فلسفه هایدگر میان تبلیغ فاشیسم و آنتی کمونیسم

Martin Heidegger(1889-1976)  آرام بختیاری کج فهمی فیلسوفان مذهبی دانشگاهی وطن از هایدگر. چرا…

سفر ملاهبت الله به کابل ؛ نشانه های زوال یا…

نویسنده: مهرالدین مشید نبض زمان و رقم خوردن شمارش معکوس در…

جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

«
»

در روز والنتاین !

روز والنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی) در فرهنگ غرب روز ابراز عشق است . این مناسبت هر سال در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها ۲۶ بهمن‌ماه) برگزار می شود. سابقهٔ تاریخی روز والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می باشد. این ابراز عشق معمولاً با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

آقای خامنه ای سلام : در صبح 14 فوریه 2015 ، نامه محرمانه و محترمانه ات به کاخ سفید را تیتر زدند . راستش با دیدن تیتر و همزمانی آن با روز والنتاین یاهمان روز عشاق ، به فکرم زد که من هم نامه ای محترمانه بنویسم . رسوم اجتماعی میگوید که نوشتن نامه و یا دادن هدیه  درچنین روزی باید به عشقی معمولا از جنس مخالف باشد ، ولی رسوم سیاستهای روز فرق میکند ! سالهاست متوجه شدم که زندگی واقعی و مادی قوانینش با ذهن و رویا کاملا متفاوت است . تبادل چنین نامه هایی در سطح دولتی یا رهبران برای من مفهوم سیاسی اش نیازی به آنالیز مکرر ندارد . وال‌استریت جورنال به نقل از یک دیپلمات ایرانی بی نام و نشان نوشت ، که نامه محرمانه خامنه‌ای به باراک اوباما محترمانه است اما او در آن چیزی را متعهد نشده است…

آقای خامنه ای ، تو خودت را متعهد به چیزی ، به جز منافع خودت و جایگاه خودت نکرده ای و آنها هم خودشان را متعهد به منافع خودشان کرده اند . این وسط منافع مردم ایران کشک است ! نمیخواهم در این روز عشقی ، حرفهای تکراری بزنم . میدانم و مطمئن هستم که وقت خواندن و یا حوصله این نامه های الکی و تکراری را نداری و برایت اساسا مهم نیست ، مثل بقیه رهبران . کارهای مهمتر برای رهبران جهان ، رهبری مسلمین جهان برای خامنه ای ، مذاکرات هسته ای ، و انبوهی کارهای دیگری که رنگ و بوی همه چیز میدهد به جز عشق !

آقای خامنه ای ، در دنیای خارج از ذهن فقط برای چند ثانیه به لحظه های دنیای واقعی فکر کن . در دنیای واقعی 36 سال روحانییت جای همه نشست و حاکم مطلق شد. یعنی هم دیانت کرد و هم سیاست و هم سلطنت ! نگاهی به بیلان 36 سال گذشته بکنید تا متوجه شوید چرا باید نامه محرمانه و محترمانه در روز عشاق به کاخ سفید بنویسید ؟ دردنیای واقعی معنی سیاسی نامه نوشتن وزن دارد ونه محتوا و ادبیات محترمانه آن ! اگر از روز اول هم روحانییت جای واقعی خودش نشسته بود و فقط به امورات مذهبی میرسید و بقیه امور سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را به لایقان و اهلش می سپرد ، امروز یحتمل نیازی به نامه نگاری های عشقولانه یا همان جام زهری نداشتی ! آقای خامنه ای میدانی اهلش کیست ؟ هر کسی که دغدغه اول ذهنش اقتصاد سالم و سیاست متعارف و کثرت گرایی عمومی و نهایتا رقابت سالم با جهان مادی پیرامون خودش است…و نه اینکه سران مملکتی در قرن 21 اولین موضوع ذهنشان این باشد که جامعه چه باید بخورد یا نخورد ؟ چه بخواند یا نخواند و با حجاب زوری و طناب دار و قصاص…سلیقه های فردی کل جامعه 80 میلیونی را با تیغ قوانین شریعت زورکی راهی بهشت کند ! نزدیک به 4 دهه روحانییت سرجای خودش نیست ، در واقع هیچ چیز سرجای خودش نیست . نزدیک به 4 دهه فقط با دروغهای شاخدار و خرافات مطلق تلاش کردید که ثابت کنید ، مثلا بی حجابی باعث وقوع زلزله میشود ! در طی این 4 دهه با افکار عمومی و جامعه ایران واقعا مثل صغار و گوسفند برخورد کردید !

