حفظ وطن !

امین الله مفکر امینی 2019-04-07 دیوثـــی هــــــا از این…

شعر من

 نوشته نذیر ظفر شعر مــــــن درد هر وطندار است درد یک ملــــــــــــت…

سولې ، پیمان سره یم

شاعر : سمیع الدین افغاني نه کوم تنظیم نه کومې ډلې…

گرز رستم

رسول پویان گرز رسـتم بر چکاد سر خورَد دیو اگر تاریخ این…

پرده برداری از چند حقیقت دنیای دیروز و امروز

                              (نوشتهِ الهه افتخار) دغدغه نوشتن: مدت ها است که نمی نویسم و…

چـپِ ضـد کمـونیـسم *

نویسنده: مایکل پارنتی مترجم: امیررضا گلابی برگرفته از : روزنامه شرق، ۱۴ تیر ۱۳۹۹ چپ‌های…

سلیمان لایق از محوری ترین کادر های حزب دموکراتیک خلق…

نویسنده: مهرالدین مشید ظالم بمرد و قاعده ای زشت از او…

شمارۀ 8 ماهنامۀ اعتراض

شمارۀ 8 ماهنامۀ اعتراض

جامی پر از زهر خجالت

در پیام زنده گی ما سود خود دیدیم و بسهر…

اصراربرجهالت درتقابلِ به علم نماد جهل است

*** تأکید وپافشاری براصل واصولیکه برآن علم وآگهی کامل نداریم نمای…

ای حاکمان بیداد گر!

امین الله مفکر امینی 2020-07-80 بــشما گــویم که برکذب…

جرگه ؟؟

هزاران جانی و قاتل رها کردید از زندانکشیدید پرده بر…

گوهر انسانیت

رسول پویان طالب به ارگ آید وداعش به سنگر است این صلح…

نقد را نباید با توهین و بی ادبی به اشتباه…

نویسنده: مهرالدین مشید نقد پویایی و کمال جویی و چراغی بر…

فقط یک خیابان دیگر، باقی مانده!

(طنز روز)   کمباور کابلی   «سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به عکس‌های…

د سلیمان لایق شهادت ستره سیاسی فرهنګي ضایعه

د افغانستان او د سیمې د ادب او فرهنګ ستره…

مستیِ عشق دل

رسول پویان دو دل که بهم شدند جدا نتوان کرد جز مهر…

کاش؛ هـزار سلیمان لایق و میر اکبر خیبر میداشتیم!

محمد عالم افتخار تماس و ابراز نظر؛ و احیاناً تحلیل و…

نمایشگاه عکس زنان کرد؛ گره‌خوردگی طبیعت، مبارزه و سیاست

«به عنوان زنی ایرانی، من از تبار تاریخ گم شده…

مٌلک آبایی نباشد بهر ستم!

امین الله مفکرامینی هم میهــــن! مٌلک آبایی نباشد بــهرستم چــــرادامانش…

«
»

دیدارمسیح علینژاد با فرح پهلوی !

مسیح علینژاد قبل از دیدار با فرح ، با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده بود قبل از آن هم با خاتمی کار میکرد و بعدا با امامان جمعه مصاحبه کرد … شما همین خط را خوب با درست ببینی متوجل میشوی که دیدار مسیح و فرح عجیب نیست .


وزن سیاسی این دیدار را از همین علائم بهتر میشود فهمید . مسیح علینژاد بعد از خارج شدن از ایران و زیر عبای خاتمی ، توسط کاخ سفید دستش گرفته و پا به پا رفت تا عکس یادگاری با وزیر خارجه آمریکا … در حال حاضر حقوق خوبی از کاخ سفید میگیرد و خارج ازخط ارباب هم قدرت و خلاقیتی برای هیچ کاری ندارد .

تلاش کاخ سفید برای دادن هژمونی سیاسی دست بازماندگان سلطنت عجیب نیست ولی این جماعت چنین ظرفیتی برای ایران قرن 21 ندارد .

بازسازی چهره هایی که اعدام و سرکوب و زندان در دوران حکوت تاجدار را هنوز حاضر نیستند تقبیح و محکوم کنند … اگر شد به بقیه هم خبر بدهید تا شاید بتوانند ریدمان خودشان را ماله بکشند .

زن بودن برای تجار سیاسی در همین مواقع نان خوبی دارد …
این روزها کاخ سفید از مانور مقتدر سپاه میگوید که شبیه به طنز است …
چهره های مقتدر سیاسی کاخ سفید هم همین است . اندازه جدیت مانور سپاه …سابقه مسیح علینژاد : خبرنگار بود ، اصلاح طلب شد ، خارجه نشین شد ، حالا برانداز از جنس کاخ سفیدی است …


سابقه فرح پهلوی : زن شاه سابق ایران است ، مادر ولیعهد است و هر عنوان “سلطنتی” دیگر که حالا به درد عتیقه فروشی میخورد …به نظر من این دیدار میتواند یک اکت سیاسی باشد ، دقت کنید “میتواند تا هست” … تفاوت دارد فعلا قاطعانه نمیشود چیزی گفت… فقط میشود حدس زد…

چون بازتابش در رسانه های رسمی مثل دویچه وله دیده نشده است . دویچه له پایگاه تاریخی همین قارچهای خارج از ایران است … حالا ظاهرا همه چیز بستگی به بازتاب آن در میان جامعه سیاسی خارج از ایران دارد .


