لاوروف: تهدید خواندن روسیه برای اروپا خیال بافی است

وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از اظهارات برخی مقام های غربی در مورد روسیه، تهدید خواندن روسیه برای کشورهای اروپایی را خیال بافی غیرمنطقی دانست.

 سرگئی لاوروف امروز (شنبه)در کنفرانس امنیتی مونیخ، با اشاره به ادعای تهدید روسیه برای غرب گفت:این گونه هراس ها حاکی از کمبود تفکر منطقی و درک و فهم درست از وضعیت کشور ما است.
وی از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست از حرکت برخلاف جریان تاریخ خودداری کرده و برای نوسازی ساختار مناسبات بین المللی تلاش و همکاری کنند.
لاوروف گفت: باید همه ما به اتفاق یکدیگر برای نوسازی سیستم روابط بین المللی تلاش کنیم تا امور بین المللی عادلانه و با تکیه بر نقش مرکزی سازمان ملل و بر اساس مفاد منشور این سازمان حل و فصل شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: روسیه برای مشارکت برابر و توام با احترام متقابل مبتنی بر موازنه منافع با اتحادیه اروپا و جستجوی پاسخ های موثر برای چالش های معاصر آمادگی دارد. بر اساس چنین اصولی آماده ایم که روابط با آمریکا و سایر کشورها را بنا کنیم.
وزیر خارجه روسیه با انتقاد از رویکرد اتحادیه اروپا در مورد مسکو خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا نتوانست در یک دهه اخیر رویکرد متوازنی در مورد روسیه داشته باشد.
لاوروف گفت:در دهه 90میلادی به روسیه به دید شاگردی می نگریستند که بطور منظم و به رغم اعتراض این کشور، باید اصول و معیارهای غربی را آموزش داد.
وزیرخارجه روسیه اظهار داشت: هم اکنون خیالبافی غیرمنطقی مبنی بر تهدید روسیه بسیار قدرتمند، رایج و باب شده است که آثار آن را در همه جا از برگزیت تا همه پرسی کاتالونیا می توان دید.
وی با بیان اینکه این دو رویکرد کلیشه ای نادرست بوده و هست و حاکی از عدم شناخت کشور روسیه است، افزود: در کشورهای اروپایی هر روز بر تعداد افرادی که از این وضعیت و مسائل بوجود آمده در روابط روسیه و اتحادیه اروپا ناراحت هستند، افزوده می شود.
لاوروف گفت:روسیه رویکردهای خود را درهمکاری با اتحادیه اروپا تغییر نداده و خواهان آن است که این اتحادیه منسجم و برمنافع اساسی کشورهای عضو متمرکز باشد.
وزیر خارجه روسیه افزود: کشورهای اروپایی باید خودشان در مورد توسعه اقتصاد و روابط اقتصادی خارجی تصمیم گیری کنند.
لاوروف همچنین خاطرنشان کرد که روسیه بیش از هر کشور دیگری علاقه مند به حل و فصل بحران داخلی در اوکراین است.
وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه چارچوب قانونی برای حل مناقشه اوکراین آماده است، اظهار کرد: این چارچوب همان توافقنامه مینسک است که توسط روسیه، آلمان، اوکراین و فرانسه و با مشارکت دونتسک و لوهانسک تنظیم شده است.
وی با تاکید برلزوم اجرای توافقنامه مینسک برای حل مناقشه اوکراین گفت: اما کی یف در این مورد کارشکنی می کند و مقام های اوکراینی از آغاز اقدامات جنگی در منطقه دونباس (در شرق اوکراین) سخن می گویند.
کنفرانس امنیتی مونیخ 2018 که پنجاه و چهارمین دوره این نشست است، از دیروز (جمعه) در هتل ‘بایریشر هوف’ مونیخ آغاز به کار کرده است.
برنامه نشست امسال بطور خاص بر مساله آینده اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر جهانی و همچنین روابط آن با روسیه و آمریکا متمرکز است.
«تهدیدهای رویاروی نظم لیبرال بین المللی»، مناقشه های متعدد در خاورمیانه بخصوص روابط رو به وخامت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تحولات سیاسی در منطقه ساحل (آفریقا) نیز در این کنفرانس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
در کنار این موضوع ها، مسائل مربوط به کنترل سلاح به خصوص تنش های مربوط به برنامه هسته ای کره شمالی نیز مورد توجه قرار دارد.