غزه؛ 10 سال در محاصره

“عبدالرحمن زقوت” 33 ساله ساکن غزه است. او دراین شهر به عکاسی مشغول است و می‌گوید که هیچ وقت سوار هواپیما نشده است. 10 سال است که غزه تحت سخت‌ترین محدودیتهای کالایی و مسافرتی از سوی رژیم صهیونیستی قرار داشته و این موضوع اقتصاد این منطقه را عملا فلج کرده است. حدود 70 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در غزه بیکار هستند.

نقشه غزه

به گزارش  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، عبدالرحمن مدرک کارشناسی رسانه از دانشگاه الاقصی دارد و در 10 سال گذشته به عنوان عکاس آزاد و مدرس عکاسی به کار مشغول بوده است. کار او ثبت حقایق تلخی است که زندگی در غزه را در محاصره خود دارد. پروژه عکاسی عبدالرحمن در سال گذشته میلادی جایزه مسابقه عکاسی صلیب سرخ را از آن خود کرده است.

عکس‌های عبدالرحمن راوی داستان رویاها و امیدهایی است که فقر و محدودیت به باد می‌دهد.

عبدالرحمن بیشتر عکسهای این گزارش تصویری را در گذرگاه رفح تهیه کرده. این گذرگاه غزه را به مصر وصل می‌کند. رفح که خروجی اصلی غزه به دنیای بیرون است گاه و بیگاه برای مردم گشوده می‌شود.

این تصاویر نگاهی نزدیک به زندگی جوانان غزه در روزی است که به نام “روز غزه” نام‌گذاری شده است:

ذعروب و خانواده‌اش در منطقه نهر البارد خان یونس زندگی می‌کنند. فقر و بیکاری بلای جان مردم غزه شده و این مردم به دنبال فرصتهایی در آنسوی مرزهای غزه هستند.

جوانانی که وقت خود را در هوای سرد نهرالبارد می‌گذرانند. نهرالبارد یکی از فقیرترین مناطق خان یونس است. آمار بیکاری در غزه در به عدد 47 درصد رسیده است.

فرصتهای کم اقتصادی جوانان غزه را مجبور می‌کند که رویاهایشان را در قالب سفر به آن سوی مرزها ببینند.

جوانانی که نگران بازشدن مرز هستند.

جوانی که منتظر است پیش از بسته شدن مرز از آن عبور کند.

مردم ساعات زیادی را در صف خروج می گذرانند.

مردمی که نگرانند چمدانهایشان پشت مرز جا بماند.

جوان فلسطینی پشت فنسهایی که مشخص کننده مرز مصر و نوار غزه هستند.

هجوم مردم برای تحویل پاسپورت به امید اینکه از مرز بگذرند. مسافران هیچ وقت نمی توانند مطمین باشند چه روزی می توانند از مرز عبورکنند.

حس انزوا و نا امیدی حس غالب در جوانان غزه است.