انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

عملیات نظامی در غزه، استخوان در گلوی اسرائیل

Военная операция Израиля в Газе может затянуться

یوری باریس‌اوف (YURIY BORISOV)

ا. م. شیری

این سؤال که طاقت کدامیک از طرفین- مقاومت فلسطین یا ارتش اسرائیل- اول طاق خواهد شد، همچنان باز است.

ارتش اسراییل که تبلیغات غربی آن را به عنوان «شکست‌ناناپذیرترین ارتش» می‌نامد، در جریان عملیات زمینی خود در غزه چنان ناشیانه «زانو» بر زمین می‌زند که انسان شگفت‌زده می‌شود و ناگزیر به این نتیجه می‌رسد که شایعات در مورد شکست‌ناپذیری مهلک ارتش اسرائیل بسیار اغراق آمیز است.

ستاد کل ارتش اسرائیل در نخستین هفته‌های «ضد حمله» تاریخی خود، با الگوبرداری ذهنی از «برادران اوکراینی» خود و با الهام از روش «بدون ضرر!» دروغ گفت. با این ادعا که با تحمل ۱۵۰ نفر تلفات،  ۸۰۰۰ نفر «تروریست» را نابود کردیم، اظهار خرسندی کرد. یعنی به ازای هر نفر تلفات، ۸۰  رزمندۀ جنبش حماس را کشته است. این، یک رکورد جهانی بی‌سابقه و در عین حال غیرقابل تصور در تاریخ همۀ جنگ‌ها است.

آری، کاغذ که جای خود دارد، حتی اینترنت این بار را تحمل نمی‌کند.

زمان گذشت، گزارش‌های مغرورانۀ مقامات تل‌آویو بیش از پیش شادی آفرید. اما غزه به فکر تسلیم نیست. از این رو، پسران یهودی اساساً برای ذبح فرستاده می‌شوند.

در نقطۀ مقابل، مقاومت سازمان‌یافته فلسطینی‌ها در حال تشدید است و حملات تلافی‌جویانه آن‌ها همچنان تمام اسرائیل را در بن‌بست بیم و هراس گرفتار کرده است.

گفته شد که ارتش اسرائیل در ۷ اکتبر در غفلت کامل با حملۀ فلسطینیان مواجه شد.  این وضعیت آن تا به امروز نیز ادامه دارد.

در غیر این صورت، توضیح ضربات کوبنده به خودروهای زرهی اسرائیل در مناطق شهری تنگ غزه غیرممکن است. تانک‌های ارتش اسرائیل، برخلاف اصول علوم نظامی، سعی می‌کنند بدون پوشش پیاده نظام بجنگند، که به نوبه خود، منجر به نابودی مرکاواهای پرآوازه بواسطۀ ابتدایی‌ترین ابزارهای جنگی و رسوایی روش‌های فوق مدرن ارتش اسرائیل می‌شود.

در این شرایط، نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو، سازمانگر و الهام‌بخش کشتار مردم فلسطین، جایی بهتر از غزه برای سفر نیافت. او در یک منطقۀ خیلی  دور از خط مقدم سعی کرد ارتش خود را به ایجاد «شاهکارهای جدید» برانگیزد. جنایات جنگی اسرائیل در حال حاضر تمام بشریت را در بهت و وحشت فروبرده است. بشریت جهان هرگز انتظار نداشت دولتی که ادعا می‌کند «نمونۀ تمدن جهانی» است، علاوه بر ده‌ها هزار زن و مرد غیرنظامی، حداقل هشت هزار کودک فلسطینی را در عرض چند ماه به قتل برساند. اضافه بر این، به اعتقاد «بی‌بی دیوانه»، همه چیز تازه شروع شده است. 

نتانیاهو می‌گوید: «ما در حال گسترش عملیات نظامی در نوار غزه هستیم. ما جنگ را تا پیروزی کامل بر حماس ادامه خواهیم داد. این تنها راه آزاد کردن گروگان‌ها، نابودی حماس و اطمینان از این است که غزه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود… زمان می‌برد، اما ما متحد و مصمم به جنگ هستیم. تا آخر خواهیم جنگید».

ماهیت واقعی «گسترشِ» مورد نظر کاملاً واضح است. اسرائیل نتوانست با نیروهای نسبتاً کم فلسطینی‌ها را سرکوب کند و اکنون، بدیهی است که در حال برنامه‌ریزی برای استفاده گسترده از نیروی زمینی است. کیفیت آن را می‌توان با این واقعیت نشان داد که نتانیاهو از لشکر پیاده نظام ذخیره بازدید کرد. تصور اینکه این نیروی ذخیره از چه «رمبو»هایی تشکیل یافته و این حسابداران و کارمندان دیروزی متحمل چه خساراتی خواهند شد، دشوار نیست.

ارزیابی نحوۀ شروع «جنگ تا پیروزی کامل» نتانیاهو، نشان می‌دهد که پیروزی دولت یهود به هیچ وجه تضمین نیست. قبل از همه و عمدتاً به این دلیل، که ارتش آن برای این نوع جنگ زمینی «شهری» آماده نشده است. بمباران همسایگان و تا حدودی انجام عملیات خرابکارانه و تروریستی کارهایی هستند که اسرائیلی‌ها طی دهه‌ها به خوبی آموزش دیده‌اند و در انجام آن‌ها واقعاً مهارت دارند. در واقع، نیروی اصلی حملۀ اسرائیل حداقل در ۵۰ سال گذشته  پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳، نیروی هوایی بوده است.

در مورد نیروی زمینی که اکنون بار اصلی عملیات زمینی را بر دوش می‌کشد، لازم به ذکر است که در انجام عملیات رزمی تمام عیار در مناطق متراکم شهری هیچ تجربه‌ایی ندارند. حتی در آن سال‌های دور، زمانی که موشه دایان، ژنرال افسانه‌ای اسرائیل پیروزی‌های خارق‌العاده‌ کسب کرد، نبردها عمدتاً در صحرای متروک انجام گرفت.

بنابراین، سربازان اسرائیلی باید عِلم جنگ شهری را از طریق آزمون و خطا و بر این اساس، به بهای خون‌های فراوان بیاموزند . در عین حال، این سؤال که طاقت کدامیک از طرفین- مقاومت فلسطین یا ارتش اسرائیل – اول طاق خواهد شد، همچنان باز است. علاوه بر این، مقاومت فلسطین و در کنار آن، مقاومت جهان عرب و دنیای اسلام، به خصوص، اگر اسرائیل همچنان بخوا‌هد بجای استفاده از روش‌های همزیستی با همسایگانش، سرزمین آن‌ها را به گورستان کودکان تبدیل کند، هرگز پایان نخواهد یافت.

نقل از: بنیاد فرهنگ راهبردی

https://eb1384.wordpress.com/2023/12/30/

۹ دی- جدی ۱۴۰۲