کور و نابینایان خرد

تقدیم به زن ستیز های بدوی و ملا های اجیر، آن…

فضیلت سیاسی و افغانستان

در نخست بدانیم٬ ماکیاولی در شهریار و گفتارها٬ در واقع…

بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

«
»

حَرَسِ علفهای ذهن !

رادیو فردا روز گذشته 04.08.2016 نوشت : باقی مانده اعضای زندانی مجاهدین در زندان لیبرتی عراق تا 45 روز آینده از عراق خارج میشوند . خبر به نقل از سفیر حکومت اسلامی نوشته شده است . حسن دانایی‌فر گفته که دولت عراق با «همکاری سازمان ملل» تاکنون ۶۵ درصد اعضای این سازمان را «اخراج» کرده و مابقی را نیز در آینده اخراج خواهد کرد. وی افزوده است که دولت عراق از گذشته‌ها در پی «اخراج» اعضای سازمان مجاهدین از خاک خود بوده اما «به دلیل فشارهای آمریکا این روند تاکنون به تاخیر افتاده بود….

  wordt weergegeven

http://www.radiofarda.com/a/f4_iran_claim_mujahedeen_expell_iraq_45_days/27900701.html

بعد از سقوط صدام و بلعیدن عراق توسط دولت آمریکا ، هر سال از این تیترهای خبری میآید . پس امروز هم 2 حالت دارد یا مثل قبلی ها پوشال است و یا حالت دوم اگر خبر واقعی باشد و محقق شود ، باز هم 2 حالت دارد . اول اینکه غرب متقاعد شده حکومت اسلامی در مسیر برجام توان بازگشت ندارد . سرعت تحولات سیاسی شتاب گرفته است ، در حالت دوم غرب هنوز مطمئن نیست ولی به دلایلی مجاهدین در فشارهای مسیر برجام از دید غرب گزینه مطلوبی برای اعمال نظامی نیستند ، این بخش از فشارها به گروههای منطقه ای سپرده میشود که کنترشان راحت باشد . مجاهدین در بخش سیاسی انتخاب شده اند تا جایی راهشان باز شود که به ذهن کسی نمی رسد .

نکته دوم را مجاهدین نوشته بودند که احزاب وسازمانهاي كرد ( دمكرات ، كومله ، خبأت….) خواهان ادامه مبارزه با رژيم از طريق جنگ مسلحانه شده اند….

تحولات و تحرکات منطقه خاورمیانه بعد از سقوط صدام و حضور رسمی غرب حق انتخاب را ساباند به الک …. حالا هر نیرویی برای کاری یا قدمی انتخاب میشود . اگر هر نیرویی حق انتخاب و عمل مستقل داشت که صحنه های دیگری خلق میشد . این شدت از ساده سازی خودش علامت سوال است . یعنی مثلا حزب دمکرات تا دیروز مشغول مذاکره بود و امروز حوصله شان سررفته و دست به سلاح بردند ؟ سلاح و پول و لجستیک هم خدا میرساند ؟ آن هم درمنطقه خاورمیانه ، یعنی حیاط خلوت غرب ؟ حضور داعش با سلاح سنگین هم کار خداست….

آن ” طیف سایت نشین ” هم شما به بزرگی خودتان بگذرید که سایت نشین نیستید و تا دندان مسلح هستید ، فقط راهی برای پیمودن نیست !

طرف مقابل این تفکر هم یک خشت کجی در آنالیزهای سیاسی خودش دارد که عمدتا به ترکستان میرود . انگار یک فضایی وارد زمین شده که از وقایع سیاسی اطلاعی ندارد . خشت کج مربوطه هم حضور همیشه سمبلیک مردم یا عنصر اجتماعی در مرکز تحولات است . بقیه چیده مان حول همین حضور ذهنی تشریح میشود .

از عنصر اجتماعی و مردم خبری نیست . سیاست رئال خارج از ذهن از بالا برش و دوخت و دوز میشود . درمسیر برجام قرار است نیش ولایت فقیه در خاورمیانه کشیده شود و حضور سیاسی مجاهدین اگر برای این کار و مسیر کمک کننده است پس مثبت است . به نظر من هم جنگ و هرعمل نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی حماقت مطلق است . ولی زمین سیاست و روند وقایع تابع خواست من و تو نیست . حالا همه چیز بستگی به عملکرد حکومت اسلامی دارد. رهبری مجاهدین هر تمایل قلبی مثبت یا منفی که داشته باشد، ولی توان صدور فرمان حمله به ناتو را ندارد. رهبری مجاهدین در زمین سیاست امروز و منطقه خاور میانه مجبور است مطابق تصمیمات صاحب اصلی زمین عمل کند خودش قدرت تصمیم گیری مستقل ندارد . حال اینکه از تصمیمات ارباب بیمروت خوشش بیاید یا بدش بیاید….موضوع جداگانه ای است . ولی تنظیماتش موازی با صاحب زمین سیاست ارباب بیمروت است. کسی در هیچ مقامی نمیتواند با قوانین خودش در زمین سیاسی غرب بازی کند . دیدارهای سیاسی مریم رجوی یک حرکت جدی در متن بازی بزرگ شطرنج سیاسی است .

و بالاخره حضرت قُلی خان هم در واکنش به تحرکات سیاسی مجاهدین گفته….”مجاهدین با هرکس وناکس ونیروهای خارجی ودشمن میسازد ولی با ” من” کنار نمیاید ، با اطمینان میگویم که مجاهدین در دهه شصت هم از عربستان کمک های تسلیحاتی و مالی دریافت می کرده است…”

ضمن تشکر از قُلی خان که ما را از سرگردانی نجات دادند. واقعا ازاین کشف قرن خسته نباشد . مجاهدین از کشورهای منطقه کمک میگرفته و میگیرند ، قاچاق مواد مخدر ، خرید و فروش زیر خاکی ، نمکی و نون خشکی ، قاچاق انسان و خون ، بقالی و نقالی…خلاصه که مثل بقیه نیروهای موجود در منطقه مخارجش را به هرشکلی تامین میکند ، خیلی هم بد و دیکتاتور ومرتجع هستند…خُب که چی ؟ اگر منظور قلی خان استقلال مالی است که این حرف در شرایط سیاسی امروز جوک است ، اما ظاهرا قلی خان برایش مهم است و البته بد هم نبود یکی 2 مورد مثال میزد که کدام جریان سیاسی موجود مستقل است ؟ یعنی بیل و کلنگ میزند و نون حلال میاره ؟

این جناب قُلی خان البته حساب خودش فرق فوکوله ، به جان عمه جانش . یک ارثیه 10 میلیون دلاری دارد ، شخصا روزها در کوره آجر پزی استکهلم کار میکند و شبها در آهنگری مالمو . کل ارث و در آمد را هم گذاشته برای خلق قهرمان و روضه خوانی و اینا….فقط یک آخرهفته وقت دارد که شنبه حرکت میکند میرود کانادا و آمریکا، یکشنبه هم برمیگردد تا دوشنبه سرکار حاضر باشد و نون حلال ببره سر سفره . بیچاره پوست و استخون شده از کار زیاد….

اسماعیل هوشیار