بلبل عشق و طرب

رسول پویان نـوا از سـیـنــۀ آتـشـفـزای نی زنــد فـوران نیستان آتـشی افروخته…

Unprecedented Assault on Free Speech

By Fateh Sami 17/01/21 Who are behind the recent terror attacks in…

حق سکوت دادن ها جریان تاریخ را عوض نمی کند

نویسنده: مهرالدین مشید از آنجا که فلسفهء تاریخ به تعبیری از…

خون ریزی در افغانستان؛ بایست ادامه یابد!

نمایش دوحه؛ دامی پیچیده تر برای اسارت مردم ما به جای…

نظری؛ بر نظر طاهره خدانظر؛ در «مجاهدین...کافر»

محمد عالم افتخار با درود بر تمامی هموطنان مؤمن و متدین! با…

بخاطر نجات وطن 

برخیز که اوضاع  وطن در خطر است  کا ین فرصت نا…

تنهایی

رفت از‌ نظرم دیده به راهش نگران شد  دل برده ای…

دو‌ لشکر کشی و دو تفاوت فاحش

                 دو‌ لشکر…

افغانستان و روز هار دشوار و سرنوشت ساز

نویسنده: مهرالدین مشید زمامداران و سیاستگران چهل سال اخیر نزد مردم…

مولانا عشقی برای وطن و زادگاه و مردم خود نه…

به بهانه ی پاسخی بر پرسشی اندرباب   نقد مولانای بلخ  نوشته…

شماره چهارم سال بیست و سوم گاهنامه محبت

شماره چهارم سال بیست و سوم گاهنامه محبت به…

مرور سطحی بر طرح سفارت امریکا که به تلویزیون طلوع…

تلویزیون طلوع یک سرخط خبری متحدالمال دارد که میگوید (…

درکنگینه زبان

جستاری : از دکتر حمیدالله مفید سخن شصت وپنجمین تنوین وکاربرد آن…

کیستی، چیستی، چراستی...؟

نوشته ی محمد عثمان نجیب                           خدا زندان نه دارد یک دوست خوب…

د دوحی د سولې هوکړه، او څو عملي وضاحتونه!

لیکنه:  قاضي نجیب الله جامع۱. د افغانستان د حکومت او…

خیانت نعمت الله شهرانی در تصویب قانون اساسی نتایج منفی…

توصیه ی مهم! محمد عثمان نجیب مقرری آقای ریاض جوان فرمایشی آمده…

پاسخ به برخی سؤالات و انتقادات دربارهٔ سند تحلیلی

عمده بودن محور مبارزهٔ ضدامپریالیستی در مرحلهٔ کنونی به‌چه معنا…

نگاهی به یک حدیث و برگردان یا ترجمه جعلی آن

نوشته دکتر حمیدالله مفید  چندی پیش در برخی از رسانه های…

نه دولت صلح می خواهد و نه طالبان

   نوشته ی : اسماعیل فروغی      جارزدن بی ترس و تشویش رییس…

«
»

ثبت تاریخی با نگاه تاریخی تفاوت دارد !

در دومین روز از دور سفر اروپایی خود، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، شنبه اول ژوئن در نشست سالانه و بسیار دربستۀ گروه “بیلدبرگ” واقع در شهرک زیبای “مونترو” در سوئیس شرکت خواهد کرد. گروه “بیلدبرگ” دربرگیرندۀ بیش از صد تن از شخصیت های اقتصادی و سیاسی اروپا و آمریکای شمالی است که هر ساله دربارۀ مهمترین مسائل جهانی تشکیل جلسه می‌دهد…

روحانی رئیس جمهور سپاه پاسداران : با احترام سر میز بنشینند اهل مذاکره‌ایم نه اینکه فرمان صادر کنند…

