شروط آمریکا برای بازسازی سوریه واقع بینانه نیست

روزنامه رای الیوم روز یکشنبه نوشت:شروطی که هفت کشور عربی و غربی به ریاست آمریکا برای مشارکت در بازسازی سوریه اعلام کرده اند کاملا غیر واقع بینانه و دارای اهدافی مسموم است که در هیچ یک از کشورهای عربی متحد واشنگتن اجرایی نمی شود.

عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه و تحلیلگر مسایل منطقه در این مطلب افزود: هفت کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان ، عربستان، مصر و اردن و «استیفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، از سوی خود شروطی را برای مشارکت در بازسازی سوریه اعلام کردند.
عطوان افزو: شروطی که این کشورها اعلام کرده اند هیچ تطابقی با وضعیت موجود سوریه نداشته بخصوص که اکنون دولت سوریه 85 درصد از خاک سوریه را باز پس گرفته در حالی که پنج سال پیش این هفت کشور دست بالا را در جنگ سوریه داشته و متحدان مسلح آنها بیش از نیمی از سوریه را تحت کنترل داشتند.
این تحلیلگر شروط این کشورها را غیر واقعی دانست و این نکات غیر واقعی را در چند مورد خلاصه کرد:
نخست: درخواست از دولت سوریه برای قطع روابط با ایران و همپیمانان نظامی و سیاسی آن که به حزب الله اشاره دارند.
دوم: این کشورها سوریه را به دو بخش تقسیم می کنند اول بخشی که دولت سوریه بر آن تسلط داد و دوم مناطق آزاد نشده. همه شروط اصلاحاتی، قانونی، سیاسی و ساختاری آنها برای مناطق تحت کنترل دولت است و ارتباطی با مناطق آزاد نشده ندارد بخصوص مناطق شرق فرات که ذخایر نفتی، گازی در آن قرار دارد و نیز مناطقی در شمال غرب سوریه شامل ادلب، عفرین، الباب که هنوز تحت کنترل دولت سوریه نیستند.
سوم : منصب رئیس جمهوری حتی در سایه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تحت اشراف سازمان ملل متحد به یک منصب فرمایشی تبدیل می شود که هیچ صلاحیتی نداشته و در انتخاب نخست وزیر ، وزرا و امور امنیتی کشور دخالتی ندارد.
چهارم: تمرکز زدایی از حکومت مرکزی و استقلال مناطق مختلف که ارتباط آنها با دولت مرکزی صوری است.
پنجم: سوریه جدید باید خالی از سلاح کشتار جمعی و دولت آن تلاشی برای در اختیار داشتن این نوع سلاح ها نیز نداشته باشد و ممکن است این کشورها سوریه را منطقه خالی از سلاح قرار دهند.
این تحلیلگر معتقد است اگر چه شروطی که این کشورها اعلام کرده اند می تواند مثبت باشد و باید در سوریه اجرایی شود از جمله اجرای انتخابات و مشارکت همه گروههای سوری در آن از جمله آوارگان این کشور و فراهم کردن بستر مناسب برای بازگشت آنها و اجرای اصلاحات در قانون اساسی اما این شروط اهداف مسمومی را که پشت آنها وجود دارد را مخفی نمی کند و دولتی که کشورش اشغال شده نمی تواند آن را بپذیرد.
وی افزود: کشورهای عربی عربستان، مصر، اردن آیا این شروطی را که ارایه کرده اند در کشورهای خود اجرا کرده اند؟ آیا حکام این کشورها خود نخست وزیر و وزرا را به شخصه تعیین نکرده و دستگاه امنیتی را تحت تسلط ندارند ؟ آیا آنها استقلال محاکم قضایی را رعایت می کنند و انتخابات شفاف و آزاد برگزار می کنند؟
عطوان در ادامه نوشت: شرط این کشورها برای قطع ارتباط دولت سوریه با ایران شرط معیوبی بوده که دولت سوریه پیش از بحران و بالا گرفتن آن و در سایه پیشنهاد 15 میلیارد دلاری عربستان و قطر به دمشق آن را رد کرده اند حال که هفت سال از جنگ سوریه گذشته و این جنگ شمار زیادی قربانی و زخمی و آواره برجا گذاشته و با مشارکت ایران و حزب الله و گروههای دیگر این کشور پابرجا مانده این شرط را نخواهد پذیرفت.
این هفت کشور به جز مصر در ویرانی سوریه و حمایت از گروههای مسلح دست داشته اند بنابراین همین کشورها باید بدون هیچ پیش شرطی سوریه را باز سازی کنند.