وزیر معارف درفشدار جنگ فرهنگی و بلند گوی استخبارات پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید ار یک وزیر مزدور و وابسته به آی…

صرف این مبالغ کلان برای چه ؟

اخرین رقم‌مصارف امریکا در جنگ بیست ساله افغانستان دو تریلیون…

استالینیسم چیست؟!

سایت پلیت‌ستورم برگردان: آمادور نویدی مسئله استالینیسم آگهی‌ها REPORT THIS AD فهرست: ۱. پیدایش استالینیسم ۲. استالینیسم بعنوان…

مصاحبه با مؤلف جوان

مصاحبه‌کننده نذیر "ظفر" اخیراً کتاب «خنیاگران قلم» به زیور چاپ آراسته…

صاحبدل قلم فرسا

نوشته نذير ظفر كيست شهرانى؟ قلم فرساى ما همدل و هم فكر…

خدا و زن

قسمت اول  شیخ محی الدین ابن عربی در کتاب فصوص در…

فروشندۀ رؤیاها

نویسنده «هِنری بِستون»؛ مترجم «اسماعیل پورکاظم» در گذشته‌های نه چندان دور،…

«زمان کوتاه و عشق ارمغان توست»

این شعر را از ترکی استانبولی به فارسی، به یاد…

شمیم خیال

رسول پویان شـراب کهنۀ سـرخ و سپـید نـوش ات باد تماـم نـشوۀ…

گزارش خبری از شرکت هيات انجمن در ۵۱ مین اجلاس…

هیآت دو نفری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا در ۵۱…

شبیه سازی جنگ اوکراین با جنگ افغانستان

مقدمه بدام انداختن طرفهای مقابل ومقابله ابرقدرتها با همدیگردربازیهای بزرگ رقابتهای…

شکسپیر،- روشنگری عشق و تراژدی 

آرام بختیاری  شکسپیر،- منتقد فئودالیسم، مشوق نوزایی رنسانس. ویلیام شکسپیر را مورخین…

بیرون راندن مردم

بیرون راندن مردم از خانه های آبایی شان در منطقهء…

بزرگ ترین کشور حامی تروریزم در حال فروپاشی کامل

نویسنده: مهرالدین مشید درمانده گی حلقۀ خبیثۀ اتصال گروههای تروریستی  پاکستان به…

نقش میخائيل گرباچوف در تضعیف صلح ، ثبات و امنیت…

نوشته از ع.  بصیر دهزاد تذکر: این مقاله با تخلیص و بعضی…

طالب چارواکو نور مو بس دي

عبدالصند ازهر                 …

ملکه مُرد، جواب‌دهنده کی‌ست؟

الماسِ‌کوهِ نور:هدیه‌ی سپاس‌گزارییامیراثِ تاراج شده برای افغانستانِ امروز؟Sssssssssssssssssssssssنوشته‌ی نیمه پژوهشی…

صلح جهان در خطر است

پنجاه وپنج سال قبل یکی از سرمقاله های جریده تابناک…

خنیاگران قلم (معرف ۱۵۳ شاعر معاصر افغانستان)

نوشته: نذیر ظفر بنام خداوند لوح و قلم -  درین مقطع زمان…

جنایات طالبان ، فوران آتشفشان پر از ظلم، تبعیض و…

نوشته از ع. بصیر دهزاد آنچه آلاهه دلاورزی به سرنوشت تجاوز…

«
»

قطره ای از اوقیانوس جنایات بیست ساله امریکا در افغانستان

جهان و افغانستان در مورد جنایات امریکا سکوت کرده است  در حالیکه تبلیغات تعرضی امریکا علیه افِغانها طی هفته های اخیر چنان شدت دارد که گویی این غمخوار بشریت و دوست دلسوز افغانها با جنگ بیست ساله اش پشه ای را نیازرده ، خسی را بیجا نکرده و ابی را از اب تکان نداده است ،این افغانها بوده اند که برجهای دوگانه را در نیویارک بزمین افگنده و خانواده های سه هزار قربانی ان حادثه را به گلیم غم نشانده اند ، پای عساکر امریکا صلحدوست !  و پیمان غیر تعرضی   ناتو ! را جبرآ به این سرزمین کشانیده اند . روی این ملحوظات افغانهای سر کش ، ناقض حقوق بشر و دارای توانمندی ضربه زدن به بزرگترین قدرت جهانی ، سزاوار مجازات اند و مقروض پرداخت غرامت به اسیب دیدگان ان حادثه .

اما با ذکر چند نمونه از جنایات مدافع حقوق بشر ! ، حامی ازادی ! و پیشتاز جبهات جنگ علیه تروریسم ! میتوان پرده از رخ جنایات جنگی ، شکنجه  و زجردهی افغانهای مغضوب ان ابر قدرت زور  وسلاح و سرمایه برداشت ؛

۱– طبق گذارش عفو بین الملل در ماه می سال ۲۰۰۵ ” بی قانونی و بی امنی در افغانستان افزایش یافته قوای امریکا به شکنجه و زجر زندانی ها میپردازند .

۲– روز نامه نیویارک تایمز در یکی از شماره های ماه اپریل سال ۲۰۰۸ نوشت که در افغانستان محاکم سِری وجود دارد و افغانهارا در ظرف ده دقیقه محاکمه کرده به حبسهای طولانی تا بیست سال محکوم میکنند . روز نامه افشا کرد که این اشخاص با یک اطلاع تحریری چند سطری نظامی های امریکا به مراجع افغانی ، گرفتار میشوند  و بدون شواهد ، اثبات جرم ، اقرار ، دوسیه و سند در زیر خانه های محبس پلچرخی در ظرف چند دقیقه تحقیق و محاکمه و محکوم‌به حبس طولانی میشوند .