در 2015 و امضای برجام با احترام توافق کردید ، ولی قبلش برای همین نشستنن محترمانه دستور دادند و شما اجرا کردید ، یادتان نیست قبل از شروع جنگ نیابتی در سوریه زمانی که پازل جنگی رسمی را در پنتاگون و ناتو چیده بودند… و این همان دستور بود ، بقیه اش محترمانه بود . بعد از سقوط صدام وزیر دفاع وقت آمریکا کتش را روی ناو جنگی در آورد و عربده زد بیایید مذاکره…فردایش هیئتی از تهران رفت مذاکره در بغداد ، این هم دستور بود . والا سرمیز مذاکره همیشه محترمانه برخورد شد و محترمانه 150 میلیارد دلار نقد سلفیدند توی حلق مقام ولایت فقیه . هزار بار دیگر هم غرب جدی شود و دستورات جدی بدهد آغا و بقیه آغاهای حاکم چارنعل میروند مذاکره . این قانون را هیچ وقت فراموش نکنید . آن سیستم حاکم اسلامی با تمامی اجزایش میداند احترام یعنی چه ؟ ولی فقط با بزرگتر و قویتر از خودش .غرب تا اطلاع ثانوی همین سرعت کجدارونریز را ادامه میدهد و شما هم هی خوش باشید که هستید .


تنها ساعتی بعد از اینکه کاخ سفید گفت آمریکا آماده مذاکره با ولایت فقیه «بدون هیچ پیش‌شرط» است، حسن روحانی رئیس جمهور سپاه پاسداران در پاسخی ، خواستار «ایستادگی و مقاومت» بیشتر شد و گفت شرط ما برای مذاکره این است که همه چیز به حالت عادی برگردد مثل دوران برجام تحریمها لغو شود ، نیروی نظامی از منطقه خارج شود ، پول نقد بدهید ، فشار حداکثری را بردارید … کاخ سفید فعلا از پیشنهاد سپاه پاسداران در کف است …

وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در حاشیه سفر به سوئیس اعلام کرد که آمریکا آماده است با ایران «بدون هیچ پیش‌شرط» وارد مذاکره شود، اما به «فشار حداکثری» بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

در جنگ جهانی دوم هم چرچیل هییت مذاکره با هیتلر داشت و استالین هم معاهده عدم تجاوز با هیتلر امضا کرد که هر دو عملا کشک بودند . قانون سود و منافع ربطی به اندازه های مارمولک و تمساح ندارد . به نظر من در محتوا چیزی عوض نشده ، شروط ۱۲ گانه در هر شکلی از مذاکرات مستتر است . فقط زبان دیپلماسی رو بعد از جلسه مثلا مخفیانه بیلدبرگ سوییس کمی نرم کردن …سیستم ریقوی ولایت فقیه هم این را میفهمد که رفتن به میز مذاکره هیچ معنایی ندارد به جز اینکه فرامین را اجرا کند ! سیستم ولایت فقیه در شرایطی هست که فقط باید گوش کند ! هدف غرب از مذاکره عطف به نتیجه ست و نه اینکه تا آخر دنیا از بیکاری دنبال مذاکره باشه تا حوصله شون نره …

روز جهانی قدس مناسبتی من درآوردی تخمی است که حدود یک سال پس از انقلاب اسلامی ، در آخرین جمعهٔ ماه رمضان اختراع شد.

تاریخچه : به پیشنهاد ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت موقت مهدی بازرگان، نام‌گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به نام روز قدس مطرح گردید مثلا برای حمایت از مردم فلسطین …

خمینی این ایده یزدی را به نام خودش ملاخور کرد و آن را در عصر جاهلییت با هدف نابودی اسرائیل گره زد . الان 40 سال است که اسرائیل با برپایی مسخره روز قدس فقط قویتر شده … مثل جام زهری که رهبری مجاهدین برای هر حرکت و اتفاقی در حکومت اسلامی عنوان میکرد ولی تاثیر زهر همیشه برعکس بود ، پدیده قویتر و سرحالتر میشد .

من به آورنده ایده و مزخرفات حاکمان مسلمان در ایران کاری ندارم ولی خاک توسر کسانی که هنوز بعد 40 سال به این آروقها باور دارند…تا جانشینان پیامبر اسلام در ایران راحتر به دزدی و اختلاس و چپاول الهی برسند .

در مورد قتل همسر دوم سوال … قتل و کشتن با هر توجیهی زشت و منفی و بد است . همه به وزیر قاتل فحش دادن ، وحواسشان انگار نیست که وزیر آدمکش محمد علی نجفی همراه با همسر دوم مقتولش میترا استاد ، هر دو دست پرورده و بزرگ شده همین نظام سیاسی فرهنگی اسلامی ، با 40 سال سابقه درخشان جنایت هستند ! این از میوه های همان انقلاب فرهنگی 40 سال پیش است ! بنگ بنگ…

آقای ترامپ پنجشنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: ”من می خواهم با ولایت فقیه و سپاه تروریست اه بیایم. حکومت اسلامی حاکم در ایران در پی مذاکره است و اگر آنها بخواهند با ما گفت و گو کنند، من برای مذاکره حاضرم. ”

‏خامنه ای: در باره مسائل ناموسی انقلاب اسلامی مذاکره نمیکنیم….