حالا که گذشت ولی اگر مبتکر وخلاق چنین ابداعی دنبال نتیجه جدی میبود حتما در میان سوالات ننه و مادر و شوهر و اینا … چند سوال غیر متعارف را میچپاند . مثلا نظر شما راجع به اعدام چیست ؟ اعدامهای زمان خودتان ؟ ساواک ، زندان و شکنجه…


حق رای برای زنان در زمان سلطنت مثبت بود ولی ربطی به ابتکار و هوشمندی حاکمان وقت نداشت به فشار بیرونی غرب به نام انقلاب سفید ربط داشت …مثل راه آهن سراسری جنوب به شمال که ربطی به دلسوزی و خلاقیت شخص رضا شاه نداشت به جنگ جهانی دوم و تصمیم قدرتهای وقت ربط داشت . فقط در دوران رضا شاه محقق شد که حالا سندش را به نام رضا شاه میزنند .وقتی مسیح علینژاد به عنوان اصلاح طلب کنار همسر شاه سابق میایستد یعنی امیدوارند تشکلی احتمالا سیاسی از مخلوط این دو بیرون بزند که از جنس قبلی ها نیست . قبلی ها مثل ققنوس و فرشگرد و اینا…با سمبل تاج ولیعهدی رضا پهلوی .

منتها رضا پهلوی با ملق زدن های بی مایه و شرکت در کازینوهای شبانه روزی تبدیل به بی اعتبارترین بی بخار شد ، و حالا فرح پهلوی تصمیم گرفت تا برای بازماندگان سلطنتی کمی از خودش مایه بگذارد !نه اصلاح طلبان سابق به تنهایی اعتبار سیاسی و عملا توانایی دارند و نه بازماندگان سلطنت … ولی از ترکیب این دو شاید جای امیدواری باشد .

سیاست غرب در مورد حکومت اسلامی در خاورمیانه اساسا بار سرنگونی ندارد و قهر آمیز نیست . در ادامه فشار و تحریم را تا جایی بالا میبرند که حضرات حاکم در ایران تسلیم شوند . در چنین حالتی آنچه که به خارج از جغرافیای ایران مربوط است ، نهایتا وصل میشود به آنچه که به داخل جغرافیای ایران مربوط است در اینجا تشکلی یا حزبی سیاسی نیاز است تا حکومت اسلامی بتواند با آن رسما وارد مذاکره و دوخت و دوز شود …

از مجاهدین بگذریم چون همزمان مورد مطلوب غرب و حکومت اسلامی ایران نیستند .
بازماندگان سلطنت مطلوب هستند ولی به تنهایی اعتبار و توانایی لازم را ندارد …
بازماندگان حکومت اسلامی یا همان اصلاح طلبان هم به تنهایی اعتبار وتوانایی ندارند…


حالا این 2 جریان سلطنت و اصلاح طلب را توی چرخ بریزید و خوب هم بزنید . شاید بشود با این معجون ترکیبی ، یه طرف ملاقات جدی و رسمی برای حاکمان ایران تراشید .


بقیه نیروهای موجود چپ و راست و میانه … هم اگر در این ترکیب بیایند عجب چیزی بشود . چنین ترکیبی اگر ساخته شود دردی را از جامعه استبداد زده فعلی ایران درمان نمیکند ، ولی شروع و تمرین خوبی برای همزیستی سیاسی با هم است .

به جز این و یا خارج از اکت سیاسی دیگر ، باید باور کنیم که ملاقاتی بین مادر و دختر تاریخی انجام شده تا حوصله شان سر نرود …

فقط فراموش نکنید برای موفق بودن نسبی چنین تشکلی فرضی ، اینها باید کاری تر و جدی تر از تشکیلات مجاهدین باشند . زیر سایه جدیت و انگیزه های قوی تشکیلات مجاهدین بعید میدانم به راحتی جدیت بقیه دیده شود ! جریان مجاهدین با پتانسیل قوی و تاریخی متفاوت از تمام جریانات موجود جغرافیای سیاسی ایران جدیتر است . البته اشکالاتشان هم بیشتر است . طی نیم قرن گذشته هر فرد یا جریانی از پروسه عملی خودش در مقابله با سیستم ولایت فقیه حاکم در ایران بتواند بگوید ، من هم به عنوان مخاطب میتوانم از اشکالاتش شروع کنم !

حتی دوخت و دوز سیاسی از بالا هم تابع قوانین مشخصی شده است . این یکی از معجزات قرن 21 است !


30.07.2020

اسماعیل هوشیار