داستان «مدل میلیونر»

نویسنده «اسکار وایلد» مترجم «هستی حجت» جذاب بودن فایده ای ندارد،…

داستان «ثروتمند و فقیر»

 نویسنده «تی. اس. آرتور» مترجم «آرزو کشاورزی» تابستانی گرم و سوزان…

رهبران دالر

رسول پویان با رهبران دالـر و پول اعتماد نیست دیگـر تجـارتی بـه…

به کی و به چه میتوان اعتماد نمود و به…

نوشته از بصیردهزاد یک تبصره و پیام این پیام من برای کیست؟…

بشما گویم طالبان !

امین الله مفکر امینی 2021-23-09 گــرشمـــا طالبان اید و حافظ دیـــن…

روایت از شهری که از برج و بارویش درد فواره…

نویسنده: مهرالدین مشید  کابل اندوهبار یا شهری ارواح با روایتی دیگر این…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

 پژوهش ونگارشی ازسخی صمم:   قسمت چهاردهم   ***  چالشهای عمده درعملکردوکارمسلکی دادگاه درراه تأمین عدالت:  پژوهش ودریافت این…

واندالیسم،- یعنی تخریب آثار فرهنگی و تمدنی دیگران

  آرام بختیاری نیچه میگفت، پدیده ای قابل تعریف است که فاقد…

یما « سعیدی » کمربند قهرمانی اتحادیه بوکس اروپا ؛…

بتاریخ  «  24 .09 .2021  »  یما «  سعیدی » …

تصفیه ی قومی ، هدف اصلی اشغال است

 نوشته ی : اسماعیل فروغی      اشغالگران پاکستانی وطالبان ، بخاطراستقرارنظام متمرکزقومی…

گفت‌وگو با پروفسور مسرّت در مورد رویدادهای اخیر افغانستان

بخش نخست بیش از ۴۰ سال است که در جوار میهنِ…

مقرره ۱۱ ماده‌ای تحمیل شده بر رسانه‌ها راه را بر…

طالبان مقرره تازه‌ای در یازده ماده برای کار خبرنگاران اعلام…

ندای مردم و پرچمداران حق!

امین الله مفکر امینی! 1202-20-09 طالـــبان عــــاری زعلم و…

خواب ملا نصرالدين

نوشته نذير ظفر  خواب ديدم ملاي نصرالدين  به سر خر سوار…

نامه اعتراضیه

                   …

خیام – اخلاق، منطق، زیبایی در رباعیات

دکتر بیژن باران با ارجاع به رباعیات فلسفه خیام از 7…

پنجشیر به نور د واحد او مقتدر افغانستان خوږ ګوته…

لیکنه: قاضي نجیب الله جامع د تیرې اګسټ میاشتی په ۱۴مه…

آزادی زنان

رسول پویان آزادی زنـان وطــن افـتــخـار ماسـت کسب حقوق حقۀ زن ها…

جغد آمد از خرابه، جلالتمآب شد!

کمباور کابلی روز پسین، دعای غنی، مستجاب شدجغد آمد از خرابه…

منع مكتب

نوشته نذير ظفر  بگو از من به نفرين طالبان را  ز…

«
»

طالبان متعهد به رعایت آزادی رسانه‌ها و امنیت خبرنگاران هستند

سخنگوی طالبان ذبیح الله مجاهد در برابر گزارش‌گران بدون مرز متعهد شد : که «هیچ تهدید و انتقام گیری علیه خبرنگاران انجام نخواهد شد» این سخنان پیشگیرانه شاهدی بر فضایی بسیار نگران کننده در کشور است.

ه تاریخ ۲۴ اسد ۱۴۰۰ سخنگوی حرکت طالبان و مسئول کمیسیون فرهنگی امارات اسلامی افغانستان به RSF اعلام کرد که آزادی رسانه‌ها را در کشور محترم خواهند شمرد. در حالی که قدرت‌گیری طالبان در کابل و ولایات دیگر هراس بسیاری را دامن زده است. این گفته‌ها با توجه به گذشته امارات اسلامی در افغانستان که در آنجا بنا بر گزارش‌های پیشین گزارش‌گران بدون مرز دورانی تیره برای روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها بود و تنها رسانه کشور رادیو شریعت بود و با برنامه اطلاع‌رسانی یک‌جانبه و برنامه‌های مذهبی باید در عمل راست‌آزمایی شود. 