مسایل ناموسی انقلاب اسلامی عبارتند از :

آتش زدن سینما رکس آبادان

اعدام‌های فله ای مستتر در قانون اساسی اسلامی

ترورهای گله ای

دست مالی کردن نوزادان شیرخوار با فتوای خمینی

تجاوز به دختران باکره قبل از اعدام با فتوای خمینی

گروگانگیری هر کس که مخالف نظام است

صدور تروریسم به همه دنیا ، دخالت در امور مسلمین جهان

زدن موشک به هر جایی که برسند ، اختلاس و دزدی مال مردم به هر مقدار که بشود

قتل انواع زندانی ، روشنفکر ، میوه فروش ، سیرابی فروش و هرکسی با نامیوسا اسیلامیشن مخالفایلن

این بود ناموس انقلاب اسلامی که مذاکره نمی‌شود به همراه مواردی دیگر از 40 سال تخریب

من میگم اهل مذاکره هستند ، تجربه نشون داده ، فقط اگه به خاطر همون موارد بالا یا نوامیوس انقلیب مذاکره نمیکنند ؟ واقعا سرچی دوست دارن مذاکره کنن ؟ مثلا مثل برجام که چند ماهی دادوغال و دودودم…بالاخره 150 میلیارد دلار پول نقد گرفتند و خرج جفتکهای خودشون کردند ؟ البته دادن اون پول از طرف غرب فقط یک دلیل داشت تا همین سیستم بماند و فروپاشی اقتصادی نشود ، کاخ سفید نیاز دارد همین حکومت بماند تا مطابق میل و منافع غرب در کادر خاورمیانه بزرگ بچرخد و این چیزی نیست که از چشم ولایت فقیه پنهان باشد ، اگر حضرتش پروگی و رجزخوانی میکنه از موضع قدرت نیست ، غرب هم برایش مهم نیست در این پروسه چه بر سر مردم ایران میاد …


در نگاه تاریخی به وقایع نیازی نیست حتما نویسنده مسلطی باشی فقط باید گوسفند نباشی نیازی نیست برای ثبت وقایع تاریخی در نمایشگاه کتاب تهران با عکس شاملو عکس سلفی بگیری ، عکس شاملو نه وزن میدهد و نه ماهییت پدیده را مثبت میکند ، مهم نیست در نمایشگاه کتاب تهران باشی یا در لندن… برای فهم راحتر ، تاریخ سیاسی نزدیکمان را به 2 بخش تقسیم میکنیم .

 قبل از 30 خرداد و … بعد از 30 خرداد

در قسمت قبل از 30 خرداد و شروع جنگ مسلحانه داخلی ، یا همه به یک اندازه مقصرند و یا مقصری وجود ندارد . جامعه ایران بعد از استبداد سلطنتی بیشتر از آنچه اتفاق افتاد بلد نبود ، بلد نبودیم تا چگونه از پتانسیل آزاد شده اجتماعی استفاده مثبت کینم و بالجبار خودمان را با خون و درخون تخلیه کردیم ( جنگ ، ترور ، اعدام ) اگر پلورایسم و تحمل پذیری اجتماعی بلد بودیم ، مسیر تاریخ ایران اساسا طور دیگری رقم میخورد .

اما بعد از 30 خرداد نگاه و آنالیز وقایع کاملا متفاوت میشود . قدمهایی که مجاهدین رهبرعقیدتی برداشتند و نتیجه اش باتلاق آلبانی شد ، تماما ربطی به کجی زمین یا عوامل بیرونی نداشت ، و در کنارش هر خطایی از طرف رهبری مجاهدین اتوماتیک به نظام حاکم و بقیه عوامل داخلی کردیت سفید نمیدهد. اگر هر جایی کردیت حکومت اسلامی برای هر موضوعی از جمله مجاهدین مشاهده کردید … شما در حال لیز خوردن هستید .


