اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

«
»

در آماده‌سازی برای رویارویی نظامی‌ با روسیه

نویسنده: لئونید ساوین مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : سایت «بنیاد فرهنگ استراتژیک»، ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ *

هدف برنامه اقدام جدید در زمینه تحرک نظامی ‌تقویت همکاری بین اتحادیه اروپا و ناتو است. در عین‌حال، این مسیری برای رویارویی بیشتر با روسیه و کشاندن کشورهایی به مدار نفوذ بروکسل است که هنوز عضو اتحادیه اروپا یا ناتو نیستند و همکاری با «کشورهای در حال گسترش»(اوکراین، مولداوی، کشورهای بالکان غربی).
 

ایده «اقتصاد زمان جنگ»

در ۱۰ نوامبر، کمیسیون اروپا از برنامه اقدام جدید «تحرک نظامی ‌۲» رونمایی کرد. به‌موازات آن، استراتژی دفاع سایبری اتحادیه اروپا منتشر شد. رسماً اشاره شده است که هدف این اسناد «کنار آمدن با وضعیت امنیتی رو به وخامت پس از تجاوز روسیه به اوکراین و افزایش توانایی اتحادیه اروپا برای محافظت از شهروندان و زیرساخت‌های خود است.»

هدف برنامه اقدام جدید در زمینه تحرک نظامی ‌تقویت همکاری بین اتحادیه اروپا و ناتو است. در عین‌حال، این مسیری برای رویارویی بیشتر با روسیه و کشاندن کشورهایی به مدار نفوذ بروکسل است که هنوز عضو اتحادیه اروپا یا ناتو نیستند و همکاری با «کشورهای در حال گسترش»(اوکراین، مولداوی، کشورهای بالکان غربی).

این طرح اقداماتی را برای تضمین حرکت سریع نیروهای بزرگ از‌جمله پرسنل نظامی ‌و تجهیزات پیشنهاد می‌کند و بر نیاز به توسعه تمرکز دارد:

•    کریدورهای حمل‌و‌نقل چندوجهی، از‌جمله جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، مسیرهای هوایی و آبراه‌های داخلی با زیرساخت‌های حمل‌ونقل دو‌منظوره که قادر به خدمت‌رسانی به حمل‌ونقل نظامی ‌است.
•    مراکز حمل‌و‌نقل و مراکز لجستیکی؛ برای تسهیل استقرار نیروها و تجهیزات؛
•    بهبود انعطاف‌پذیری، انعطاف‌پذیری و آمادگی حمل‌و‌نقل غیر‌نظامی ‌و نظامی ‌و قابلیت‌های لجستیکی.

در واقع، این نظامی ‌کردن سیاست داخلی اتحادیه اروپا و تک تک اعضای این اتحادیه است. فرض بر این است که همه اینها در چارچوب PESCO(همکاری ساختاریافته دائمی) و همچنین در هماهنگی نزدیک با ناتو انجام می‌شود. رویه و روش جابجایی فرامرزی در داخل اتحادیه اروپا ساده و به‌موازات آن، رزمایش‌های بزرگی از‌جمله مانورهای چند ملیتی ناتو انجام خواهد شد.

در نظر گرفته شده است که به‌سرعت دستورالعمل امنیت شبکه و اطلاعات(NIS۲) که اخیراً تصویب شده در بخش حمل‌و‌نقل پیاده سازی شود. برنامه‌ریزی شده است تا تبادل اطلاعات لازم برای اطمینان از آگاهی کامل از وضعیت در میان بخش‌های حمل‌و‌نقل نظامی‌ و غیرنظامی ‌ایجاد شود. این کار توسط شبکه ارتباطی بحران سایبری اروپا(EU – CyCLONE) انجام خواهد پذیرفت.

