داستان «مدل میلیونر»

نویسنده «اسکار وایلد» مترجم «هستی حجت» جذاب بودن فایده ای ندارد،…

داستان «ثروتمند و فقیر»

 نویسنده «تی. اس. آرتور» مترجم «آرزو کشاورزی» تابستانی گرم و سوزان…

رهبران دالر

رسول پویان با رهبران دالـر و پول اعتماد نیست دیگـر تجـارتی بـه…

به کی و به چه میتوان اعتماد نمود و به…

نوشته از بصیردهزاد یک تبصره و پیام این پیام من برای کیست؟…

بشما گویم طالبان !

امین الله مفکر امینی 2021-23-09 گــرشمـــا طالبان اید و حافظ دیـــن…

روایت از شهری که از برج و بارویش درد فواره…

نویسنده: مهرالدین مشید  کابل اندوهبار یا شهری ارواح با روایتی دیگر این…

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

 پژوهش ونگارشی ازسخی صمم:   قسمت چهاردهم   ***  چالشهای عمده درعملکردوکارمسلکی دادگاه درراه تأمین عدالت:  پژوهش ودریافت این…

واندالیسم،- یعنی تخریب آثار فرهنگی و تمدنی دیگران

  آرام بختیاری نیچه میگفت، پدیده ای قابل تعریف است که فاقد…

یما « سعیدی » کمربند قهرمانی اتحادیه بوکس اروپا ؛…

بتاریخ  «  24 .09 .2021  »  یما «  سعیدی » …

تصفیه ی قومی ، هدف اصلی اشغال است

 نوشته ی : اسماعیل فروغی      اشغالگران پاکستانی وطالبان ، بخاطراستقرارنظام متمرکزقومی…

گفت‌وگو با پروفسور مسرّت در مورد رویدادهای اخیر افغانستان

بخش نخست بیش از ۴۰ سال است که در جوار میهنِ…

مقرره ۱۱ ماده‌ای تحمیل شده بر رسانه‌ها راه را بر…

طالبان مقرره تازه‌ای در یازده ماده برای کار خبرنگاران اعلام…

ندای مردم و پرچمداران حق!

امین الله مفکر امینی! 1202-20-09 طالـــبان عــــاری زعلم و…

خواب ملا نصرالدين

نوشته نذير ظفر  خواب ديدم ملاي نصرالدين  به سر خر سوار…

نامه اعتراضیه

                   …

خیام – اخلاق، منطق، زیبایی در رباعیات

دکتر بیژن باران با ارجاع به رباعیات فلسفه خیام از 7…

پنجشیر به نور د واحد او مقتدر افغانستان خوږ ګوته…

لیکنه: قاضي نجیب الله جامع د تیرې اګسټ میاشتی په ۱۴مه…

آزادی زنان

رسول پویان آزادی زنـان وطــن افـتــخـار ماسـت کسب حقوق حقۀ زن ها…

جغد آمد از خرابه، جلالتمآب شد!

کمباور کابلی روز پسین، دعای غنی، مستجاب شدجغد آمد از خرابه…

منع مكتب

نوشته نذير ظفر  بگو از من به نفرين طالبان را  ز…

«
»

جبهه مقاومت !


جبهه مقاومت ملی در پنجشیر افغانستان به رهبری احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود حالا بیشتر حالت سمبلیک پیدا کرده است . پنجشیر نه منابع مهمی دارد و نه منطقه استراتژیک است … ولی از قدیم و بنا به دلایلی سمبلی برای مقاومت شد اینکه مقاومت بر علیه چه کسی … درهر مقطعی فرق میکرد فعلا سمبل مقاومت علیه طالبان شده است . در تمامی افغانستان برای طالبان تلویحا فرش سرخ پهن کردند به جز همان پنجشیر…که جنگی واقعی را به طالبان نشان داد .
 

گزارش‌ها از حمله پهپادی نیروهای ویژه پاکستان به نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنجشیر در حالی است که فیض حمید، رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان، برای دیدار با مقام‌های طالبان در کابل به سر می‌برد . همان طالبانی که افسارش دست پاکستان است و همان پاکستانی که افسارش دست آمریکاست . 