آقای خامنه ای نزدیک به 4 دهه حاکمییت سیاسی دین اسلام و روحانییت ، زندگی معمولی میلیونها انسان را عملا تبدیل به جهنم کرد ، نسلهای پیش رو به راحتی متقاعد نمیشود که دنیای دیگری و بهشتی موهون برای زندگی جاودانه وجود دارد . این نسل نگاهشان به عملکرد حاکمانی است که ظاهرا خودش هیچ علاقه ای و تمایلی برای رفتن به بهشت و زندگی جاودانه ندارد و به راحتی از خودش میپرسد که اگر روز حساب و کتابی وخدایی واقعا وجود دارد…پس چرا این جماعت حاکم عملکرد بهتری نداشت و از ترس روزحساب وکتاب هم که شده، دست به هر جنایتی نمیزد ؟ چرا معتقدان به دنیای دیگر ، خودشان قید رفتن به بهشت وزندگی جاودانه را زده و به همین حاکمییت چنگ زده است ؟

من مطمئن هستم تو هم مثل هر کسی ، در دنیای خودت وذهن خودت تعریفی و شکلی از عشق داری . ولی من به تئوری های ذهنی رهبران و دیگران کاری ندارم . من نگاهم به عملکرد مشخص آدمهاست . در عملکرد 36 ساله کل سیستم اسلامی ، شماها نتوانستید با پدیده های مادی خارج از ذهنتان ( ریز و درشت ) رابطه مثبت و سازنده داشته باشید . طبیعی ست که جنس چنین عشقی و رابطه ای ، در کادر احساس خاص نسبت به اعضای خانواده نمیگنجد ، که در این احساس تمام حیوانات سهیم هستند ! اما داستان انسان کاملا متفاوت است . ای کاش میتوانستم درک یا حس کنم که سالهاست ، علی خامنه ای به کدام و با چه عشقی زندگی کرده و میکند ؟ ای کاش سید علی خامنه ای هم متوجه میشد که از آن همه ” عاشقان اطرافش ” اگر مواجب و منافعشان را قطع کنی ، آنوقت میبینی چند نفر واقعا عاشق دلخسته داری ؟

آقای خامنه ای ، کار من نصیحت و توصیه نیست و علاقه ای هم به خواندن روضه ندارم . کارمن طرح و کاشتن علامت سوال در ذهن مخاطب ( با هروزن و جایگاهی ) است . این یک حس عاشقانه خوب است ، ولی قطعا نه برای همه ! آفتاب حاکمییت مطلق روحانییت و دین اسلام در حال غروب است . بیلان و عملکرد این دوره از حاکمییت سیاسی روحانیون درایران ، برای مردم ایران مبهم نیست . در هزاره سوم ، تاریخ را نه فاتحان مینویسند و نه شکست خوردگان ، تاریخ همین بیلان ثبت شده است ! در روز عشاق نامه محرمانه شما ، به سرعت در رسانه های جهانی جا گرفت . اما تردید نکنید که درتاریخ حاکمان ایرانی و در ذهن و دل مردم ایران ، جایی با مختصات مثبت ، برای دوران حاکمییت مطلق روحانییت وجود ندارد !

 

اسماعیل هوشیار