموده نگذارد دستهای مرئی ونا مرئی ، سری وعلنی در تخریب پروسه آغاز شده خلل اندازد وباعث پیشبرد امیال پاکستان گردد .

سرزمینی که میدان جنگ قدرتهای جهانی ومنطقوی شده است بسیار اسیب پذیر است ، چین وپاکستان باهند ، ایران وچین وروسیه با امریکا درین گستره در نبرد اند .

در گذشته ها در تاریخ میخواندیم که این سرزمین پا مال سم ستوران عرب وعجم گردیده بود حالا به چشم می بینیم که ما پامال تاخت وتازهای قدرتهای جهانی ومنطقوی شده ایم ولی هیچ بخود نمی ائیم .

بیرون رفت ازین ورطه راهی ندارد جز اتحاد وهمبستگی افغانها و کوتاه ساختن دست جواسیس وتخریبکاران مربوط به بازیگران قدرتها از کشور.