وقتی ارتش پاکستان رسما به نفع طالبان وارد می‌شود و دنیا ساکت است ، یعنی منتظر مرگ مقاومت در پنجشیر هستند تا زودتر با طالبان مذاکره کنند ! چنین حجم و عمقی از بی پرنسیبی و بی اخلاقی در بافت تاریخی نظام سرمایه داری جدید است . 

طالبان نیرویی که در ذهن من فقط با چهره های منفی و سیاه فیلم ارباب حلقه ها تداعی میشوند …در فیلم مربوطه نیروی سیاهی مثل طالب نهایتا شکست میخورد ولی در عالم واقع کمی تفاوت دارد . در عالم واقع خودم طالبان شیعه را در 1358 در ایران دیده بودم که با موتور و به شکلی گله ایی میآمدند و جلوی مدارس دخترانه رسما میزد توی سر زنان با شعار یا روسری یا توسری… 

در فیلم ارباب حلقه ها حتی طبیعت با شکلی نمادین به کمک همان چند نفر جبهه مقاومت میروند در مثابل نیروی سیاه مهاجم … در عالم واقع انگار همه دنیا با سکوتشان به کمک نیروی سیاه طالبان رفته اند ! 

غرب بعد از پایان پیروزمندانه دوران جنگ سرد تنها میدان دار جهانی شد که شاخص های جدیدی پیدا کرد . در میان لیستی از شاخص های منافع غرب به 2 مورد مرز سرخ اشاره میکنم . 

یکم تجزیه خارج از کنترل و اراده خودش ممنوع… 

دوم : ادعای آلترناتیو و تلاش برای کسب قدرت سیاسی از طریق جنگ نظامی ممنوع … 

بعد از پایان دوران جنگ سرد هر تکان یا اتفاقی در هر جای دنیا باید با نظارت و کنترل غرب باشد . اگر در سپتامبر 2001 به قول خودش به طالبان تروریست حمله میکند و در سپتامبر 2021 دوباره افغانستان را تقدیم همان طالبان تروریست میکند حتما دلیل یا برنامه مشخص دارد . اگر ارتش پاکستان مستقیم به نفع طالبان وارد میشود حتما مجوز عمو سام را دارد . دولت فرضی طالب نهایتا در جبهه عربستان و پاکستان باید علیه حکومت دینی ایران عمل کند . در این دعوای بین انواع مرتجعین منطقه شما میتوانی فقط شطرنجی یا سیاسی نگاه کند و یا همه جانبه … 

تروریسم یعنی چه ؟ هر تلاش نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی اسمش تروریست است…این تعریف را ژنرال ارتش آمریکا در زندان تیف برای ما کرد . 

حال اینکه این تنها ابرقدرت دنیا خودش از کجا و چگونه قانون خلق میکند و مشروعییت دارد … بماند . ظاهرا همین هم با تکیه به قدرت انواع سلاحهای اقتصادی و نظامی است . 

جبهه مقاومت پنجشیر نه مدعی تجزیه طلبی و نه مدعی قبضه قدرت سیاسی است ، بلکه بیشتر از موجودیت خودش دفاع میکند … که در مدیا به نام جبهه مقاومت ملی معرفی میشود . 

جبهه مقاومت پنجشیر با هر نتیجه ایی قابل تحسین است . یعنی ابتدا مقاومت است که مهم است با هر اشتباه تاکتیکی و نتیجه خونینی … و نه اینکه بدون مقاومت مشتی مرتجع عقب مانده طالب یا آخوند شیعه ایرانی حاکم شوند . 

شکل مقاومت و ابزار آن و قیمت آن و خطاهای مقاومت کننده ، گذشته مقاومت کننده ، انگیزه فعلی اش ، خواستگاه طبقاتی مقاومت کننده … و انبوهی پارامترهای دیگر قطعا قابل بحث است . 

ولی خود مقاومت در مقابل نیروی سیاهی مثل طالبان و هر مرتجعی مثل طالبان حتی با دست خالی بهتر است از پهن کردن فرش سرخ مقابل وحوش مسلمان است . 

07.09.2021 

اسماعیل هوشیار