عربستان سعودی  در باتلاقی هلاکتبار

                                                   نوشته ی : فروغی        

    درگیری نفس گیر و خانمان برانداز سعودی ها در یمن ، ناکامی سیاسی آنان در جنگ ویرانگر سوریه ، تنش با قطر ، رسوایی و روسیاهی در برخورد با لبنان ، بهانه جویی و پرخاش دوامدار با ایران ، افشای ملاقاتهای سری مقامات بلندپایه ی سعودی با اسراییل و بالاخره تنش های درونی میان محمد بن سلمان شهزاده ی جوانِ آل سعود و شیوخ قدرتمند سعودی ؛ همه و همه عربستان را در باتلاقی از حوادث غرق نموده است – باتلاقی که بیرون شدن از آن نه در توان شاهزاده ی جوان است و نه دوستان استراتژیک امریکایی شان آرزوی بیرون شدن آنان ازین باتلاق را خواهند داشت .

    شاید این باتلاق را امریکا ییان خود مهندسی نموده باشند ! شاید !        

    آنگونه که معلوم است ، سیاست ایران هراسی امریکا در منطقه ، بخوبی به بار نشسته است و به گمان اغلب این سیاست هنوزهم ادامه خواهد یافت .

     قرار معلوم ، با درگیر شدن سعودی ها در جنگ یمن ، ذخایر ارزی آن کشور از 730 میلیارد دالر درسال 2014 به 487  میلیارد دالر در ماه جولای سال 2017 تقلیل یافته است . و هرگاه تنش افزایی و خریداری سرسام آور تسلیحات نظامی توسط سعودیها همچنان ادامه یابد ، این ذخایر بزودی به ته خواهد رسید .
                                                                                                                         باساس اطلاعات رسمی ، پس از بازدید دونالد ترامپ از عربستان سعودی ، قرار است امریکا و غرب طی چند سال آینده نیز حدود 500 میلیارد دالر سلاح و مهمات نظامی پیشرفته به سعودی ها بفروشند .  

     متکی به این حقایق ، هرچند ناظران بین المللی عربستان سعودی را غرق در باتلاقی هلاکتبار می بینند ؛ اما تاهنوز بخوبی نمیدانند که آیا شهزاده ی جوان ، عربستان سعودی را ازین باتلاق  بیرون خواهد کشید  و یا با شرکای استراتژیک امریکایی اش ، سعودیِ هنوز ثروتمند را در آن بیشتر غرق خواهد نمود .