به‌طور کلی، تمایل به افزایش وابستگی متقابل یورو ــ آتلانتیک وجود دارد، زیرا علاوه بر ناتو، که یک سازمان شریک کلیدی اتحادیه اروپا است، از دیگر شرکت‌کنندگان در پروژه PESCO در زمینه تحرک نظامی ‌به‌ویژه از ایالات متحده، کانادا و نروژ نام برده شده است. انتظار می‌رود بریتانیا نیز به این پروژه ملحق شود.

 فرانسه نیز استراتژی دفاع ملی خود را ارائه کرد. استراتژی فرانسه شامل ده هدف استراتژیک است:

•    ۱. حفظ یک بازدارنده هسته‌ای قابل اطمینان و قابل اعتماد.
•    ۲. افزایش انعطاف‌پذیری در برابر چالش‌های نظامی‌ و غیرسنتی، یعنی دستکاری اطلاعات، تغییرات آب و هوا، جستجوی منابع، بیماری‌های همه‌گیر و غیره.
•    ۳. فراهم ساختن ابزارهایی برای صنایع فرانسه به‌منظور حمایت از تلاش‌های جنگی در دراز مدت با ایجاد ذخایر استراتژیک، جابجایی خطوط تولید حساس و تنوع بخشیدن به تأمین‌کنندگان. این اساساً ایده «اقتصاد زمان جنگ» است که ماکرون برای اولین بار در کنفرانس Eurosatory در ژوئن ۲۰۲۲ مطرح کرد.
•    ۴. افزایش انعطاف‌پذیری سایبری. در این سند آمده است: «نیاز به افزایش قابل توجه سطح امنیت سایبری همه خدمات عمومی ‌وجود دارد».
•    ۵. اطمینان از نقش کلیدی ناتو در دفاع از اروپا و نقش فرانسه در آن به‌عنوان یکی از «ستون‌های اروپایی».
•    ۶. تقویت حاکمیت اروپا و توسعه صنعت دفاعی اروپا با تمرکز بر «خودمختاری استراتژیک اروپا» که به «توانایی صنعتی دفاعی قوی اروپا» بستگی دارد.
•    ۷. برای امنیت تأمین‌کننده‌ای قابل اعتماد باشید. این سند به روابط عمیق با آلمان، مشارکت‌های کلیدی با ایتالیا و اسپانیا، مشارکت استراتژیک با یونان و کرواسی، مشارکت ظرفیت‌سازی با بلژیک اشاره می‌کند. از اوکراین، مولداوی و گرجستان نیز نام برده شده است. در عین‌حال، مشارکت استراتژیک با ایالات متحده «بنیادی باقی خواهد ماند». به روابط با کشورهای آفریقایی، خلیج فارس، مدیترانه و دریای سرخ و منطقه هند و اقیانوس آرام نیز اشاره شده است.
•    ۸. بهبود هوش. فرانسه باید اصلاحات عمیق سرویس‌های اطلاعاتی خود را ادامه دهد و سیاست‌های منابع انسانی «جاه‌طلبانه» را برای جذب و حفظ پرسنل دنبال کند.
•    ۹. ساخت و ساز دفاعی در جنگ‌های هیبریدی(ترکیب مبهم روش‌های اقدام مستقیم و غیرمستقیم، نظامی‌ و غیرنظامی، قانونی و غیرقانونی). توسعه ابزار برای مقابله با شرکت‌های نظامی‌ خصوصی که به‌عنوان نیابت توسط قدرت‌های متخاصم استفاده می‌شوند.
•    ۱۰. اطمینان از آمادگی نیروهای مسلح فرانسه نه‌تنها برای شرکت در نبردهای با شدت بالا، بلکه برای استقرار نیروهای خود در سریع‌ترین زمان ممکن و اولین کسانی که وارد میدان نبرد می‌شوند.

زمینه این برنامه‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند: اقدامات برنامه‌ریزی شده به عنوان‌بخشی از آماده سازی برای رویارویی نظامی ‌با روسیه برنامه‌ریزی شده است.

* https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۲/۱۱/۲۸/v-ramkah-podgotovki-k-voennomu-protivoborstvu-s-rossiej-۵۷۸۰۰.html