اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

«
»

تهدید یک روزنامه‌نگار زن و مدافع حقوق زنان پس از انتقاد از رعایت نکردن قیود گشت و گذار از سوی ملا امام بنیادگرای هرات

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از مقامات مسوول حکومت خواهان حفاظت از ویدا ساغری روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان است که از سوی مجیب الرحمان انصاری، امام مسجد جامع گازرگاه ولایت هرات و هوادارنش برای انتقاد از رعایت نکردن قیود گشت و گذار و برگزاری نماز جمعه، تهدید شده است.

انتشار یک عکس و یک نوشته در شرح آن عصبانیت ملا امام مجیب رحمان انصاری را برانگیخته است. ویدا ساغری چون بسیاری دیگر از کاربران اینترنت بر روی فیس بوک عکس برگزاری نماز جمعه در روز نخست ماه رمضان در هرات را به دعوت و امامت مجیب رحمان انصاری منتشر کرد. این مراسم با وجود اعلام قیود گشت و گذار و ممنوع شدن برگزاری مراسم‌های مذهبی از سوی حکومت و بسیاری از مراجع و علمای دینی برگزاری شده بود. اما این ملا امام اعلام کرده است :« ویروس کرونا برای کافران است و نه برای مسلمانان.»  

برگزاری این مراسم واکنش‌های بسیاری را بر انگیخت به ویژه که هرات یکی از کانون‌های نخستین همه‌گیری کووید نزده با تلفات و مبتلایان بسیار بوده است. ویدا ساغری در زیر آن عکس نوشته بود :« میشه لطف کنید و به قتالی صاحب بگید که از همان قبرهایی که آماده می کند، گور مجیب‌الرحمان انصاری را اول از همه و خوب  عمیق بکند. این جاهل طاعون سالار مردم را بکشتن می‌دهد. در همه دنیا مردم همان توده‌ی عظیم با مغز معمولی و ابتدایی هستند. این رهبران و پیشوایان هستند که این گله بزرگ را کج و یا راست، درست یا غلط هدایت می‌کنند. پیشوایان و مدیران در قبال جامعه ممسئول‌اند.»

اما این نوشته با  پاسخ تند و تهید‌آمیز مجیب الرحمان انصاری در فیس بوک روبرو شد : « ویدا ساغری یک بانوی بد تربیت و بد حجاب است همیشه از دهنش کلمات زشت و نا ملایم بیرون میشود. هرچند تمام مخاطبان اش او را روسپی و فاحشه میداند اما من تا کنون هیچ موردی به آن عنوان از ایشان ندیدم پس متهم نمیکنم. (…). این روز ها ده‌ها مورد در باره من و مسلمانان نوشته است که باید نماز ادا نکنیم که تجمع ما باعث بروز ویروس کرونا میگردد. خانم ویدا ساغری خطرناک تر از کرونا فعالیت های ضد اسلامی شما است به زودی حساب این همه اسلام ستیزی را از شما خواهم گرفت. (….) یا خود را اصلاح کن یا اینکه از زیر چتر اسلام بیرون ات میکنم خانم بی حیا؛ افسار ات دست هرکسی است به زودی دستان اش را قطع میکنیم.»

با انتشار این پیام کارزار پر خشونت و آزارگری سایبری علیه ویدا ساغری آغاز شد. و از آن تاریخ وی قربانی توهین و تهدیدها و حتا تهدید به مرگ از سوی پیروان مجیب الرحمان انصاری به ویژه در شبکه های احتماعی شده است.

 این نخستین بار نیست،مجیب‌الرحمان انصاری پیش از این نیز با گفته‌ها و اقدام‌های زن‌ستیز جنجال داشته است. وی در ماه جدی سال گذشته «کمیته امر به معرف و نهی از منکر» را برای تطبیق شریعت درست کرد که بیشترین تاکیدش بر « رعایت حجاب » برای زنان بود. در نشست خبری هم که برای توضیح در باره عمل‌کرد این کمیته برگزار کرده بود، از حضور خبرنگاران زن جلوگیری شد. او در همین نشست گفته بود « که اسلام به زنان اجازه نمی‌دهد که در بین مردان و در کنار مردان حاضر شده و کار کنند. »

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران RSF در این باره می‌گوید :« سکوت مقامات حکومتی در برابر رفتارهای بنیادگرایانه و تهدید آزادی رسانه‌ها که در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان تضمین شده است، قابل پذیرش نیست. لحن گفتاری انتقاد‌های ویدا ساغری را تایید کنیم یا نه، اما حمله‌هایی که وی امروز قربانی آن‌ها شده است غیر قابل پذیرش هستند و باید همه تمهیدات در حفاظت از او بکار گرفته شود.»

مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان که خواهان حفاظت از این روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان شده است در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که در پی همه‌گیری ویروس کرونا بیش از بیست فیصد زنان روزنامه‌نگاران زن در افغانستان کار خود را از دست داده‌اند.  

در رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰ افغانستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۲۲ قرار دارد.