 با این حال لازم است به عبارت استفاده شده از سوی ذبیح الله مجاهد در این باره توجه شود : « ما برای رسانه‌ها اهمیت قائل هستیم و جایگاه رسانه‌ها در جامعه مهم است و می‌توانند جامعه را از بدبختی‌های گوناگون نجات دهند. اطلاع رسانی اثر گذاری خود را در جامعه دارد و هم متوجه کردن حکومت و سران حکومت به اشتباهات‌شان است. ما از تربیون RSF به همه رسانه‌ها و تمام دنیا اعلام می‌کنیم جایگاه رسانه‌ها را به رسمیت می شناسم و از حمایت برخوردار هستند.

ذبیح‌الله مجاهد به پرسش گزارش‌گران بدون مرز درباره انتشار کتبی این تعهدات از سوی کمیسیون فرهنگی می‌گوید، بله وضعیت این‌روزها جنگی است بهتر است چند روز حوصله کنیم. اما این اطمینان را می‌دهم که همه خبرنگاران چه در رسانه‌های دولتی و چه رسانه‌های خصوصی هیچ کدام نه از مجرمین هستند و نه مورد پیگرد قرار می‌گیرند.  ما خبرنگاران به حیث افراد ملکی می‌شماریم. این‌ها جوانان و افراد با استعداد جامعه هستند و حساسیت خاصی به مسائل سیاسی اجتماعی دارند. بنابراین اهمیت آنها زیاد است و این سرمایه ملی را هیچ خطری تهدید نمی کند. اگر این جند روزه‌ی در وضعیت جنگی در خانه خود می‌مانند شاید ما و شما بپذیریم، ولی همه به کارهای خود باز خواهند گشت و به ویژه در وضعیت تشویش کنونی ما می خواهیم اطلاع رسانی کنند و ما به آن‌ها نیاز داریم.

و در پاسخ به  سرنوشت زنان چه خواهد شد؟ «  من گفتم همه خبرنگاران به کار خود باز خواهند گشت. اما شما می‌دانید که در بخش زنان جامعه ما یک جامعه اسلامی است و در این کشور برای اجرای احکام اسلامی قربانی‌های بسیاری داده شده است. خانم‌های خبرنگار ما هم مسلمان هستند. برای خانم‌ها در چارچوب شریعت اسلامی زمینه فعالیت فراهم می شود و تا زمانی که چارچوبی در این باره تهیه و تنظیم می‌شود خواهش ما این است که  تشویش نداشته باشند. زمانی که زمینه فراهم شد چون همه خبرنگاران به سرکار خود و رسانه‌ خود بر خواهند گشت. این چارچوب با نظر داشت اصول اسلامی و مساله حجاب و جلوگیری از آزار دیدگی خانم‌هاست و در قوانین تطبیق خواهد شد.» اهمیت این سخنان تا چه حد است و آیا طالبان در سیاست‌های خود تغییر می‌دهند. آینده به ما خواهد گفت.

این سخنان در زمانی گفته می‌شود که بدبینی به شدت بالاست، یک خبرنگار از کابل که نمی‌خواهد نامش فاش شود می‌گوید :« حال طالبان هیچ‌کاری علیه ما انجام نداده اند ولی من پرسان می‌کنم که اگر فردا همه خارجی‌ها از کشور خارج شدند و دولت ‌شان که می گویند آن زمان تشکیل می‌شود، با ما چه خواهد کرد؟» برای وی فردا همین امروز است. در پی پیشرفت شتابان طالبان و بازتسخیر کشور صدها رسانه فعالیت‌های شان را متوقف کرده‌اند. برخی رسانه‌های کابل و آن‌ها که کارکنانشان حاضر هستند به کار خود مشغول هستند. شماری دیگر از رسانه‌ها با همان شرایط وضع شده طالبان به کار مشغول هستند. در قندهار رادیو شریعت همان صدای نمادین سال‌های حکومت امارات اسلامی به کار آغاز کرده است.

افغانستان پس از سال ۱۳۸۰ دارای دست‌کم ۸ آژانس خبری، ۵۲ شبکه خصوصی تلویزیون ، ۱۶۵ ایستگاه رادیویی و ۱۹۰ نشریه اهم از روزنامه و ماه‌نامه و … شده است. بنا بر آخرین آمار فدارسیون رسانه‌ها و ژورنالیستان افغانستان در کشور ۱۲ هزار خبرنگار فعالیت دارند و بنابر آمار مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان ۱۷۴۱ زن برای رسانه ها کار می کنند به شمول ۷۶۴ خبرنگار. بیشتر تمرکز خبرنگاران به ترتیب در ولایات کابل، هرات و بلخ است. 

در رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱ افغانستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۲۲ قرار دارد