۳– به تاریخ ۲۱ حمل سال۱۳۹۳  بی. بی. سی. گذارش تصویری را از زندان بگرام‌به نشر سپرد . یک زندانی به خبرنگار گفت امریکایی ها پیشانی اش را سوراخ و دندانهایش را شکسته ساعتها در یک صندوق کوچک قفل میکردند تا ضعف میکرد ، در اب غوطه میشد و نفسش به تنگی میرسید .

۴– در هفتم ماه حوت سال ۱۳۹۱ شورای امنیت دولت افغانستان تصمیم گرفت تا سپشل فورس امریکا بخاطر ارتکاب جنایات و جرایم از ولایت میدان وردگ خارج شود ‌ علت این تصمیم این حادثه بود : سپشل فورس امریکا با ریشهای دراز و لباسهای طالبی به خانه های مردم رفته بودند و اعضای خانواده ها را به شکل بسیا فجیع کشته بودند ، یک محصل پوهنتون که بعد از سپری شدن رخصتی زمستانی  به کابل می امد توسط سپشل فورس امریکا گرفتار شده سرش را بریده ، چشمانش را کشیده و جسدش را به قوماندانی امنیت ولایت پرتاب کرده بودند .

۵— محافل عیاشی شبانه در محلات تجمع عساکر امریکایی بحدی به ابتذال رسید که سفارت ان کشور  مقیم کابل ابلاغیه ای صادر کرد و اعتراف نمود که در کمپ حفاظت و امنیت سفارت امریکا موسوم به ( آرمر ) که ۴۰۰ نفر نیپالی در ان استخدام شده است به اعمال اهانت آمیز دست زده  میشود .در محافل شبانه اینهارا برهنه میسازند و بر وجود شان شاش میکنند ، در همین محافل مستخدمین افغانی را عریان کرده بر انها تجاوز جنسی مینمایند ، اگر کسی به این اعمال اعتراض کند تهدید به اخذ رتبه و قطع معاش میشود .

ویدیوها و ایمل ها و عکسهای این محافل در امریکا به نشر رسیده بود .

این پنج نمونه از جنایتهای امریکایی ها در حق افغانهای ملکی که مشت نمونه خروار است نشانگر اعمالی است که بعد از جنگ ویتنام ننگ پیشانی امریکای مدعی حقوق بشر و دموکراسی باقی می ماند و هر کدام قابل داد خواهی است .

حملات هوایی ؛

۱– به اثر بمباردمان اسپشل فورس امریکا به تاریخ ۲۲ اگست  سال ۲۰۰۸ در یک قریه در ولسوالی شیندند نود نفر در حالت خواب شبانه به شمول زنان و اطفال به قتل رسید .

۲– در ولایت نورستان در یک‌محفل عروسی پنجاه شرکت کننده محفل به اثر بمبارد قوای هوایی امریکا کشته شد.

۳– در ولسوالی شنوار ولایت ننگرهار به اثر بمباردمان امریکایی ها شصت تن به قتل رسید .

۴– در ولایت کاپیسا حینی که نماز گزاران در اطراف واتر پمپ مسجد وضو میکردند مورد حمله هوایی امریکا قرار گرفتند وقتی نماز گزاران مصروف جمع نمودن پارچه های گوشت کشته شدگان بودند بار دیگر حمله هوایی صورت گرفت ، محل به جهنم بمب و خون‌ و پارچه های گوشت کشته شدگان مبدل شد .

۵–  بمباری ولسوالی های شیندند هرات ، ده بالای ننگرهار ، ولایت کاپیسا و بالا بلوک فراه ۳۴۰ کشته به جا گذاشت .

۶– به اثر بمباردمان ولسوالی پنجوایی کندهار در سال ۲۰۰۶ به تعداد هشتاد نفر مردم ملکی به قتل رسید .

۷– در ارزگان در سال ۲۰۰۵ بمبارد قوای امریکایی یک فامیل را بطور کل محو نمود .

۸– بمباردمان شبانه در ولسوالی سنگین ولایت هلمند شصت کشته بجا گذاشت که شامل زنان و کودکان بود . فردای انروز حامد کرزی به قوماندان ان عملیات مدال وزیر محمد اکبر خان را اعطا نمود .

۹– در شب نزده ماه مارچ سال ۲۰۰۸ در ولسوالی شاه ولیکوت شش طفل و مرد وزن به اثر بمبارد قوای امریکا جان سپردند .

۱۰– بمبارد هوایی امریکا به تاریخ ۱۲ جولای سال ۲۰۰۸ بر یک محفل عروسی در ده بالای ننگرهار ۴۸ تن کشته و ۹۱ نفر زخمی بجا گذاشت .

۱۱– به تاریخ ۱۲ آگست سال ۲۰۰۸ هلیکوپتر های امریکایی شفاخانه ملکی خوست را بمبارد کردند و مریضان را به شهادت رساندند .

در نهم سپتمبر سال۲۰۰۹ قوای هوایی امریکا در  ولسوالی علی اباد ولایت کندز بالای جماعتی که برای گرفتن تیل جمع شده بودند بمبارد نمود ۱۳۸ تن را به شهادت رسانید امر شفاخانه کندز گفت اطفال بین سن ۱۲ تا ۱۳ سال بحالت بسیار خراب در بستر هستند .

این مصیبتها که نمونه وار ذکر شد محصول حمله یازده سپتمبر عربهای امریکایی شده بود که بر سر افغانها نازل گردید و حالا پول شان را برای باز ماندگان کشته شده های ان حادثه بحیث غرامت میپردازند .