حمایت از احزاب دولت ائتلافی مرکل به پایین‌ترین حد خود رسید

مرکل

نظرسنجی صورت گرفته امروز (یکشنبه) نشان داد مجموع حمایت‌ها از ائتلاف محافظه‌کار صدراعظم آلمان و شرکایش به پایین‌ترین سطح خود برای این دولت ائتلافی بزرگ تا به امروز رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ائتلاف محافظه‌کار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شامل حزب سوسیال دموکرات‌ها، حزب اتحادیه دموکرات مسیحی و حزب اتحادیه سوسیال مسیحی که بزرگترین و قدیمی‌ترین احزاب آلمان هستند، تابستان سختی را سپری کرده‌اند و به خاطر عدم مبارزه با سیل مهاجرت به شدت ضربه خورده‌اند؛ موضوعی که پس از اعتراضات خشونت آمیز جناح راست در شهر کمنیتس به دنبال چاقو خوردن یک مرد آلمانی توسط دو مهاجر مجددا شعله‌ور شده است.

این نظرسنجی صورت گرفته توسط پایگاه امنید که برای هفته‌نامه بیلد آم زونتاگ صورت گرفته حمایت‌ها از اتحادیه دموکرات مسیحی مرکل و متحدان باوارایی‌اش یعنی اتحادیه سوسیال مسیحی را با یک درصد کاهش ۲۹ درصد اعلام کرد.

این در حالی است که این دو حزب در انتخابات فدرال سپتامبر سال گذشته میلادی ۳۲.۹ درصد از آرا را از آن خود کرده بودند.

در همین حال این نظرسنجی نشان داد که میزان حمایت از حزب سوسیال دموکرات‌ها با دو درصد کاهش به ۱۷ درصد رسیده است. این در حالی است که در انتخابات سال گذشته این حزب توانسته بود ۲۰.۵ درصد از آرا را از آن خود کند.

براساس این نظرسنجی مجموع حمایت‌های این سه حزب به ۴۶ درصد می‌رسد که پایین‌ترین حد برای ائتلاف اتحاد دموکرات مسیحی، اتحاد سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات‌ها تاکنون محسوب می‌شود؛ ائتلافی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی و ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی قدرت را در دست داشته است.

این نظرسنجی همچنین نشان داد حمایت از حزب ضد مهاجرت “آلترناتیوی برای آلمان” بدون تغییر نسبت به هفته‌های گذشته همچنان ۱۵ درصد است. میزان حمایت از حزب چپ “لینکه” نیز نسبت به هفته قبل با یک درصد افزایش به ۱۰ درصد رسیده است.

میزان حمایت از حزب سبزها نیز بدون تغییر همچنان ۱۴ درصد است و میزان حمایت از حزب دموکرات‌های آزاد نیز بدون تغییر همچنان ۹ درصد باقی مانده است.

میزان حمایت از دیگر احزاب آلمان با دو درصد افزایش به شش درصد رسیده است.