دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

آیا جوبایدن درست گفته است ؟   

                             نوشته ی : اسماعیل فروغی         معلوم نیست چه دلایل و شواهدی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، د ورځې په…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

دفاع از جمهوریت یعنی دفاع از خون هزاران سرباز و…

نویسنده: مهرالدین مشید دفاع از جمهوریت به معنای دفاع از ارزش…

«
»

روز قیامت در بازار نفت نزدیک است؟

اگر اخبار منتشر شده از سوی تولیدکنندگان اصلی اوپک در مورد محدودیت های ظرفیت تولید صحت داشته باشد، بازار جهانی نفت در ماه های آینده بسیار متزلزل خواهند بود.

                          روز قیامت در بازار نفت نزدیک است؟

در استراتژی صادرات اوپک پلاس، تمرکز واقعی باید بر این باشد که آیا کارتل نفت حتی قادر به افزایش قابل توجه تولید خود است یا خیر.

برای سال‌ها، تولیدکنندگان اوپک، کنترل‌کنندگان نوسان قیمتی در بازار نفت بوده‌اند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی با ظرفیت اضافی بیش از ۳ تا ۴ میلیون بشکه در روز، همواره به عنوان آخرین راه حل در صورت بروز یک بحران بزرگ در بازارهای نفت و گاز به شمار می‌روند.

در دوران مازاد تولید نفت جهانی، به نظر می‌رسید هیچ چیز نمی‌تواند بازار نفت را تهدید کند، حتی زمانی که درگیری‌های بزرگ در لیبی، عراق یا نقاط دیگر دنیا پدیدار شد. با این حال، بازگشایی اقتصاد جهانی پس از پاندمی کرونا این ترس را به بازار بازگردانده است که تولیدکنندگان پیشرو نفت، از جمله ایالات متحده آمریکا و روسیه، قادر به عرضه حجم مناسب به بازار نیستند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، رهبران اوپک، اکنون به دنبال افزایش تولید به سطوح بالای تاریخی و کاهش قیمت نفت هستند. جنگ روسیه علیه اوکراین، حذف احتمالی ۴.۴ میلیون بشکه در روز نفت خام در ماه های آینده را محتمل کرده است.

سناریو قیامت در بازار نفت رخ خواهد داد؟
در این هفته، سناریوی روز قیامت ممکن است در بازارهای نفت ظاهر شود که نه تنها بر اساس استراتژی‌های صادرات اوپک پلاس بلکه به دلیل افزایش آشفتگی داخلی در لیبی، عراق و اکوادور است. آشفتگی های سیاسی و اقتصادی احتمالی دیگری نیز در تولیدکنندگان دیگر در حال وقوع است؛ شیل ایالات متحده هنوز هیچ نشانه ای از افزایش قابل توجه تولید در ماه های آینده نشان نداده است.

بازارهای جهانی نفت مدت‌هاست بر این باورند که اوپک ظرفیت تولید مازاد کافی برای ایجاد ثبات در بازارها را دارد و عربستان سعودی و امارات فقط باید شیرهای نفت خود را باز کنند. با این حال، هیچ مدرک واقعی دال بر افزایش ظرفیت تولید اوپک در کوتاه مدت وجود ندارد.

در حالی که چشم جهانیان به عربستان سعودی و امارات متحده عربی است سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات، فشار بیشتری بر قیمت نفت وارد کرد و گفت که امارات نزدیک به حداکثر ظرفیت خود، بر اساس سهمیه ۳.۱۶۸ میلیون بشکه در روز خود، تحت توافق با اوپک تولید می کند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان نشست G۷ گفت که نه تنها امارات با حداکثر ظرفیت تولید می‌کند، بلکه همچنین عربستان سعودی تنها ۱۵۰ هزار بشکه در روز ظرفیت اضافی در دسترس دارد.

مکرون همچنین مدعی شد که عربستان سعودی ظرف شش ماه آینده ظرفیت اضافی زیادی نخواهد داشت. ارقام رسمی هر دو تولیدکننده اوپک با این روایت مخالف است. عربستان سعودی ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز تولید می کند و ظرفیت رسمی آن بین ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز است. امارات حدود ۳ میلیون بشکه در روز تولید می کند و ادعا می کند که ظرفیت تولید ۳.۴ میلیون بشکه در روز دارد.

با نگاهی به اهداف تولید خود اوپک پلاس، این گروه ماه‌ها است که در سطح توافق شده تولید نمی کند.

المزروعی اخیرا گفته است که اوپک پلاس ۲.۶ میلیون بشکه در روز کمتر از هدف تولید خود است. این به معنای کمبود بالقوه در بازار است که اگر آشفتگی داخلی باعث کاهش بیشتر تولید شود، این کمبود تشدید خواهد شد.

اوپک پلاس موافقت کرد که تولید را ۶۴۸۰۰۰ بشکه دیگر در روز افزایش دهد، که به این معنی است که کل کاهش تولید در طول همه گیری کووید-۱۹ به میزان ۵.۸ میلیون بشکه در روز احیا شده است. اینکه اوپک پلاس بتواند در هفته‌های آتی به این سطح برسد یا نه، بسیار نامشخص است.

با این وجود همچنان در بازارها نسبت به کاهش تقاضا و عرضه واقعی خوش‌بینی وجود دارد، زیرا سطوح بالای تورم و کاهش احتمالی اقتصاد جهانی می‌تواند منجر به کاهش تقاضا شود. با این حال تا کنون که خوش‌بینی به هیچ وجه محقق نشده است، تقاضا همچنان در حال افزایش است و قیمت‌های بنزین و گازوئیل در حال شکستن سطوح قیمتی تاریخی هستند. بازگشایی اقتصاد چین، کمبود گاز طبیعی در سطح جهان و افزایش دما در هفته‌های آتی، همراه با اوج نرمال تقاضا به دلیل فصل رانندگی در ایالات متحده و اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد قیمت نفت را بالاتر ببرد.