قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

قسمت سوم عدالت قضائی وتأثیر آن برامنیت جامعه وعدالت اجتماعی:      واقعیتیکه من…

دینی گُم شده با عالمانی جنایت پیشه

قسمت دوم مردی که خاتم پیامبران بود به عربی سخن می‌گفت…

ِ شرم تان باد دکان داران‌ِ وجدان فروش 

من در جمع کاندیدان مطمح نظر آمریکا برای جاسوسی بودم…

نگرانی جمعی درآستانه کنفرانس صلح استانبول! 

عبدالاحمد فیض درآستانه همایش بین المللی درمورد بحران افغانستان که به…

نفس دلربا

رسول پویان نوای طبله وسیتاروچنگ وپازیب است بدان هارمونیه بانگ نای ترکیب…

شمارۀ 16 ماهنامه اعتراض

شمارۀ 16 ماهنامه اعتراض

تَنِ میهن به مرحم احتیاج است

     با میهن باش این راه عِلاج است من بر…

طرح پشنهادی درباره نظام فدرالی در افغانستان

محمدعوض نبی زاده بنابرخصوصیات اجتماعی و فرهنگی, ترکیب قومی…

شورای امنیت جواب داد !

آمریکا مذاکرات غیرمستقیم با سپاه پاسداران درباره برجام را سازنده…

رویای شیرین

رسول پویان مگـردان تلخ یارب کام رویاهـای شیرین را خیال آمیز تر…

سیمرغ سیمین تن رویا های من

نوشته‌ی محمد عثمان نجیب             بخش…

میترا نور و من قمر میترا

     سلسله‌ی‌‌ داستان تخیلی مرتبط به سه ده سال و اندی                 نوشته‌ی…

نشست استانبول میزبان امیدها و قافلۀ آرزو ها

نویسنده: مهرالدین مشید استانبول فرصتی استثنایی؛ اما چالشی فراتر از عبور…

یک رویداد بزرگ تاریخی و یک پیام خوش برای…

سلیمان کبیر نوری  امروز؛ انگلیس و امریکا، خوشبختانه!، دریافته اند که…

مکثی بر دو نگارش محترم بهرمان نجیمی در گزارشنامه…

به قلم دکتور جهش خوشایند است که صفحات رسانه های اجتماعی…

چرا خرافات؛ تعین کنندهِ جنگ و صلح و حاکمیت و…

محمد عالم افتخار بدون «حس کنترول بر محیط زیستی» در بشر؛…

سیزده بدر

رسول پویان طرف صحرا وچمن سیزده بدرآمده است هـمه جـا بـوی گل…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

قسمت دوم روند بی عدالتی را تنها به محکمه وقاضی  نسبت ندهید: منبع…

بهسود جلوه گاه مظلومیت و تبعیض 

در افغانستان شعله‌های آتش جنایت نشأت گرفته از جهل حاکمیت…

عمده ترین عوامل سقوط حاکمیت دموکراتیک خلق افغانستان

در راستای مبارزات آزادی خواهی در مسیر جنبشهای ملی دموکراتیک…

«
»

فرهنگ بورژوازی !

همکاری یا قرارداد 25 ساله حکومت اسلامی و چین با هرعمق و اندازه و سطحی حرکاتی سرگردان است ، که تازگی ندارد . قبل از آین قرارداد ، با روسها هم معامله داشتند که خزر را فروختند . 

میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه چند روز بعد از قرارداد جنجالی چین و سپاه گفت در سازمان های بین‌المللی در وین در گفت‌وگویی تلویزیونی : وضع احیای برجام در یک و نیم تا دو ماه آینده روشن می‌شود… 

همین خبرساده نشان میدهد چین یا روسیه وهرقدرت دیگری نمیتواند مشکل ریشه ای نظام ولایت فقیه را حل کند . نمایشاتی مثل معامله با روس و چین موقتی است راه حل نیست ، هواپیماهای پر از دلار ، لغو تحریم ، باز شدن بازارهای جهانی …همه و همه در ید قدرت آمریکاست . حتی همین معامله اخیر هم با چین هم اگر برعلیه منافع آمریکا میبود چینی ها از 100 کیلومتری نظام هم رد نمیشدند … خلاصه اینکه معامله با چینی ها ، با روس‌ها ، با مش عباس ، با شاطرحسن ، با ونزوئلا ، با کره شمالی ، کوبا و با هرکس دیگری برای حکومت اسلامی در ایران تنبان نمیشه… 