حکومت اسلامی ایران هر وقت از ظلم و استبداد سلطنتی مطلبی تهیه و ارائه میکند فقط طنز میشود . استبداد سلطنتی واقعی بود ولی این آخوندا اینکاره نیستند چون خودشان 100 برابر عملکرد بدتر و مخربتری داشتند ! درمورد عملکرد مجاهدین هم ، اگر راوی و تاریخ نگار بلندگوی حکومت اسلامی ولایت فقیه است حکایت همین است
.


گفت که قبول داری خطاهای سلطنت طلبها از مجاهدین خیلی کمتر است . گفتم قبول دارم 
که نسبت به مجاهدین سلطنت طلبها اصلا خطایی نداشتند چون اصلا قدمی برنداشتند و حرکتی نکردند . جنازه ها هیچوقت مرتکب اشتباه نمیشوند .

در مورد عملکرد و کارنامه بازماندگان سلطنتی هم یادتان باشد اولا تاریخ سلطنتی در جغرافیای ایران هیچوقت سازنده نبوده است از زمان رضا خان چماق بود و کودتا ، مشخصا دوره رضا خان و پسرش که هر دو توسط انگلیس مهندسی میشد .

دوما بعد از حاکم شدن ملاها در ایران حضرات هیچ قدمی و پرسه ای جدی در مقابله با ملاهای حاکم برنداشتند

سوما اگر امروز بخشی از جامعه یادی از رضاخان و گذشته میکند ، این رگ احساسی گذرا به تنهایی کردیت توانایی اداره جامعه را نمیدهد . در ایران ازقدیم شاه مترادف بود با کودتا و چماق و مفت خوری … و مفت خوری تنها وجه مشترک بین ملا و شاه است و فقط به همین دلیل حکومت اسلامی ایران در هر تحولی فرضی ،  بازماندگان سیستم سلطنتی را حتی در شعار به هر کسی دیگر ترجیح میدهد.

چهارما : بازماندگان سلطنت فراموش نکنند ، در قرن 21 هستیم . تاریخ سیاسی سلطنت در ایران ، در 1357 مُهر پایان خورد و زمان به عقب برنمیگردد . زمان مظفرالدین شاه و رضا خان و تاج گذاری و بقیه رسومات جاهلانه سلطنتی و بقیه تاجها را فراموش کنید به صفت یک جریان سیاسی قطعا موضوع آنالیز سیاسی متفاوت و جدی خواهد شد .

نهایتا اینکه بازماندگان سلطنتی تا وقتی در جای واقعی خودشان در نقشه سیاسی ایران قرار نگیرند جدی دیده نمیشوند . تاریخ سلطنت در ایران با مثلا اروپا اساسا متفاوت است . شاه در اروپای قدیم سمبلی برای وحدت همه قبایل بود جهت جلوگیری از حملات خارجی … و در ایران همیشه تلفیقی از چماق بود و کودتا … محدوده وعمق حرفش هم جمله تکراری ” میهن را از دست اهریمن آزاد میکنیم ” است . جناب ققنوسی نکن ، اگر قرار به مفت خوری و حرف مفت باشد آزاد نکن ! چه فرقی میکند شاه یا شیخ ؟ به شرکت کنندگان ققنوس بگویید مقادیری جملات جدید هم یاد بگیرند !

نکته ظریفی هم از دوستی کمونیست که درست میگفت برای کار جدی فرهنگی ابتدا باید در قدرت سیاسی حضور داشت ، تا نهال مورد نظرکمی ریشه اش با زور محکم شود …

سالها پیش از دوستی کمونیست پرسیدم در حالت فرضی که قدرت سیاسی را قبضه کنید برنامه شما چیست ؟

جواب آن دوست کمونیست این بود که قدرت را میدهیم دست خود کارگران و خودمان فقط کمونیست میمانیم … در ضمن امپریالیسم آمریکا در عراق شکست خورد و فرار کرد…

برای کار جدی فرهنگی باید ابتدا در قدرت سیاسی دستی داشت و برای مشارکت در قدرت سیاسی باید کمی جدیتر از ادبیات قرن پیش بود !


آدمها یا ناخواسته در پیله خودشون گُم میشن و بعد هی تکرار میشن و اکسیژن مصرف میکنن…

یا اشراف نسبی دارن ولی قدرت شکستن پیله را ندارن …

و یا مجبورن به خاطر جو حاکم ، تو خودشون فرو برن و به خودشون بسنده کنن …

در مقابل سوال و جوابهای تکراری این منطق را فراموش نکنید !


اسماعیل هوشیار
03.06.2019