همین حالا روسها و چین و بقیه بلوک شرق سابق محکمترین روابط را با غرب و اسرائیل دارند آنها البته در تاکتیک تا جا داشته باشد از بلاهت حاکمان اسلامی ایران لقمه خواهند زد … ولی در استراتژی همیشه کنارغرب خواهند بود ، شاید دوست نداشته باشند ولی مجبورند . 

در استراتزی بازماندگان کمونیست قرن 20 همگی با نام نئولیبرالیسم پشت سر بورواژی صف کشیده اند . چاره دیگری هم ندارند تلاش خودشان را کردند تا با دولتی کردن سرمایه با یک پرش تاریخی از بالای سر بورژوازی، مثلا زودتر به بهشت ذهنشان برسند . اما پرش موفق نبود و جهنم زمینی را خلق کردند . 

بدون داشتن فرهنگ بورژوازی رفتن به مرحله بعد و گرفتن 1000 امتیاز و جون تازه در تقدیر نیست ! فعلا که شرق سابقا کمونیستی ،  از کمونیست به مافیای دولتی رسیده است مراحل تکاملی اش همین است ، یعنی هنوز با فرهنگ بوؤژوازی فاصله دارد . 

بورژوازی پدیده ایی نو بود که در جریان انقلاب کبیر فرانسه ریشه فئودالیسم را کنده بود . در شرق کمونیستی اما به جای ریشه کن کردن فئودالیسم ، آن را متمرکز و دولتی کردند . مثل اینکه در جنگ با بورژوازی جوان ، خانه سالمندان را رنگ تازه بزنند . 

بورژوازی سرشار از اشکالات ریشه ایی است اما از نظر تاریخی در جای خودش است … 

آنچه که با پرچم سوسیالیسم و به نام کمونیسم در قرن 20 رخ داد ، ربطی به این مرحله تاریخی نداشت پریدن از مرحله تاریخی بورژوازی در دستور کارشان بود نیمی از دنیا را هم با توپ و تانک گرفتند ولی نشد ، حالا تبدیل به نئولیبرالیسم قرن 21 شده اند در پشت سر بورژوازی …  

و حکومت اسلامی در ایران فکر میکند میتواند با آویزان شدن به آنها یک چتر حفاطتی برای خودش بسازد در حالی که بالای سر همه بازماندگان کمونیسم قرن 20 هم چتر بورژوازی قرار دارد . 

حکومت اسلامی در ایران اساسا نه به تاریخ ربطی دارد و نه تابع قوانین تکامل سیاسی اجتماعی است . مثل ظهور یا خلق طالبان و داعش که ربطی به مراحل تاریخی و تکامل ندارد محصول تضاد بین دیگران است . 

تنها چاره حکومت اسلامی در ایران پیوند خوردن و هضم شدن در معده نظم نوین است . بقیه قدمهای نظام مثل معامله با چین یا روسیه ، دوای دردشان نیست موقت و حکایت از این ستون تا آن ستون است . حکومت اسلامی در ایران نمیتواند استراتژی داشته باشد تا در تاکتیک حرفی بزند . چون خودش هویت تاریخی تکاملی ندارد . الان از هر جانوری سوال کنی استراتژی نظام چیست ؟ حرفی برای گفتن ندارد . از همان 1357 هم استراتژی نداشت فقط میخواستند به هر قیمت در قدرت بمانند . 

یک فشر انگلی به نام روحانییت که درتضاد بین بلوک شرق و غرب در قرن 20 با کردیت و لجستیک غرب در 1357 به قدرت رسید و در مقطعی از تاریخ توانست مثل سرعت گیر جامعه عمل کند .. 

30.03.2021 

اسماعیل هوشیار